Reklama

Siły zbrojne

BT-3F (zdjęcie poglądowe).

Rosjanie wprowadzają do masowej produkcji amfibijne transportery

Rosyjski holding Rostiech ogłosił rozpoczęcie produkcji pływających transporterów opancerzonych BT-3F. Podmiotem odpowiedzialnym za ich produkcję będzie KurganMaszZawod.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Nowy transporter opancerzony, zapewne przeznaczony dla rosyjskiej piechoty morskiej, pozwoli na uzupełnienie strat poniesionych na froncie, zwłaszcza przez kołowe transportery opancerzone rodziny BTR-80 czy gąsienicowe MT-LB. Pod pewnymi względami jest to bezpośredni (choć spóźniony o kilka dekad) następca amfibijnych BTR-50, które także pojawiają się ostatnio na Ukrainie w rosyjskich barwach. Zważywszy na znaczny odsetek tożsamych podzespołów BT-3F z bojowymi wozami piechoty BMP-3, których produkcja miała w ostatnim czasie wzrosnąć, można spodziewać się przyspieszenia dostaw nowoczesnych pojazdów do rosyjskich sił zbrojnych.

Czytaj też

BT-3F to amfibijny transporter opancerzony zaprezentowany w 2010 r. Powstał na bazie bojowego wozu piechoty BMP-3. Załoga składa się z 3 osób, zaś desant może wynieść do 14 żołnierzy. Uzbrojenie główne w postaci wielkokalibrowego karabinu maszynowego Kord kal. 12,7 mm umieszczono w zdalnie sterowanym module bojowym DPW-T. Uzupełnienie stanowią dwa stanowiska karabinów maszynowych kal. 7,62 mm, umiejscowionych po bokach stanowiska kierowcy wozu. Wkm Kord może zastąpić inny wielkokalibrowy karabin maszynowy lub granatnik automatyczny kal. 30-40 mm. Opancerzenie ma zapewniać ochronę załodze przed amunicją do kal. 14,5 mm. Jednostkę napędową stanowi silnik Diesla typu UTD-29 o mocy 500 KM. Umożliwia rozpędzenie pojazdu do 70 km/h po drodze i 10 km/hp podczas pokonywania przeszkód wodnych. Dotąd wóz znajdował się na wyposażeniu jedynie armii Indonezji w liczbie 79 egzemplarzy. BT-3F zastępują tam przestarzałe BTR-50.

Reklama

Czytaj też

BT-3F (zdjęcie poglądowe).
BT-3F (zdjęcie poglądowe).
Autor. Rosobronexport
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Pucin:)

    Kiedy w końcu polska armia kupi 1000 szt transporterów Patria 6*6 oraz 1000 szt Sisu GTP/GPV 4*4. + na koniec przeróbka wszystkich 1000 bwp-1 na ciężkie transportery piechoty w stylu czeskiego szakala (BVP-2SkCZ) lub to co zaprezentowały WZMT z Poznania na MSPO2019. Ten kraj to porażka - morale wojska po aferze - wystąpieniu szefa MON degradującego dowództwo Szefa Szatabu WP oraz DROSZ - z rakietą Ch-55 spadło do 0!!!! :)

    1. login

      Zapomniałeś dodać, żeby zmodernizować stara 266M2 do wersji PUC-1 (piechotna ucieczkowa ciężarówka -1)

    2. szczebelek

      Większych głupot już nie można spłodzić, bo bmp1 nie ma żadnego potencjału modernizacyjnego, Kupno 6x6 z Patrii jeszcze w takiej ilości to kolejne negocjacje na temat produkcji w naszym kraju inaczej to głupota z resztą wymień mi dobry sprzęt 6x6 w SZRP.

  2. Ralf_S

    I dalej wysiadają nad silnikiem...

Reklama