Siły zbrojne
Rosną możliwości litewskich zestawów VSHORAD
Litewskie Ministerstwo Obrony Narodowej złożyło w grupie Saab zamówienie na nowe pociski rakietowe i nocne systemy celownicze BORC dla zestawów obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu RBS 70 wykorzystywanych przez siły zbrojne tego kraju.
Całościowa wartość obydwu pakietów wynosi ok. 100 mln koron szwedzkich (ok. 40 mln złotych), a dostawy planowane są od 2019 r. Siły Zbrojne Litwy wraz z realizacją zamówienia, otrzymają dostęp do nowych funkcjonalności, w tym zwiększonego zasięgu i efektu penetracyjnego, możliwości wykorzystania zestawu w nocy oraz zdolności rażenia celów na większym pułapie.
“Jesteśmy zadowoleni z faktu, iż SZ Litwy nieustannie inwestują w zestawy RBS 70. Dzięki dodaniu kamery termowizyjnej BORC mogą teraz korzystać z nich również w warunkach nocnych i przy ograniczonej widoczności” - powiedział Görgen Johansson, starszy wiceprezes i szef jednostki biznesowej Saab Dynamics.
W portfolio Saab w zakresie przenośnych zestawów VSHORAD znajdują się zestawy systemu RBS 70 i nowej generacji RBS 70 NG. W sumie do 19 państw dostarczono do tej pory 1600 wyrzutni i 18000 rakiet.
wnioski z liczb
@Davien: \"pociski w wiązce prowadzącej lasera nie dośc że zdradzają połozenie emitera to jeszcze moga byc zakłócone przez systemy aktywne\" - ty już lepiej zamilcz i się nie kompromituj. Detektory rakiet naprowadzanych w wiązce prowadzącej są skierowane DO TYŁU, W KIERUNKU WYRZUTNI, POWTARZAM JESZCZE RAZ SPECJALNIE DLA DAVIENA, BO NIE OGARNIA: DO TYŁU, więc ją mało obchodzi co śmigłowiec emituje, bo tego nie widzi. Igła ma głowice dwu a w nowszych wersjach trójzakresowe i Witebsk był skuteczny przeciw chińskim FN-6 mającym cyfrową głowicę programowalną. I wcale mnie to nie dziwi, bo jeśli Witebsk działa na zasadzie oślepiania głowicy laserem, to nie ma znaczenia ile zakresów ona widzi: jak się komuś przyświeci w oczy reflektorem to nie ma znaczenia czy ma normalny wzrok czy jest daltonistą - w jednym i drugim przypadku nic nie widzi.
Davien
Panie funklub co do skuteczności Gromów to w Gruzji jakos zadziałąły wiec nie wiadomo jak to będzie. Natomiast pociski w wiązce prowadzącej lasera nie dośc że zdradzają połozenie emitera to jeszcze moga byc zakłócone przez systemy aktywne a smigłowce szturmowe cos takiego mają na wyposażeniu System Witebsk podobno jest skuteczny wobec pocisków takich jak Stinger czy Igła wiec i na podstawowa wersje groma pewnie by zadziałął, gorzej z wersjami z głowicą dwuzakresową lub IR/UV albo programowalna jak w Piorunie.
Fanklub Dawiena
@Piotr: \"Czyli że Grom już jest nieatrakcyjny i jego rozwojowa warsja Piorun też? Lepszy RBS70? Ktoś ma opinię?\" - RBS 70 jest naprowadzany w laserowej wiązce prowadzącej. I nie ma automatycznego auto trackera jak np. rosyjska Sosna-R z taką metodą naprowadzania. A to oznacza, że wymaga bardzo wysoko przeszkolonego operatora i generalnie właśnie z uwagi na wyszkolenie operatora, skuteczność trafienia uważana jest za niższą od rakiet IR, ale... to się może zmienić o czym dalej. Ponadto w takiej metodzie naprowadzania cel musi być w zasięgu śledzenia aż do trafienia, gdy dla rakiet jak Grom wystarczy, że one cel widzą, a operator po odpaleniu go widzieć nie musi. Groma wystrzelisz i możesz się schować,a w takim naprowadzaniu jak RBS 70 musisz śledzić cel do końca i zabicie operatora zrywa śledzenie. Taka metoda naprowadzania jak RBS 70 jest potencjalnie tańsza - rakieta nie potrzebuje kosztownych głowic IR. I jest wysoce odporna na zakłócenia. Rosyjski system samoobrony Witebsk jest oceniany bardzo wysoko (na lepszy od amerykańskich odpowiedników - ostatnio jest skandal z systemem samoobrony na AH-64 i innych amerykańskich śmigłowcach. Na AH-64 zażądano od producenta poprawy a kontrakty na inne maszyny zerwano) i prawdopodobnie jest skuteczny na rakiety jak Grom (w Syrii przeciw rakietom tej klasy i generacji się sprawdzał), dlatego w takim przypadku może być lepszy RBS 70 (ale jak ma dobrze wyszkolonego operatora, o co niełatwo). System laserowej wiązki prowadzącej może też być skuteczny wobec \"trudnych\" celów dla głowic IR np. balonów czy dronów z silnikami elektrycznymi. Potencjalnie naprowadzanie jak RBS 70 daje szybszy czas reakcji, bo nie wymaga schłodzenia detektora IR jak w rakietach GROM. Bardziej rozpowszechnione są konstrukcje jak Grom, ale wobec nowych systemów obronnych to się może zmienić i np. Rosjanie wprowadzili Sosnę-R z naprowadzaniem jak RBS 70 (ale zautomatyzowanym, z auto-trackerem) - Polska powinna coś takiego skonstruować, bo to ekonomiczne jest i do PGM i \"tanich\" celów czymś takim powinniśmy strzelać a nie drogimi Gromami. Teoretycznie wiązka laserowa ma wadę uprzedzania celu (to nie jest pasywny system) ale wprawny operator może temu zapobiegać celując do ostatniej chwili obok celu, zresztą różnica jest tylko o czas celowania, bo te cele, które maja detektory laserów mają też detektory odpalenia rakiety.
Fanklub Daviena
@Davien: ale Gromy prawdopodobnie nie są skuteczne wobec rosyjskich systemów samoobrony jak Witebsk, a rakiety naprowadzane w wiązce prowadzącej jak RBS 70 czy Sosna-R są praktycznie nieczułe na zakłócanie.
Davien
Ryszard, a my mamy Gromy o zblizonych parametrach za to w pełni pasywne i nie wymagające śledzenia celu laserem.
tkm
@ryszard56 A my nic. RBS 70 to ni pies ni wydra. Stara konstrukcja, którą Skandynawowie już wycofują. Mamy w Polsce prawdziwe manpadsy. A że przydałoby się je uzupełnić czymś \"cięższym\", to inna sprawa. Litwinom możemy zaproponować upgrade szwedzkiego systemu poprzez sprzedaż składanych krzeseł, bo jak widać na zdjęciu tylko jeden żołnierz ma na czym siedzieć. Widać Saab nie dogadał się z IKEA.
KrzysiekS
Ryszard my mamy PIORUN i mimo problemów to bardzo dobre zestawy.
Polak z Polski
A co Litwini kupują w Polsce?
Piotr
Czyli że Grom już jest nieatrakcyjny i jego rozwojowa warsja Piorun też? Lepszy RBS70? Ktoś ma opinię?
KrzysiekS
Bardzo logiczne decyzje.
ryszard56
a My co??