Reklama

Siły zbrojne

Rosja: zmodernizowane granatniki RPG-7W2 z nową amunicją

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Jak poinformowała agencja TASS, rosyjski przemysł zbrojeniowy opracował zmodernizowaną wersję granatnika przeciwpancernego RPG-7W2. Nowy wariant jest wyposażony w nowy przyrząd obserwacyjno-celowniczy, a także nową rodzinę specjalnie stworzonej dla niego różnego rodzaju amunicji.

Prace te zlecone przez rosyjski resort obrony prowadzi obecnie spółka NPO Bazalt, która jest częścią grupy Techmasz wchodzącej z kolei w skład korporacji państwowej Rostec. System ten znajduje się już w służbie liniowej w rosyjskich wojskach lądowych i obecnie rozważane jest jego dalsze udoskonalanie. Główny nacisk obecnej modernizacji położony jest na zwiększenie celności tego granatnika. Obecnie RPG-7W2 jest w stanie precyzyjnie porazić cel w odległości 150 metrów z dokładnością do 40-50 cm.

Rosyjska armia według obecnie zdefiniowanych nowych wymagań postawiła wymóg możliwości porażenia celu w odległości aż 1000 metrów. Obecne zdolności tej konstrukcji są zatem zdecydowanie niewystarczające. Zmodernizowana wersja dzięki nowemu celownikowi ma w założeniu być w stanie celnie porazić współczesny czołg podstawowy z odległości aż 1000 metrów z precyzją trafienia na takim dystansie do 5 metrów. Oznacza to skokowe podniesienie obecnych zdolności tego granatnika.

image
Reklama

Dodatkowo NPO Bazalt rozpoczęło produkcję seryjną najnowszych pocisków rakietowych do granatników RPG-7W2 z niekonwencjonalną metodą rażenia siły żywej nieprzyjaciela na potrzeby rosyjskiej armii. Nowa amunicja otrzymała oznaczenie 01 i po pomyślnym przejściu prób państwowych trafiła do produkcji. Obecnie trwają także prace nad jeszcze nowszą jej wersją do zmodernizowanego granatnika. Ma ona cechować się od 20 do 30 proc. większą skutecznością od dotychczasowej. Jej opracowanie ma zakończyć się w ciągu 2-3 lat. Stworzona ma zostać nowa amunicja przeciwpancerna, termobaryczna i odłamkowo-burząca, która pozwoli na skuteczne rażenie szerokiego spektrum celów.

W tym roku ręczny granatnik przeciwpancerny RPG-7 świętuje swoje 60-lecie powstania. Pomimo upływu tylu dekad nadal stanowi on podstawowe uzbrojenie przeciwpancerne poddziałów piechoty ponad 80 państw na świecie, w tym również Polski. Zdaniem przedstawicieli rosyjskiej zbrojeniówki mimo upływu czasu broń ta ma nadal potencjał modernizacyjny, perspektywy na rozwój i dalszą służbę. Obecnie w zmodernizowanych wersjach nadal stanowi on jeden z podstawowych typów wielorazowych granatników przeciwpancernych znajdujących się na uzbrojeniu rosyjskich żołnierzy.

Reklama

Komentarze

    Reklama