Siły zbrojne

Rosja chce budować lekki myśliwiec

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie media informują o rozpoczęciu prac nad nowym prototypem lekkiego myśliwca frontowego, który miałby wypełnić istniejącą lukę pomiędzy samolotami Jak-130, a MiG-35. Zdaniem producentów nowa platforma ma być odpowiedzią na zagraniczne samoloty tego typu.

Pod koniec zeszłego roku rosyjskie biuro konstrukcyjne MiG złożyło zamówienie na przeprowadzenie badań nad „aerodynamiką lotu lekkiego wielozadaniowego dwusilnikowego samolotu frontowego, porównywalnego z zagranicznymi analogiami”. Na badania prowadzone w latach 2020-2025 przeznaczone zostało ok. 4 mln rubli.

Według informacji udostępnianych przez rosyjskie media branżowe można stwierdzić, że Kreml poszukuje nowego lekkiego myśliwca mogącego prowadzić misje frontowe, który wypełni lukę pomiędzy dwusilnikowymi myśliwcami MiG-35 a lekkimi szkolnymi Jak-130.

Samolot MiG-35 jest daleko posuniętą modyfikacją maszyn MiG-29K/KUB i MiG-29M/M2, określaną przez producenta samolotem "generacji 4++", co ma podkreślać jego zdolność do operowania w środowisku sieciocentrycznym i zdolność do współdziałania z samolotami 5. generacji. Samolot napędzany jest dwoma silnikami Klimow RD-33MK, które pozwalają mu na osiągnięcie prędkości maksymalnej 2 Ma na wysokości 5000 m i 1,17 Ma na poziomie morza oraz pułapu 16 tys. metrów. Jego maksymalna masa startowa wynosi ok. 24500 kg,. Jak widać myśliwiec ten jest bardziej zbliżony parametrami do używanych przez siły powietrzne Su-35 oraz myśliwców 5. generacji Su-57 niż myśliwców lekkich jak HAL Tejas, JAS-39 Gripen czy pakistański JF-17.

Jak-130 to z kolei dwuosobowy samolot przeznaczony, w zamyśle, do szkolenia podstawowego i zaawansowanego "przyszłych pilotów samolotów generacji 4++ i 5" - pozwala mu na to m.in. nowoczesna kabina pozwalająca na naukę korzystania z wyświetlaczy wielofunkcyjnych czy wyświetlacza przeziernego. Wspomniana awionika oraz zewnętrzne węzły do podwieszenia wyposażenia (w liczbie siedmiu lub dziewięciu) pozwalają mu też spełniać zadania lekkiego samolotu bojowego.  Maksymalna masa startowa Jaka-130 to 10 290 kg, napęd samolotu zapewniają dwa dwuprzepływowe silniki AI-222-25 pozwalające osiągnąć prędkość maksymalną 0,93 Ma, maksymalny pułap lotu 12,5 tys. metrów.

MiG-29/35 to samolot ciężki a co za tym idzie łatwiejszy do wykrycia i drogi w eksploatacji. Jego koncepcja jako myśliwca lekkiego (frontowego), który miał dopełniać ciężkie maszyny z rodziny Su-27 wydaje się chybiona biorąc pod uwagę jego relatywnie nieduże zasięg i skromne możliwości przenoszenia uzbrojenia w porównaniu z analogicznymi konstrukcjami zachodnimi. Nie wspominając o przepaści jeżeli chodzi o pokładowa elektronikę. Koszt efekt tej maszyny nie jest najwyraźniej zadowalający jako że nie udało się go sprzedać żadnemu klientowi eksportowemu i łącznie powstało zaledwie osiem tych samolotów.

Tymczasem na świecie lekkie myśliwce chętnie kupują państwa o umiarkowanych budżetach. Nabywców zagranicznych zdobyły różne wersje Gripena, JF-17, czy stosunkowo lekki F-16. Wydaje się, że budowa komercyjnego lekkiego myśliwca przez Rosję, państwo które dysponuje nadal jednymi z najlepszych technologii silników odrzutowych na świecie (bariera nie do przeskoczenia nadal np. przez Chiny, Turcję, Indie czy Republikę Korei) i doskonałym dorobkiem jeśli chodzi o aerodynamikę, sprawia, że przedsięwzięcie wydaje się mieć rację bytu pod warunkiem nawiązania współpracy z zagranicznymi partnerami. Budżet projektowy w wysokości 4 mln rubli w dodatku rozłożony na kilka lat budzi jednak uzasadnione wątpliwości. Co ciekawe w lutym 2017 r. pojawiła się informacja o chęci wspólnego stworzenia myśliwca 5. generacji w oparciu o rodzinę MiG-29 wspólnie ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Od tamtej pory nie pojawiły się jednak nowe informacje w tej sprawie.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.