Reklama

Siły zbrojne

Amfibie BT-3F dla pierwszego odbiorcy zagranicznego

Fot. Rostec
Fot. Rostec

Rosja znalazła pierwszego zagranicznego odbiorcę pływających transporterów opancerzonych BT-3F. Umowę na dostawę tych pojazdów i na dostarczane po raz już trzeci bojowe wozy piechoty BMP-3F podpisano 22 kwietnia z ministerstwem obrony Indonezji. Wartość umowy wynosi ponad 170 mln USD, na jej mocy do indonezyjskiego korpusu piechoty morskiej trafi 21 wozów BT-3F i 22 bwp BMP-3F.

Dyrektor generalny Rosoboronexportu Aleksander Michajew powiedział, że podpisanie umowy na dostawę wozów BT-3F do Indonezji to efekt pozytywnych opinii na temat dostarczonych na mocy wcześniejszych umów dwóch partii pojazdów BMP-3F. Michajew zaznaczył, że indonezyjskie siły zbrojne bardzo starannie wybierają swój sprzęt i uzyskanie kontraktu oznacza, że produkowana w Rosji broń spełnia najsurowsze wymogi jakościowe.

Najnowszy kontrakt obejmuje dostawę transporterów opancerzonych BT-3F i kolejnych bwp BMP-3F, będących wersją wyjściową dla transportera. Pływający BT-3F przeznaczony jest do służby w jednostkach piechoty morskiej, straży wybrzeża i w siłach lądowych, jest przystosowany do przewożenia ogółem 14 żołnierzy desantu i trzech członków załogi. Transporter wyposażony jest w rozwiązania konstrukcyjne chroniące desant i załogę przed skutkami wybuchów min i improwizowanych ładunków wybuchowych. Wersja dostarczana Indonezji posiadać będzie system klimatyzacji.

Transporter uzbrojony jest w zdalnie sterowany moduł bojowy DPW-T wyposażony w karabin maszynowy  6P49 Kord kalibru 12,7 mm i w sensory termowizyjne i optyczne, a także laserowy dalekomierz. Ze względu na wysoki stopień unifikacji z bojowym wozem piechoty BMP-3F, stosunkowo niskie są koszty szkolenia personelu technicznego i żołnierzy, uproszczona jest też logistyka. Zbliżone osiągi pozwalają zaś na bezproblemowe wykorzystywanie obu typów pojazdów w czasie działań bojowych.

Reklama

Komentarze (4)

 1. BadaczNetu

  W Indonezji da się sprzedać wszystko jak się odpowiednio posmaruje. To jest kraj skorumpowany jak mało który.

  1. Smok

   Jakoś USA nic się tam sprzedać nie udaję mimo że prubowali już wszystkiego: proszenie, błaganie, szantażowanie, grożenie, próba przekupstwa. Nic USA nie uzyskało.

  2. mobilny

   Ten kraj ma mnóstwo wody. Zakup z głową. My kupujemy w stanach niekoniecznie z głową Pozdrawiam

  3. Davien

   No panie smok nie wiedziałem że F-16 których Indonezja ma wiecej niż waszych Su-30/27 nie są produkcji USA?? flota poza antycznymi Komarami i 1331M z NRD to też jednostki zachodnie:)

 2. 1917

  Cos na rzeczy musi byc,ze nie wzieli amerykanskiego sprzetu(badziewia?).Spoko nasz MON pod rzadami PiSdzielcow kupi od jankesow.

  1. Davien

   Po pierwsze jakbys nie czytał wzięli te BT-3F tyko dlatego że to wersja pływajaca dla piechoty morskiej i że juz je mają. A co do badziewia to własnie skopany BWP-3 z pancerzem nieodpornym na amunicje z KPWT jest takim przykładem:)

 3. sża

  Idealny wóz dla naszego MON-u, bo zapewne pływa dużo lepiej niż Rosomak i Borsuk razem wzięte...

  1. Davien

   Panie sża, nie , nie sa nam potzrebne BWP-3 ze skopanym przedziałem desantowym i gorszym od Rosomaków pancerzem

  2. Alchemik

   No tak, Borsuk jeszcze nawet nie gotowy w 100%, ale kolega już wie, że gorszy, jasnowidz...

  3. sża

   Borsuk powinien mieć silne uzbrojenie i opancerzenie, a nie udawać motorówkę.

 4. Davien

  Rozwiązanie ciekawe, ale wyjscie dla desantu jak zwykle skopane choć i tak jest lepiej niz w BTR-ach. Ciekawe czy w tych transporterach chociaż to poprawili:)

Reklama