Siły zbrojne

Rosja wystąpiła z traktatu o otwartych przestworzach

Autor. Papas Dos/flickr/CC BY 2.0

Rosja w sobotę oficjalnie wycofała się z traktatu o otwartych przestworzach (Treaty on Open Skies). Od tego czasu rosyjskie wojsko nie będzie już mogło prowadzić lotów obserwacyjnych - jak informuje CGTN.

18 grudnia upłynął sześciomiesięczny termin na wypowiedzenie umowy. 7 czerwca prezydent Rosji Władimir Putin, podpisał ustawę o wypowiedzeniu traktatu o otwartym niebie. Rosja powiadomiła wszystkie powiązane strony o wycofaniu się 18 czerwca, a decyzja weszła w życie sześć miesięcy później, czyli 18 grudnia. Od tego czasu rosyjskie wojsko nie będzie już mogło prowadzić lotów obserwacyjnych. Natomiast członkostwo Białorusi w Traktacie Otwartych Niebios pozostaje otwarte - jak przekazał Belsat.

W maju ubiegłego roku prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z Traktatu o Otwartych Przestworzach z powodu rosyjskich naruszeń. Po sześciomiesięcznym uzgodnionym okresie wypowiedzenia, 22 listopada 2020 roku, Stany Zjednoczone oficjalnie przestały być stroną traktatu. Wkrótce potem Moskwa ogłosiła, że idzie w ślad za Stanami Zjednoczonymi i wycofuje się z umowy, która obejmuje obecnie 33 państwa w Europie i Ameryce Północnej.

Czytaj też

Jak czytamy na stronie ministerstwa spraw zagranicznych Rosji - „Opuszczamy Traktat ze świadomością wielkiej pracy wykonanej w celu zachowania jego żywotności. Federacja Rosyjska przez dwie dekady odpowiadała za największą liczbę misji obserwacyjnych spośród wszystkich uczestniczących państw (przeprowadziliśmy 646 i 449 z 1580 lotów obserwacyjnych) (...) Niestety, wszystkie nasze starania nie pozwoliły nam zachować Traktatu zgodnie z zamierzeniami jego autorów. Traktat padł ofiarą wewnętrznej walki różnych grup wpływów w Stanach Zjednoczonych, w której władzę przejęli „jastrzębie". Dominującą polityką Waszyngtonu jest niszczenie wcześniej osiągniętych porozumień w zakresie kontroli zbrojeń". Rosja tłumaczy, że wycofanie się z traktatu jest podyktowane bezpieczeństwem narodowym. W komunikacie zaznaczono, że odpowiedzialność za zniszczenie traktatu odpowiadają Stany Zjednoczone. Rosyjskie MSZ z zadowoleniem przyjęło decyzję, że pozostałe państwa uczestniczące w traktacie nadal są za jego utrzymaniem. Jednocześnie MSZ zaznaczył, że bez USA i Rosji porozumienie stanie się znacznie mniej efektywne. Jego zasięg zmniejszy się o około 80%. Szybko zmniejszy się również liczba lotów obserwacyjnych planowanych na 2022 rok.

Konstantin Gawriłow, szef rosyjskiej delegacji przy wiedeńskich negocjacjach w sprawie bezpieczeństwa militarnego i kontroli zbrojeń w Wiedniu, powiedział na początku tego tygodnia, że Rosja starała się utrzymać traktat do samego końca, podała w piątek agencja TASS. Zaznaczył, że Rosja nadal ma możliwości monitorowania terytorium USA i ich sojuszników po wycofaniu się z traktatu, jak mówi - „Moskwa posiada satelitarną zdolną do śledzenia każdego ruchu sił zbrojnych zarówno w Europie, jak i po drugiej stronie Atlantyku" - powiedział Gawriłow.

Czytaj też

Traktat o otwartych przestworzach został podpisany w 1992 roku i umożliwia sygnatariuszom prowadzenie lotów obserwacyjnych nad terytorium innych uczestników i robienia zdjęć w celu wzmocnienia wzajemnego zaufania i zapobiegania nieporozumieniom. Trzydzieści trzy kraje pozostają częścią umowy.

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. andys_2

    "Od tego czasu rosyjskie wojsko nie będzie już mogło prowadzić lotów obserwacyjnych." Ciekawe, ze zauwazono czego nie moze teraz robic Rosja, a nie powiedziano czego nie bedzie mógł robic Zachód. (prócz posredniej wzmianki na koniec artykułu).

  2. Pamiętam jak w 1992 rosyjscy żołnierze wyjeżdżali z polski. Jak opuszczali bazy wojskowe i przydziałowe mieszkania to nawet zciągali tapetę ze ścian parując na nią czajnikiem. Taka była bieda w latach 90. To dziwne, że rosja się z tego podźwignąła.

  3. Davien

    Na szczęście Matka Gaia wyposażyła Świat w mechanizm samoobrony nazywający się "starzenie". Putin kiedyś zgaśnie, przyjdzie nowy Jelcyn i Rosja znowu otworzy się na Zachód.

    1. HeHe

      Rosja jest otwarta na Zachód czyli Niemcy, Francję, Austrię etc. ale ZACHÓD to nie USA.

    2. Valdore

      Widzisz heHe ale Zachód to też USA podobnie jak cała Europa poza twoją Rosja i ogólnie Zachód ma gdzieś podrygi Rosji.

    3. Rus (dałn)ol

      Rosja co najwyżej jest otwarta na robięnie z zachodu idiotów przy pomocy sprzedajnych indywiduum typu Schroeder czy Kneissl.