Geopolityka
Rosja wycofuje się z Traktatu o Otwartych Przestworzach. Reakcja MSZ
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w opublikowanym w poniedziałek komunikacie wyraziło rozczarowanie w związku z zapowiedzią wycofania się przez Rosję z Traktatu o Otwartych Przestworzach. Resort podkreślił, że Traktat stanowił dotychczas istotny element „europejskiej architektury bezpieczeństwa”.
W piątek MSZ Rosji ogłosiło, że wycofa się z Traktatu o Otwartych Przestworzach. Według rosyjskich władz pakt, który zezwala na nieuzbrojone loty obserwacyjne nad krajami członkowskimi, został osłabiony przez wycofanie się z niego USA.
"Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża rozczarowanie w związku z zapowiedzią MSZ Federacji Rosyjskiej w sprawie rozpoczęcia wewnętrznych procedur mających na celu wypowiedzenie Traktatu o Otwartych Przestworzach. Traktat ten stanowił dotychczas istotny element europejskiej architektury bezpieczeństwa, służąc budowie zaufania i przejrzystości w odniesieniu do działań wojskowych" - czytamy w stanowisku polskiego resortu dyplomacji.
Zdaniem polskiego MSZ w ostatnim okresie widoczny był brak woli współpracy ze strony Rosji w celu zagwarantowania przestrzegania litery Traktatu.
"Postawa strony rosyjskiej uniemożliwiła m.in. rozwiązanie kwestii nieuprawnionych ograniczeń na loty nad obwodem królewieckim. W drugim półroczu 2020 r. Rosja eskalowała żądania, rezygnując z możliwości konstruktywnego dialogu dotyczącego Traktatu o Otwartych Przestworzach" - stwierdził MSZ.
"Polska pozostaje zwolenniczką efektywnej kontroli zbrojeń, co jest możliwe tylko pod warunkiem pełnego przestrzegania przez państwa zobowiązań w zakresie środków transparencji i weryfikacji. Działania Rosji od dłuższego czasu prowadzą jednak do erozji systemu kontroli zbrojeń w Europie. Konsekwencje decyzji strony rosyjskiej będą przedmiotem konsultacji państw sojuszniczych i partnerskich" - dodał w komunikacie polski resort dyplomacji.
Traktat o Otwartych Przestworzach został podpisany w marcu 1992 r. i wszedł w życie dziesięć lat później - w 2002 r. Podpisało go 27 państw NATO oraz byłego Układu Warszawskiego. Zgodnie z Traktatem przestrzeń powietrzna nad terytoriami sygnatariuszy zostaje udostępniona dla lotów nieuzbrojonych samolotów zwiadowczych, w celu ułatwienia kontroli wypełniania istniejących lub przyszłych porozumień dotyczących kontroli zbrojeń. W 2020 r. z Traktatu wycofały się Stany Zjednoczone.