Siły zbrojne
Rosjanie testują transporter do walk w Arktyce
Rosjanie od pewnego czasu testują swój nowy gąsienicowy transporter opancerzony BT-3F, opracowując przy okazji jego wersję przeznaczoną do działań w rejonie arktycznym. Kiedy nastąpi jego wdrożenie do służby?
Produkcja pierwszego egzemplarza rozpoczęła się w maju zeszłego roku w zakładach KurganMaszZawod. Zakończyła się latem i tym samym rozpoczęto testy pojazdu, w międzyczasie prezentując kolejny wariant BT-3F wyposażony w dodatkowe osłony oraz zdwojoną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Kornet-E. Wariant przeznaczony do działań w rejonie arktycznym ma charakteryzować się szerszymi gąsienicami, pozwalającymi na zmniejszenie nacisku jednostkowego na grunt. Zważywszy na znaczny odsetek tożsamych podzespołów BT-3F z bojowymi wozami piechoty BMP-3, których produkcja miała w ostatnim czasie się znacząco zwiększyć, można spodziewać się większych niż zwykle dostaw tych pojazdów do Rosyjskich Sił Zbrojnych, jeżeli te zdecydują się na oficjalne przyjęcie do siebie nowej konstrukcji.
Footage of the new Arctic armored personnel carrier BT-3F being tested - pic.twitter.com/KTVdC23tg9
— Blackrussian (@Blackrussiantv) January 24, 2024
Bazowy BT-3F to amfibijny transporter opancerzony zaprezentowany w 2010 r. Powstał na bazie bojowego wozu piechoty BMP-3. Załoga składa się z 3 osób, zaś desant może wynieść do 14 żołnierzy. Uzbrojenie główne w postaci wielkokalibrowego karabinu maszynowego Kord kal. 12,7 mm umieszczono w zdalnie sterowanym module bojowym DPW-T. Uzupełnienie stanowią dwa stanowiska karabinów maszynowych kal. 7,62 mm po bokach stanowiska kierowcy wozu. Wkm Kord może zastąpić inny wielkokalibrowy karabin maszynowy lub granatnik automatyczny kal. 30-40 mm. Opancerzenie ma zapewniać ochronę przed amunicją do kal. 14,5 mm. Jednostkę napędową stanowi silnik Diesla typu UTD-29 o mocy 500 KM. Umożliwia rozpędzenie pojazdu do 70 km/h po drodze i 10 km/hp podczas pokonywania przeszkód wodnych. Dotąd wóz znajdował się na wyposażeniu jedynie armii Indonezji w liczbie 79 egzemplarzy. BT-3F zastępują tam przestarzałe BTR-50.
Franek Dolas
Pojazd do walki w Arktyce użytkowany dotąd jedynie przez podbiegunową Indonezję.
Nordx
Cóż, cel jak każdy inny.