Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie wystrzelili z silosu rakietowego nowego satelitę wojskowego

Rakieta nośna Strieła w silosie startowym – fot. NPO Masz
Rakieta nośna Strieła w silosie startowym – fot. NPO Masz

27 czerwca w godzinach wieczornych z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rosyjska rakieta Strieła, wynosząc na orbitę satelitę radarowego Kondor.



Jest to interesujący przypadek wskrzeszenia kilku rosyjskich projektów kosmicznych, uznanych za, co najmniej, zawieszone. Po pierwsze, do startu wykorzystano bardzo stary, lecz nadal sprawny podziemny silos startowy, opracowany pierwotnie dla rakiet balistycznych UR-100 z głowicami jądrowymi. Zdaje się to dość logicznym pomysłem, gdyż rakieta nośna typu Strieła bazuje konstrukcyjnie właśnie na dwustopniowym pocisku balistycznym UR-100 (kod NATO SS-19). Rakiety tego typu okazały się na tyle obiecującą platformą kosmiczną, że miały być elementem rosyjskich „Gwiezdnych Wojen” wynosząc w kosmos pociski przeciwsatelitarne.

Więcej: Rosjanie znaleźli sposób na obronę przed zagrożeniami z Kosmosu

Pierwsza rakieta nośna Strieła próbny start z ładunkiem odbyła w 2003 roku. Trzy kolejne starty zostały odwołane z przyczyn ekonomicznych. Trzeba było czekać 10 lat na planowany ładunek w postaci satelity Kondor.

Jest to wojskowy satelita rozpoznawczy, wyposażony w radary do obserwacji ziemi. Powstał on w słynnych zakładach NPO “Maszinostrojenia” (w skrócie NPO Masz). Słynnych głównie z produkcji przeciwskrętowych pocisków manewrujących, ale niewielu zdaje sobie sprawę, że firma jest bezpośrednim spadkobierca kosmicznego biura konstrukcyjnego Wladymira Chelomieja. Natomiast satelita typu Kondor jest spadkobiercą opracowanego w 1993 roku projektu radarowej wersji satelity MKA.

Więcej: Nie będzie amerykańsko- rosyjskiej obrony przed zagrożeniami kosmicznymi

Cały program ślimaczył się wiec już od 20 lat, głównie ze względu na problemy ekonomiczne. Przełomem mogło być dla projektu nie tylko kolejne rewolucje technologiczne, ale opracowanie w 2006 roku satelity Kondor-E, wersji przeznaczonej na eksport. Kompleksowa usługa konstrukcji i wyniesienia platformy satelitarnej była oferowana na przykład Argentynie i Brazylii. NPO MASZ zadeklarował na początku tego roku plan wyniesienia na orbitę dwóch satelitów Kondor – jednego dla Rosyjskiego Ministerstwa Obrony, drugiego dla niezdefiniowanego klienta zagranicznego. Prawdopodobnie jest nim jeden ze wspomnianych krajów Ameryki Południowej.

Wyniesiony w czwartek na orbitę satelita Kondor skutecznie zajął pozycję na wysokości 504.7 km

(JS)

 

 

 
Reklama
Reklama

Komentarze