Reklama

Siły zbrojne

Rosomaki dla wojska „w najbliższych tygodniach” [DEFENCE24 NEWS]

Rosomak z ZSSW na ćwiczeniach FEX 24
Rosomak z ZSSW na ćwiczeniach FEX 24
Autor. 21 Brygada Strzelców Podhalańskich

Umowa na transportery Rosomak z wieżami ZSSW-30 zostanie podpisana „w najbliższych tygodniach” – dowiaduje się Defence24.pl. To pierwszy z dwóch kontraktów, jakie zostaną podpisane w tym roku.

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Grzegorz Polak potwierdził, że prowadzone są dwa postępowania na KTO Rosomak, z wieżą ZSSW-30. Pierwsze, na 58 transporterów, dotyczy pojazdów w wersji standardowej, natomiast drugie – na 174 wozów – pojazdów w wersji przedłużonej typu KTO Rosomak-L. Umowa na pierwsze 58 transporterów ma zostać podpisana „w najbliższych tygodniach”, a druga – w czwartym kwartale tego roku.

Rosomaki kupowane w obu postępowaniach będą wyposażone w nowy silnik Scania DC13. Starszy, Scania DI12, nie jest już produkowany. Dodajmy, że Wojsko Polskie odbiera już dostawy pierwszej partii transporterów Rosomak z wieżami ZSSW-30. To istniejące pojazdy, integrowane z nowymi wieżami.

Reklama

Po tym, jak system wieżowy przeszedł pozytywnie badania kwalifikacyjne w końcu 2021 roku, w 2022 roku zawarto umowę wykonawczą na dostawę 70 transporterów z terminem do 2027 roku. Pierwsze z nich są już w służbie, w 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich. Warto przypomnieć, że transporter Rosomak w istniejącej wersji z wieżą ZSSW-30 przeszedł testy włącznie ze zdolnością pływania, jednak zapas pływalności okazał się – w ocenie wojskowych – zbyt niski, przez co ostatecznie pływalność wyłączono z wymogów.

Czytaj też

Z kolei Rosomak-L to transporter w wersji wydłużonej o 60 cm (łączna długość zwiększyła się z 7,8 do 8,4 m), dysponujący też innymi usprawnieniami, w tym możliwością wzmocnienia opancerzenia. Jak widać, część z nich (np. wspomniany nowy silnik) zostanie też włączona do nowo produkowanych transporterów w istniejącej wersji.

O planach podpisania umowy na nowe KTO Rosomak z wieżą ZSSW-30 Defence24.pl informował już w ubiegłym roku. Program podzielono na dwa postępowania, prawdopodobnie po to, by przyspieszyć realizację dostaw transporterów. Jak zaznaczył ppłk Polak, wstępnie przewiduje się dostawę pojazdów z pierwszej umowy na rok 2026, a transporterów w wersji wydłużonej – na lata 2027-2029. Dodajmy, że umowa ramowa przewiduje zakup łącznie 341 transporterów zintegrowanych z ZSSW, po zawarciu wspomnianych umów zostanie w większości wykorzystana. Dostawy KTO dla Wojska Polskiego są tym ważniejsze, że pewną liczbę (prawdopodobnie kilkadziesiąt) transporterów z wieżami Hitfist dostarczono Ukrainie, oprócz znacznej liczby BWP-1. W perspektywie Rosomaki zastąpić ma Nowy Kołowy Transporter Opancerzony, na którego opracowanie podpisano w ubiegłym roku umowę ramową.

Reklama

ZSSW-30 to zdalnie sterowany system wieżowy, opracowany we współpracy HSW i WB Electronics w ramach pracy rozwojowej realizowanej w latach 2013-2021. Jest uzbrojony w armatę Bushmaster II Mk 44/S i ma możliwość konwersji do kalibru 40 mm x 180 oraz wykorzystania amunicji programowalnej. Dodatkowe uzbrojenie stanowi wyrzutnia ppk Spike-LR oraz karabin maszynowy sprzężony z armatą. Wieża dysponuje zaawansowanym systemem kierowania ogniem polskiej produkcji działającym na zasadzie hunter-killer/killer-killer, z głowicami optoelektronicznymi opracowanymi przez PCO. W zmodyfikowanej wersji zastosowana jest na BWP Borsuk, przewiduje się też wykorzystanie jej wersji rozwojowej na Ciężkim Bojowym Wozie Piechoty (CBWP).

Czytaj też

Grupa WB demonstrowała możliwości dalszego rozwoju wieży, w tym poprzez implementację elementów sztucznej inteligencji do systemu kierowania ogniem. ZSSW-30 ma również możliwość integracji przeciwpancernych pocisków kierowanych innego typu. W grudniu 2023 roku w odpowiedzi na pytania Defence24.pl Agencja Uzbrojenia poinformowała o planach uzbrojenia Rosomaków w pociski przeciwpancerne: „Równocześnie procedowane są dwa postępowania na dostawę kolejnych KTO Rosomak z ZSSW-30 zintegrowanych z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych, w tym na pozyskanie 58 egz. KTO ROSOMAK z ZSSW-30 z ppk SPIKE-LR oraz kolejnych 174 egz. KTO z ZSSW-30 zintegrowanych z rozważanymi przez Agencję Uzbrojenia konstrukcjami różnych producentów, w tym wspomnianych ppk SPIKE i ppk JAVELIN, przy czym decyzja o wyborze ppk będzie wynikiem prowadzonego postępowania i uzależniona jest od wyniku negocjacji z partnerem zagranicznym w zakresie transferu technologii do polskiego Wykonawcy”.

Reklama
Reklama

Komentarze (22)

 1. DartAndreas

  Interesujące jest, czy ww wieżę będzie można zintegrować z jakim kolwiek systemem Hard Kill.

 2. RGB

  "Nowy Kołowy Transporter Opancerzony, na którego opracowanie podpisano w ubiegłym roku umowę ramową." - że też Błaszczak nie mógł chociaż jakiejś symbolicznej kwoty przeznaczyć na to żeby mogło to być w trybie umowy wykonawczej. Powstają jakieś wizualizacje, a w dalszym ciągu nie wiadomo jakie są założenia koncepcyjne. Jaka ochrona, jaka waga, ilu desantu, jaka moc silnika? Miejmy nadzieję że nowy MON to ogarnie jakąś umową wykonawczą i zacznie to mieć ręce i nogi.

 3. Polak Mały

  Mam nadzieje, że MON nie uwali radiostacji Radmoru PERAD . Szykuje się że chcą wydać 1 mld złotych na amerykańskie Harrisa. Po co kupować zagraniczne skoro mamy nasze? Co na tym zyskamy , co na tym stracimy?

  1. RGB

   To jest jeszcze kontrakt Błaszczaka, pewnie będzie ciężko to całkowicie odkręcić, co najwyżej można zmniejszyć zamówienie, przynajmniej taką mam nadzieję.

 4. Młot na czarownice

  W 39 też mieliśmy piękną armię na papierze, niektóry sprzęt nawet z góry opłacony, zabrakło czasu...

 5. KrzysiekS

  Swoja drogą jeżeli zamawiamy ROSOMAKA (nie piszę o wersji przedłużonej czyli z większą wypornością do pływania) z ZSSW30 który nie pływa (albo jest to zbyt ryzykowne) to może lepiej zdemontować systemy do pływania i zwiększyć opancerzenie.

  1. Davien3

   KrzysiekS Rosomak z ZSSW-30 ma za mały zapas pływalności by go tak uzywac w czasie pokoju, w czasie W nikt na to nie bedzie patrzył. A dodatkowe dopancerzenie nie pomoże Rosomakowi przetrwac nawet RPG-7 z podstawowym granatem

  2. OptySceptyk

   Zależy, co miałoby robić to dodatkowe opancerzenie. Przed żadną rakietą nie obroni, dronem fpv, przed 30mm z ruskiego działka raczej też. A przed bronią strzelecką i częścią odłamków broni już teraz. Więc pytanie, jaki tak naprawdę chcemy mieć poziom ochrony. No i, te "systemy do pływania" to chyba tylko pędnik, więc nie zamontujesz zamiast tego nic wielkiego.

  3. Andrew "Ender" Wiggin

   to dużo więcej niż pędnik.

 6. xxyyy

  Mnie ciekawi czemu nie wykorzystano zgody na wejście Finlandii do NATO żeby renegocjować niekorzystna umową z patria.

 7. Autor Komentarza

  @Davien3- chodzi o rubryki w dokumentach. przestrzeń w pojazdach amunicyjnych, zapasowe lufy i tabele strzelnicze. Ważne też jest, że 40mm ma nieistotnie wyższe parametry przeciwpancerne, za wyraźnie wyższą od 30mm cenę. Większe zdolności odłamkowe większego kalibru można bez problemu załatwić dwoma pociskami 30mm, a potem jeszcze pięcioma dla pewności. Ludzie potrafią pomylić ślepaka z ostrym nabojem, hamulec z gazem, więc w stresie i braku snu jest pewne, że gdzieś w dostawie przyjdą tylko lufy 30mm a amunicja tylko 40mm, albo ktoś w krytycznym momencie dowie się, że wepchnął do taśmy złą amunicję.

  1. Davien3

   @Autor Komentarza: owszem ale nie zapominaj ze każda ATK-44S ma mozliwośc konwersji a z fabryki wychodzi w wersji 30x173mm a druga lufa jest opcjonalna więc nie ma zagrożenia że ci wyślą same lufy 30mm, jak co to dostaniesz 40mm Takze ciężko pomylic zupełnie inny nabój wiekszy o centymetr z mniejszym A mi nie chodziło o to czy warto uzywac 40x180 bo istotnie nie warto, zysk jest za mały Ale właśnie o logistyke Aha z tym wepchnieciem do taśmy złej amunicji to teoretycznie jest taka mozliwość ale bez wymienionego zamka ci zwyczajnie 40mm nie wejdzie do lufy.

  2. OptySceptyk

   @Davien A w jaki sposób rozumiemy słowo "logistyka"? Bo jeśli chodzi o skrzynki i ciężarówki, to różnica chyba żadna pomiędzy 30 i 40mm. Ale, na razie to chyba nikt nie produkuje luf ani amunicji 40mm i to rozumiem pod pojęciem: nie ma żadnej logistyki. Już pomijam inne kwestie, jak balistyka i związane z tym konieczność zmian np. w systemach celowniczych, czy wreszcie przeszkoleniu załogi. Dlatego podtrzymuję swoje zdanie, że hasło "można w warunkach polowych zmienić lufę na 40mm" jest tylko bajką dla gawiedzi. Bo po co komu zmiana lufy na większą w 10 minut, jak nie jeżdżą za tobą dwie ciężarówki - jedna z 30mm , a druga z 40mm.?

  3. Anty 50 C-cali

   Do takich jak Davien nie ważne -3-ci czy pierwszy, nei dociera. "Logistykę" diabli wzięli, skoro do wieży Hifist30P najtęższe mózgi Tustsich Nie POTRAFIŁY przytulić skrzynek z Spajkami!!! Potrzebna była INNA wieża, Bez LUDKA w Wieży, otulonego osłoną przed kalibrem do 7, 62mm, dodam!!!!. A ten Tu plecie, bo TAK!, "że możliwa konwersja, bo z fabryki wychodzi lufa 40mm". I kto Ją ZAMONTUJE, w czasach gdy dron goni za samochodem - osobowym! Russki pokazują z dumą w tv, Ci z drugiej strony zdziwieni skomentowali - szto eto b...dź (brzydka ślązczyzna!),,pognali dalej. W swoich filmikach nie raz nie Dwa - jak pod ostrzałem Ruscy ROZJEŻDŻALI swoich piechurów. A ten chce lufy wymieniać, na Rosiu ci już nie pływa. A "kostki" jak na Leo 1, dopancerzenia?

 8. WSK74PL

  Lepszy Rosomak, niż kolejny projekt. Swoją drogą, obok zssw - 30, przydałaby się integracja z mniejszym zdalnie sterowanym modułem dla wersji specjalistycznych i może wersja dwu lub trzyosiowa zamiast Bobrów z AMZ, a przynajmniej unifikacja mechaniczna....

  1. kukurydza

   Nie. Już dawno policzyliśmy, przy pierwszym kontrakcie, że koszt zrobienia a potem utrzymywania trzyosiowca jest większy, niż różnica w cenie - zwyczajnie zamówić wszędzie "zwykłe" rośki, i tyle. Pomyłką jest też ten cudaczny "Kleszcz" - bo przy kilkunastutonowej masie, i takiej ilości szpeju, należało zwyczajnie zrobić wariant zwykłego czteroosiowego rosomaka do rozpoznania, i tyle. A jeżeli ma być lekko, to zamiast ładować wszystko w jeden wóz, wystarczy użyć kilku mniejszych.... i znacząco tańszych

  2. Pucin:)

   @WSK74PL - wersja 6*6 już dawno istnieje od 2017 roku - TVN24 - 10 marca 2017, 17:07 - Prezydent przy mini-Rosomaku. Długo skrywany wóz w świetle kamer. :)

  3. skition

   Owszem jest ZDALNIE STEROWANY MODUŁ UZBROJENIA ZSMU A3 / ZSMU A3B. czy ZDALNIE STEROWANY MODUŁ UZBROJENIA ZSMU A5 z Zakłzdów Mechanicznych Tarnów.. tylko dziwnym trafem nie jest kupowany.

 9. user_1049870

  Mam pytanie, dlatego w WP wszystko musi pływać,kosztem ochrony załogi.

  1. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

   Może chodzić o to, że planowana jest w razie agresji wojna manewrowa, a możliwość pływania sprzętu spowoduje, że rzeki nie będą wówczas przeszkodami do wykonywania manewru oskrzydlającego lub manewru wyjścia na tyły?

  2. Davien3

   Może dlateg ze przed dowolnym ppk , granatnikiem ppamc nawet takim Komarem nie uchroni nawet STANAG-6 czyli maks dla pojazdów cięższych ponad 2x od Rosomaka??

  3. skition

   Już to widzę jak "pływają " w rozlewiskach Narwi. .To rzeka anastomozująca płynąca jednocześnie wieloma korytami. Jest rzeką nizinną, tworzy rozległe powierzchnie bagien, błot i torfowisk. W celu uzyskania pływalności jej brzegi trzeba wybetonować i pogłębić koryto tak jak to ma miejsce w przypadku rzeki Elbląg. Możliwy jest za to proces odwrotny czyli przerabianie rzeki warkoczowej na rzekę anastomozująca czyli budowa np. kanału Bug Orlanka , Bug-Narew i wtedy pływalność zda się psu na budę.

 10. MiP

  Ale przecież to niemożliwe bo co niektórzy tu płakali że Tusk anuluje wszystkie kontrakty i nie zamówi nic nowego 🤣 A tak na marginesie to ten Rosomak-L to wygląda komicznie jak jakaś łódka na kółkach

  1. Anty 50 C-cali

   za twojego Tuska I -szego wczesnego niemożliwe było zamontowanie Spike na Rosie.! Certyfikacja spolonizowanego Spajka odbyła się jeszcze z prezydenta....Kaczyńskiego. I Radzia S jako ministra obrony!! 2007!!! Weź nie rozśmieszaj do łez!!!!!

  2. Chyżwar

   Jakoś do tej pory ten człowiek prócz próby zatopienia Gawrona niczym szczególnym się nie popisał.

  3. Davien3

   Anty a PiS przed 10 lat nie zdołał zamontować Spike na Rosomaku bo jest to NIEMOŻLIWE przy Hitrfist 30P ale do ciebie to jak widac nie dociera.

 11. Prezes Polski

  Bardzo fajnie, ale to wszystko za mało, za późno, za wolno. Tak, jakby żadna wojna nam nie groziła. Po kolei produkcja amunicji, pojazdów opancerzonych, broni przeciwpancernej, przeciwlotniczej. Nie do wiary z jaką beztroską całą Europa zabiera się do tego. Nasza produkcja rosomaków z nowymi wieżami, to powinno być min. 200szt. rocznie przez najbliższe kilka lat. A ile będzie? Lepiej o tym nie myśleć, liczmy na to, że wojny nie będzie.

  1. DanielZakupowy

   Prezes Polski Bo w ciąg 10 lat, żadna kolejna wojna nam nie grozi poza tą w której już jesteśmy (nasza granica i Ukraina). Jedyne co się może wydarzyć to konieczność wejścia na Ukrainę przez SZ RP razem z innymi wojakami NATO. FR przez długi czas nie będzie w stanie zaatakować NATO w wymiarze pełnoskalowym.

  2. user_1049395

   Człowieku twoi ulubieńcy przez 8 lat dekadę nie zrobili nic poza propaganda PRL o co ty masz pretensje zastanuw się co piszesz nie kupili jednego czołgu jednej armaty samolotu 10 lat nic

  3. Varan

   user_1049395 Nie kupili nic? Nawet F-35? Nawet FA-50? Nie słyszałeś o działaności takiego dziwoląga jak Agencja Uzbrojenia w której wszelkie działania wyglądały jakby cała Agencja to było siedlisko wszelkich agentów, lobbystów i dywersantów? To wszystko nie działo się w Polsce od przynajmniej lat 90tych oraz później, już za Klicha-psychologa który rozmontowywał armię na ile się na tym znał? To wszystko oczywiście nie ma dla ciebie żadnego znaczenia… Zaślepiony nienawiścią do PiS…

 12. Dudley

  Nikt nic nie pisze co dalej z Borsukiem, czyżby jacyś lobbyści popracowali skutecznie, i polski bwp idzie do piachu, jak Krab?

  1. Pucin:)

   @Dudley - tak - wojsko - WP - go nie chce bo to nie to samo co na przykład CV-90 a o to WP chodziło. Tylko jak zwykle propaganda zwyciężyła. W RP nikt nie ma „cohones” by to uwalić - tak jak nie uwalono zakupów w Korei dziwadeł > K239, K9, KLTV i granatników. To strasznie biedny kraj i strasznie rozkradany.

  2. Chyżwar

   Wróbelki ćwierkają, że niebawem ma być umowa wykonawcza na 50 do 58 szt. I pewne jest, że będzie płacz, co do ceny. Ludziska nie potrafią zrozumieć, że do tego żeby stworzyć w HSW i u podwykonawców konieczny jest zastrzyk finansowy.

  3. Chyżwar

   @Pucin:) Debili od uwalania mamy wręcz nadwyżkę. A ty hejtujesz tego Borsuka z uporem godnym lepszej sprawy przy zerowej wiedzy technicznej na jego temat.

 13. Chyżwar

  To doczekałem się. Czekam jeszcze na umowę wykonawczą na 50 - 58 Borsuków, o których wróbelki ćwierkają. Wóz ukończył z powodzeniem wszystkie próby. 18 szt. jest w produkcji. Nie ma więc co zwlekać.

 14. szczebelek

  Mieliśmy 341 KTO z Hitfistami i nie więcej niż dwa bataliony w ujęciu ukraińskim (60 sztuk) zostały podarowane Ukrainie, a nie słyszałem żeby ZSSW 30 zastępowały Hitfisty , więc powinniśmy mieć około 600 sztuk kołowych bojowych wozów piechoty co wskazuje na niedomiar w kontekście planowanej wielkości armii, bo NKTO to widmo lat trzydziestych.

 15. radziomb

  Super, coś czuję, że kolejne Rosomaki pójdą na Ukrainę... i dobrze.

  1. PPPM

   A nasze dwie nowe dywizje na czym będą jeździć ? Będą w nich też brygady zmotoryzowane.

  2. Obiektywny

   Oby się na Twoim " odczuciu" zakończyło bo brakuje nam tego sprzętu na potęgę i potrzeba pół dekady żeby wyrównać straty ostatnie czego nam trzeba to rozdawać sprzęt obcej armii.

  3. Dudley

   PPPM. Możesz nam zaprezentować stan ukompletowania dwóch nowych dywizji? Kto niby miałby obsługiwać te nowe Rosomaki? Jakie i ile brygad jest podporządkowane nowym dywizjom? Myślisz że brygady to spadają z nieba, bo minister złoży podpis o utworzeniu nowych dywizji? Parę lat temu powołano 18 dywizję, by ją utworzyć ogołocono z kadry pozostałe jednostki. Część brygad zabrano z innych dywizji, zmniejszając ich gotowość bojową. Formowanie trwało ponad 5 lat. Myślisz że kolejne dywizję wyciągniesz jak z kapelusza jak David Copperfield?

 16. losowynik

  Swoją drogą, jak już rezygnujemy z pływalności, to może by można pożenić jakąś wersję ZSSW-30 z tym WKM 12,7mm w systemie gautlinga z radarem z Tarnowa? I wpakować to na ciężkie niepływające wersje Borsuka? Wieża z 30mm oraz nasadzonym na niej wielolufowym WKM który zwalcza drony, ale może też kropnąć serią do celu naziemnego z 12,7mm... tylko to za szybko pożera amunicję. Zestaw z Tarnowa ma zapas ze 600 czy 800 sztuk chyba i może to wypluć w 6 sekund.... albo taki WKM z radarem z Tarnowa zintegrowany z wieżą koreańskiego K2PL?

 17. losowynik

  Co do samej wieży ZSSW-30, może warto byłoby zrobić jakąś odchudzoną wersję do jednak pływających rośków? I jeszcze wersję przeciwlotniczo-przeciwdronową. Działko 30mm z dużym kątem podniesienia i amunicją programowalną, jakieś małe radary (APS z Gdyni ma takie), może Pirat zamiast Spików . Plutom wsparcia z Rakami-2 posadowionym na rośkach czy Borsukach, i jeden taki przeciwlotniczo-przeciwdronowy. APS ma takie rozwiązania, że ogarnia właśnie balistykę tego 30mm działka, zestaw ma swoje radary i zagłuszarki, ale też może wykorzystywać dane z zewnętrznego radaru (a najlepiej wpiąć to w IBCS).

 18. losowynik

  Czy wydłużone Rosomaki będą pływać? Bo jak rozumiem standardowe z posadowioną na nich ZSSW-30 teoretycznie pływają ale nia na tyle by ryzykować to w warunkach bojowych (no, chyba że desant płynie za nim na pontonach). OK, niech będzie, standardowy z ZSSW-30 nie pływa, wiec warto mu dołożyć opancerzenia. A ten wydłużony? Wieża ZSSW-30 warta jest produkcji i rozwoju. Włosi nas strasznie łupili za serwis swojej wieży. Oczywiście działko 40mm to fikcja, o tylko teoretyczna możliwość. Nie ma do niego wystarczająco dużo amunicji by poważnie to traktować. Wystarczy 30mm, i tak lepiej niż to co ruskie w BWP używają. Ważne by mieć do niego zapasy amunicji. I dobrze by było mieć licencję na produkcję, bo potrzebujemy ich tysiące (do Borsuków, Rośków czy następcy, a może także do zestawów antydronych - np. gdyński APS ma takie rozwiązanie właśnie z 30mm działkiem). No i warto byłoby też mieć do 30mm amunicję programowalną, bo jest taka. Na licencji najlepiej.

 19. KrzysiekS

  To bardzo dobre wiadomości. WP brakuje przede wszystkim BWP ale należy chociaż nasycić dobrym KTO.

 20. OptySceptyk

  Nie bardzo rozumiem, po co zawsze wspominać, że Bushmaster ma możliwość wymiany lufy? Przecież to jest tylko i wyłącznie bajka dla gawiedzi. Nikt tego nie zrobił i nie zrobi, bo nie istnieje żadna logistyka dla amunicji 40mm.

  1. Davien3

   OptySceptyk A jaka logistyke potrzebujesz kiedy amunicja 40x180mm do bushmastera korzysta z tych samych taśm skrzynek amunicyjnych itd?? Jedyna róznica to pocisk a ten ciezko pomylic z 30x173mm:))

  2. X

   (Raczej) racja, też o tym nieraz pisałem.

  3. OptySceptyk

   @Davien A ktoś produkuje taką amunicję? I używa do czegoś?

 21. PL

  A kiedy Borsuk???

 22. ALBERTk

  Nam potrzeba nowych transporterów, z lepszym opancerzeniem. Zakup Rosomaka to pieniądze wyrzucone w błoto, nawet Ukraińcy stwierdzili, że ten transporter nie nadaję się do współczesnej wojny i nie chcą od Polski kolejnych dostaw.

  1. Prezes Polski

   No co ty powiesz. A ja czytałem, że to najlepszy obecnie kto na Ukrainie. A jeśli chodzi o dostawy, oni wezmą wszystko. Nawet mardery ze śmiesznym działkiem 20mm się przydają.

  2. skition

   To może by zabrali BMP1, gdyż ten BMP1 mnie wybitnie irytuje.?

  3. KrzysiekS

   ALBERTk Tak i pewnie wolą Ruskie BTR. ROSOMAK to KTO nie BWP. A Ukraińcy proszą o więcej dobrych BWP bo zamiast KTO mogą używać BWP1 których maja sporo nawet od Polski.

Reklama