Siły zbrojne

Rosjanie formują dywizję w Zachodnim Okręgu Wojskowym

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Dowódca wydziału operacyjnego rosyjskiego sztabu generalnego poinformował o rozpoczęciu formowania nowej dywizji zmotoryzowanej w Zachodnim Okręgu Wojskowym.

Jak donosi agencja TASS, gen. por. Sergiej Rudskoj, dowódca wydziału operacyjnego rosyjskiego sztabu generalnego, poinformował o rozpoczęciu formowania nowej dywizji zmotoryzowanej w Jelnie w okręgu smoleńskim, podległej Zachodniemu Okręgowi Wojskowemu. W jej skład wejdą jednostki piechoty zmotoryzowanej podlegające już temu Okręgowi.

Wiadomość o tworzeniu nowej jednostki przekazano mediom podczas 5. Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa w Moskwie. Rosyjski wojskowy dodał, że na obecnym etapie tworzenia dywizji nie ustalono jeszcze, czy będzie ona wchodzić w struktury 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej czy 20. Armii Gwardyjskiej.

W zależności od ostatecznego przyporządkowania nowotworzonej jednostki, będzie ona - zgodnie z wcześniejszymi, oficjalnymi oświadczeniami władz rosyjskich - przeznaczona do osłony Moskwy przed zagrożeniem z kierunku Białoruś-państwa bałtyckie-Finlandia (1. Gwardyjska Armia Pancerna) lub z kierunku ukraińskiego (20. Armia Gwardyjska). Na początku roku dowódca rosyjskich wojsk lądowych gen. Oleg Saljukow poinformował, że w 2016 roku zostaną sformowane cztery dodatkowe dywizje - trzy na kierunku zachodnim i jedna na kierunku wschodnim.

Czytaj też: Rosja sformowała Gwardyjską Armię Pancerną.

Rosjanie zdecydowali się na sformowanie nowych dywizji w celu wzmocnienia zdolności operacyjnych i w wyniku analizy doświadczeń konfliktu ukraińskiego. Według specjalistów budowa tego typu jednostek jest równoznaczna ze zwiększaniem możliwości prowadzenia działań w warunkach konfliktu o dużej intensywności. Ostatnia reforma armii rosyjskiej zakładała przejście na strukturę brygadową, i najprawdopodobniej będzie ona w zdecydowanej większości utrzymana, ale na najważniejszych kierunkach obok brygad formowane będą dywizje w celu wzmocnienia możliwości bojowych (w tym ofensywnych).

Według agencji TASS w każdej z nowych jednostek ma służyć ok. 10000 żołnierzy. Prawdopodobnie w skład nowych dywizji wejdą trzy pułki piechoty zmotoryzowanej, pułk pancerny, przeciwlotniczy i artylerii. Proces budowy na nowo dywizji ogólnowojskowych (pancernych, zmechanizowanych) w Rosji rozpoczął się już jednak w 2013 roku, kiedy ponownie sformowano dywizje tamańską i kantemirowską (wcześniej przeformowane w brygady).

Czytaj więcej: Rosyjskie dywizje odpowiedzią na doświadczenia z Ukrainy. "Większe zdolności ofensywne, samodzielność"

 

 

Komentarze (4)

 1. Morgul

  85% Rosji nie posiada żadnej infrastruktury, milion dzieci tuła się po dworcach piwnicach i kanałach, alkoholizm, narkomania, bieda i patologia. 40 milionów już wyemigrowało ... ale na czołg okręt i rakietę pieniądz zawsze się znajdzie ... Rosja to nie państwo to stan umysłu ...

 2. Ebert

  Czy nowe dywizje w Rosji tworzone są z wykorzystaniem istniejących pododdziałów, czy też powołuje się nowych żołnierzy i na ich bazie tworzy nowe dywizje?

 3. olo

  Od tego formowania Rosjan braknie. Nie ma tygodnia aby coś nie formowali,kupowali czy wprowadzali. Ale jak mówił Lenin PROPAGANDA to najgroźniejsza broń. W okupowanym Królewcu nie ma już miejsca bo człowiek na człowieku a iskander na iskanderze.

 4. Kinga

  Zamiast na poprawe dobrobytu obywateli to kasa idzie do kieszeni putina i jego kolegów oraz na zbrojenia