Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie wdrażają kolejne BMP-3 do armii. Pojadą na Ukrainę?

BMP-3 (zdjęcie poglądowe).
BMP-3 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia

Serwis ArmyRecognition informuje, że do rosyjskiego 228. gwardyjskiego Pułku Strzelców Zmotoryzowanych dostarczonych zostało 30 bojowych wozów piechoty BMP-3. Są to pojazdy pochodzące z ostatniej partii przekazanej przez przemysł .

Reklama

Dostawy nowych bojowych wozów piechoty BMP-3 do jednostki miały rozpocząć się niedługo po odbiorze ostatniej transzy przewidzianej w 2023 roku dla rosyjskiego ministerstwa obrony. Ma to stanowić element szerszych działań mających na celu zwiększenie zdolności bojowych całej formacji ( zapewne utraconych po przekazaniu na Ukrainę znacznej liczby sprzętu i pojazdów). Pojazdy te dostarczały zakłady KurganMaszZawod, które zmodyfikowały je względem wersji poprzednich. Wśród zmian można wymienić punkty montażowe przeznaczone dla dodatkowego pancerza zarówno na kadłubie, jak i wieży. Oprócz tego miały one otrzymać charakterystyczne już dla rosyjskich pojazdów (ale też i ukraińskich) daszki/klatki na stropie wieży, chociaż nie były one widoczne podczas transportu z fabryki. Jednostka, która otrzymała nowe pojazdy, znajduje się w obwodzie swierdłowskim.

Reklama
Fot. Vitaly V. Kuzmin/wikipedia.com/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/wikipedia.com/CC BY-SA 4.0
Reklama

BMP-3 to gąsienicowy bojowy wóz piechoty, który miał całkowicie zastąpić starsze BMP-1 i BMP-2. Pojazd wprowadzono na uzbrojenie armii radzieckiej w 1990 r. Jednak nie stał się najliczniejszym bwp w Rosji. Uzbrojenie główne stanowi gwintowana armatowyrzutnia 2A70 kal. 100 mm. W karuzeli automatu ładowania znajdują się 22 naboje, zaś łączny zapas amunicji wynosi 40 sztuk. Z armaty można prowadzić ogień zarówno klasycznymi pociskami odłamkowo-burzącymi (ZUOF-17/19), jak i przeciwpancernymi pociskami kierowanymi rodziny 9M117 Bastion, 9M117M Kan i 9M117M1 Arkan. Te drugie pozwalają na przebicie ekwiwalentu 550-750 mm jednorodnej stali pancernej osłoniętej pancerzem reaktywnym. Umożliwia to eliminację starszego typu czołgów podstawowych w przypadku trafienia w przednią półsferę wozu.

Czytaj też

Szybkostrzelność praktyczna przy strzelaniu amunicją konwencjonalną wynosi 10 strzałów na minutę. Armatowyrzutnia 2A70 jest sprzężona z armatą automatyczną 2A72 kal. 30 mm i uniwersalnym karabinem maszynowym PKT kal. 7,62 mm. Kolejne dwa keamy umieszczone są na przodzie kadłuba. Załogę stanowią trzy osoby, zaś desant wynosi do siedmiu żołnierzy. Są oni chronieni przez pancerz o grubości do 35 mm (przód kadłuba). Jednostkę napędową stanowi silnik UTD-29M o mocy 500 KM, pozwalający na rozpędzenie tego ważącego 18,700 kg pojazdu do 72 km/h na lądzie oraz do 10 km/h podczas pokonywania przeszkód wodnych metodą pływania.

Czytaj też

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Reklama

Komentarze (2)

  1. Tani2

    Ooo,powròcili do przedwojennego sposobu przekazywania sprzętu czyli batalionem Bo jeden bwp =drużyna 3 bwp pluton ,3 plutony kompania czyli 9szt + 1 dowòdcyczyli 10. 3 kompanie to batalion czyli 30szt. Z tego wynika że sztab batalionu ma inne wozy dowodzenia nie ,,k,, K- ma dodatkowe środki łączności kosztem zapasu amunicji. O ile to jest prawda nic ich nie pili.

    1. Odyseus

      @Tani gdyby ich piliło to pół Syberii już by zapindalała w fabrykach jak kiedyś a tak sobie robią na luzaku

    2. QVX

      @Odyseus W II WŚ mieli materiały etc.z LL. Tutaj jest gorzej z komponentami.

    3. Buczacza

      QVX w ogóle jest gorzej. Bo od 2 lat mają przestawioną (gospodarkę) w tryb wojenny. Ponad 2 mln ludzi porzuciło swoją dotychczasową pracę. Na rzecz zbrojeniówki. Z uwagi na zarobki. I zaświadczenie o zwolnieniu z poboru. A i tak nie są w stanie pokryć strat...

  2. Buczacza

    Jednorazowa taczanka. Podejrzewam, że nawet komar wystarczyłby na to coś....

Reklama