Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie opóźniają próby okrętu podwodnego

Okręt podwodny projektu 677 - fot. Rubin
Okręt podwodny projektu 677 - fot. Rubin

Testy okrętu podwodnego Sankt Pietierburg (B-585) proj. 677 Łada w zakresie zanurzeń na duże głębokości, które planowano na koniec 2012 r. zostają przeniesione na 2013 r. poinformował 29 października br. w wywiadzie dla agencji ITAR-TASS Igor Wilnit - dyrektor Centralnego Biura Konstrukcyjnego Techniki Morskiej Rubin.



Według jego słów okręt jest już gotowy do przejścia na daleką północ, co planowano na ten rok. Zdecydowano jednak przesunąć w czasie zakończenie prób i przebazowanie jednostki. Powody decyzji nie zostały sprecyzowane, natomiast poinformowano, że w trakcie dotychczas przeprowadzonych prób całe nowe wyposażenie opracowane dla tego typu okrętów, w tym nowe silniki, wyposażenie radioelektroniczne i systemy uzbrojenia, przeszło z pozytywnym rezultatem wszystkie testy. Dyrektor Wilnit dodał również, że dowództwo marynarki wojennej Rosji podjęło decyzję o zakończeniu budowy dwóch kolejnych okrętów tego typu: Kronsztadt (B-586) i Sewastopol (B-587), a także zamierza kontynuację serii.

 

Jak dotychczas program budowy okrętów podwodnych proj. 677 natrafia na liczne problemy. Budowę prototypowego Sankt Pietierburga rozpoczęto 26 grudnia 1997 r., zaś marynarka przejęła go dopiero 22 kwietnia 2010 r. Od maja 2010 r. do dzisiaj okręt znajduje się w eksploatacji próbnej. Budowę dwóch następnych jednostek rozpoczęto w 2005 i 2006 r., lecz została ona wstrzymana, a kadłuby do tej pory nie są zwodowane.

(PG)
Reklama
Reklama

Komentarze