Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie odbierają bojowe wozy piechoty i desantu

BMD-4M podczas transportu koleją.
BMD-4M podczas transportu koleją.
Autor. Rostiech

Rosyjski zakład zbrojeniowy KurganMaszZawod dostarczył do armii kolejną partię bojowych wozów piechoty BMP-3 oraz pojazdów desantu BMD-4M. Nie została określona wielkość dostaw.

Pojazdy zostały wyposażone w uchwyty przeznaczone do montażu dodatkowego opancerzenia oraz sprzętu. Oprócz osłon siatkowych, zagłuszarek mają one zostać wyposażone w kamuflaż mobilny Nakidka. Co ciekawe, dyrektor przemysłowy Bekhan Ozdojew przekazał informację, że produkcja wspomnianych typów pojazdów miała wzrosnąć o 20 proc. względem tożsamego okresu w zeszłym roku. Możliwe to ma być dzięki temu, że część linii produkcyjnych pracuje całodobowo. Obecnie Rosjanie samych BMP-3 mają produkować w ciągu roku 300 egzemplarzy. Obok tego trwają cały czas prace nad remontami i modernizacją bojowych wozów piechoty BMP-1/2.

Reklama

BMP-3 to gąsienicowy bojowy wóz piechoty, który miał całkowicie zastąpić starsze BMP-1 i BMP-2. Pojazd wprowadzono na uzbrojenie armii radzieckiej w 1990 r., lecz upadek ZSRR sprawił, że nie wszedł do służby w tak dużych liczbach jak poprzednicy. Uzbrojenie główne stanowi gwintowana armatowyrzutnia 2A70 kal. 100 mm. W karuzeli automatu ładowania znajdują się 22 naboje, zaś łączny zapas amunicji wynosi 40 sztuk. Z armaty można prowadzić ogień zarówno klasycznymi pociskami odłamkowo-burzącymi (ZUOF-17/19), jak i przeciwpancernymi pociskami kierowanymi rodziny 9M117 Bastion, 9M117M Kan i 9M117M1 Arkan. Te drugie są zdolne do przebicia ekwiwalentu 550-750 mm jednorodnej stali pancernej osłoniętej pancerzem reaktywnym. Umożliwia to eliminację starszego typu czołgów podstawowych w przypadku trafienia w przednią część wozu.

Czytaj też

Szybkostrzelność praktyczna przy strzelaniu amunicją konwencjonalną wynosi 10 strzałów na minutę. Armatowyrzutnia 2A70 jest sprzężona z armatą automatyczną 2A72 kal. 30 mm i uniwersalnym karabinem maszynowym PKT kal. 7,62 mm. Kolejne dwa kaemy umieszczono z przodu kadłuba. Załogę stanowią trzy osoby, zaś desant wynosi do siedmiu żołnierzy. Są chronieni przez pancerz o grubości do 35 mm (przód kadłuba). Jednostkę napędową stanowi silnik UTD-29M o mocy 500 KM, który umożliwia na rozpędzenie ważącego 18,7 tony pojazdu do 72 km/h na lądzie oraz do 10 km/h podczas pokonywania przeszkód wodnych metodą pływania.

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

BMD-4M to najnowszy rosyjski bojowy wóz desantu, będący zmodernizowaną wersją BMD-4. Uzbrojenie główne stanowi armato-wyrzutnia 2A70 kal. 100 mm, sprzężona z armatą automatyczną 2A72 kal. 30 mm i karabinem maszynowym PKTM kal. 7,62 mm. Z armatowyrzutni można prowadzić ogień, przy szybkostrzelności praktycznej 10 strz./min, zarówno klasycznymi pociskami odłamkowo-burzącymi (ZUOF-17/19), jak i pociskami ppk rodziny 9M116 Baszta. Jednostkę napędową stanowi silnik wysokoprężny UTD-29 o mocy 500 KM, pozwalający BMD-4M na osiągnięcie prędkości 70 km/h przy zasięgu wynoszącym 500 km. Załoga składa się z trzech osób, zaś w przedziale desantowym można przewozić do sześciu żołnierzy. Pojazd ten jest w 80% kompatybilny z bojowym wozem piechoty BMP-3.

Reklama

Pancerz kadłuba został wykonany ze stopu aluminium, zaś wieża ze stali pancernej. Jednostkę napędową stanowi silnik UTD-29 o mocy 450 KM pozwalający na rozpędzenie pojazdu o masie 13,6 ton do 70 km/h po drodze utwardzonej oraz do 45 km/h w terenie. BMD-4M ma możliwość pokonywania przeszkód wodnych metodą pływania z prędkością maksymalną wynoszącą 10 km/h. Na jego bazie opracowany został m.in. armatomoździerz 2S42 Lotos oraz gąsienicowy transporter opancerzony desantu BTR-MDM Rakuszka.

Bojowy wóz desantu BMD-4M.
Bojowy wóz desantu BMD-4M.
Autor. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. x0Czarny0x

    Te BMP-3 to w nowej wersji Manul/Dragoon ze zmianą położenia silnika na przód, armatą 30mm i dodatkowym opancerzeniem, czy dalej klepią jakąś starą wersję?

    1. Davien3

      Manul nie ma tego uzbrojenia co BMP-3 czyli jak widac to zwykłe pojazdy. A Manul chyba nawet nie jest produkowany seryjnie

    2. PatrykBryl

      @Davien3 Manul ma różne możliwości konfiguracji od standardowych wież BWP-3 po Bumerang-BM, znając rosyjskie standardy wcale bym nie wychodził z założenia że będą dla swoich ludzi montować te lepsze wieże zwłaszcza że masowo produkują te stare.

    3. Davien3

      PatrykBryl Manul to wersja BMP-3 z uzbrojeniem w postaci działka 30mm i nowym kadłubem I jak się zdaje nie jest produkowany seryjnie To co piszesz to BMP-3 Dragoon z modułem wieżowym Dragoon który można yzbroic w rózne uzbrojenie

  2. PatrykBryl

    Tam już chyba produkują BWP-3M Manul (czyli BWP-3 które nie są upośledzone silnikiem z tyłu) a w Polsce dalej MON nie zamówił BWP Borsuk.

  3. OptySceptyk

    Bardzo silnie uzbrojone, wysoce mobilne, słabo chronione. Co do BMD to można w zasadzie się cieszyć, że ruscy tego używają. Po trafieniu czymkolwiek kumulacyjnym, z BMD zostają tylko nieliczne elementy stalowe, a załoga i desant, o ile przeżyje, to długo leczy oparzenia.

    1. QVX

      I niezbyt nadający się do przewozu desantu (to przeciskanie się).

    2. Przyszłość

      Ciekawe jakby wygldala jego walka np z Borsukiem lub Bradleyem - Jest slabiej chroniny ale ma Atrmete 100 mm

    3. Davien3

      @bezreklam ta armata wystrzeliwuje jedynie pociski HE więc pomarzyc o zniszczeniu tym BWP A Bradley czy Borsuk są odporne na rosyjską 30mm A pocisk z działka leci szybciej od ppk Arkan który jest jedyną bronią BWP-3 zdolna zaszkodzic Borsukowi czy Bradley-owi

  4. skition

    "Nie jestem huzarem ani kowbojem, Nie potrzebuję cudzej chwały, Jeżdżę palącym coupe, Jestem dowódcą bojowego wozu piechoty (BMP)."...No fakt ,ze w tych resztkach to trudno dociec czy to był BMP3 czy jednak BMD4..Podziwiam tych co potrafią to robić czyli w tej kupce tlenku diglinu odkryć co to było wcześniej...

Reklama