Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosja: producent tracił mld rubli na każdym samolocie

Fot. UAC
Fot. UAC

Rosyjskie ministerstwo obrony zawarło z firmą Aviastar-SP (należącą do United Aircraft Corporation) umowę dotyczącą dostaw 14 nowych ciężkich samolotów transportowych Ił-76MD-90A w latach 2021-2028. Jest to modyfikacja kontraktu zawartego w 2012 roku na 39 maszyn tego typu. Był to ogromny kontrakt, jednak stał się dla firmy problemem, gdyż cena maszyn okazała się o około miliard rubli niższa od jednostkowego kosztu produkcji. Wraz z urealnieniem ceny zamówienie zredukowano z 39 do 27 egzemplarzy.

Kontrakt o wartości ponad 140 mld rubli (ponad 2,1 mld dolarów) zawarty w 2012 roku dotyczyła dostaw fabrycznie nowych samolotów z nowoczesną, cyfrową awioniką, „szklanym kokpitem” i nowym systemem nawigacyjnym. Udźwig został zwiększony do 60 ton, zwiększono też zasięg i obniżono zużycie paliwa, dzięki zastosowaniu kompozytów i nowych silnikom PS-90A-76. Jednak to właśnie silniki stanowił jeden z poważnych problemów. Wady techniczne i ich usuwanie opóźniły produkcję i zwiększyły znacznie koszty. Problemy z ich konstrukcją, w tym błędy w konstrukcji sprężarki, spowodowały m.in., że w 2019 roku zamiast 5 maszyn dostarczono jedynie 3.

Dodatkowo w 2014 przeniesiono produkcję Iła-76MD-90A z Taszkientu w Uzbekistanie do zakładów Aviastar-SP w Ulianowsku, co spowodowało pkolejne opóźnienie i wymagało ogromnych inwestycji. Celem było jednak wytwarzanie istotnych dla programu modernizacji rosyjskich sił zbrojnych, nowych maszyn transportowych na terytorium Rosji. Było to doświadczenie związane z aneksją Krymu, której skutkiem było m.in. wstrzymanie dostaw części z zakładów Antonowa dla rosyjskich maszyn transportowych.

image
Kabina samolotu Ił-76MD-90A. Fot. UAC

Pojawiły się również problemy ze specyfikacją techniczną. Pierwotnie samoloty Ił-76MD-90A opracowano i produkowano zgodnie ze specyfikacjami technicznymi Ministerstwa Przemysłu i Handlu.  Jednak w czasie realizacji kontraktu zastąpiono je nowymi specyfikacjami technicznymi Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, obejmującej m.in. głowicę optoelektroniczną i systemy samoobrony. Nie wzięto pod uwagę tych zmian i skalkulowana cena była zbyt niska. Każdy przekazany Siłom Powietrzno-Kosmicznym Federacji Rosyjskiej za około 3,6 mld rubli samolot Ił-76MD-90A przynosił producentowi około miliard rubli straty. Skutkiem tego dopiero w 2018 roku oblatano pierwszy egzemplarz produkcyjny, a do końca 2019 roku dostarczono jedynie osiem maszyn, z czego 3 w 2019 roku. Do końca 2020 roku ma do sił powietrzno-kosmicznych trafić jeszcze 5 samolotów, co da łączną liczbę 13 maszyn.

Kolejnych 14 samolotów Ił-76MD-90A ma zostać dostarczonych w latach 2021-2028 w tempie dwóch rocznie na mocy zawartej w maju umowy. Ich cena, jak podaje dziennik Kommiersant, ma wahać się między 4,5 a 5 mld rubli i odzwierciedlać realne koszty produkcji. Żadna ze stron nie komentuje nowej umowy, zapewniając jedynie, że UAC wypełnia zobowiązania wobec ministerstwa obrony Rosji. Jak się wydaje, nowy kontrakt lepiej odzwierciedla nie tylko realne koszty samolotów transportowych, ale też możliwości finansowe klienta. Między bajki można też włożyć zapewnienia, że możliwa jest sprzedaż około 150 maszyn tego typu na rynku międzynarodowym.  

Reklama
Reklama

Komentarze (10)

  1. Wisiu

    Warto,przy okazji napisać też o IL 96 400,którego kończą montować. Ma zabierać 400 pasażerów w wersji szerokokadlubowej. Na początek 4 silniki,nie ekonomiczne,ale do czasu wprowadzenia PD 35. Z dużą dotacją państwa. Oficjalnie. Prywatne firmy na świecie,też są często dotowane przez rządzących.

    1. Davien

      Wisiu, mówisz o tym Ił-96 którego od 1988r powstało całe 26 sztuk:) A Ił-96-400 ma ponad 10 lat, wiec cos nie tak u ciebie z datami chyba:) Nie będzie tez wymiany PS-90A na PD-35 ale jest rozwazana ddzielna wersja napedzana dwoma PD-35.

  2. RUSKA LIPA to fakt.

    Piutin złożył ostatnio zamówienie na 80 samolotów w cenie 20 na Su57. Rosja to stan umysły, to doskonale obrazuje stan umysłu tych szczęśliwych ludzi.

  3. Niuniu

    Ubawiony - interesują mnie interesy Polski bo tu mieszkam i tu płacę podtki (zapewne wielokrotnie większe od Ciebie). Dla tego zazdroszczę rosyjskim władzą, że potrafią nie przepłacać za zamawiany sprzęt w przeciwieństwie do tego co my płacimy. Szczególnie za sprzęt kupowany za oceanem. Ale co tam zabawki z USA. Z jednego Gawrona/Slązaka Nasza stocznia i kilkuset stoczniowców sobie nieźle żyło w sumie kilkanaście lat. Fajnie - tylko dla czego za Moje podatki? Wspominasz o 14% spadku PKB w Rosji to może jeszcze dla porównania napisz ile Nam w tym samym czasie wzrosło a może też zmalało PKB. A jak tam w innych Państwach? Przecież wiadomo, że trzy miesięczny zastój gospodarki z gigantycznym spadkiem konsumpcji wewnętrznej oraz eksportu powoduje olbrzymie straty dla ekonomiki każdego Państwa. I odbija się to na wszelkich sferach życia społecznego, publicznego. W tym na obronności.

    1. Tani

      Niuniu ale czym siepokazesz. Ty dbasz o bryke bo wszyscy Cie oceniaja wg tego co masz. Podobnie jest z rzadem. Czym sie pokazepanstwo. Tylko armia. Chcialbys wariant rosyjski ze 6000 ludzi sklada 10 samolotow. Czym sie rozni eksport truskawek od broni niczym bo jedno i drugie daje kase. A za kase mozesz kupic co chcesz. Lub sfinansujesz fabryke co 5000 ludzibedzie skladac 10 czolgow rocznie. Chcesz rosji w Polsce? Bedziesz mogl wszystko produkowac tu, tylko skad wziasc na to kase? Oddasz?

    2. Szach mat w jednym ruchu

      Jak na kogoś kto nigdy niczego pozytywnego nie napisał o Polsce to śmiała teza! Internet jest pełen takich patriotów a te forum w szczególności. Przypadkiem za to idealne wpisują się w rosyjską narrację. W tym temacie wzorcowo pasujesz. Ciekawe co! W szkole podstawowej uczono mnie że jeśli ktoś zada pytanie to wypada odpowiedzieć. A następnie zadać swoje! Wiesz taka kindersztuba na poziomie szkoły podstawowej w Polsce . Dzieciaki ogarniają to w wieku 8-10lat. Przynajmniej w Polsce. Na koniec wracając do tematu podatków. Przez grzeczność i kindersztubę wybacz, ale nie skomentuję twoich wynaturzeń.

    3. Fms

      Kasę? Mamy pod ziemią. Teraz jeszcze powoli znika, ale jak przekopią co kopią, to progres znikania znacznie wzrośnie.

  4. Ubawiony

    Niuniu co to się porobiło odpowiedziałeś! Jest mi bardzo miło. Z reguły tylko robisz przekaz dnia i tyle? Jak na kogoś kto z definicji jest na nie. To nie musisz się tak martwić o Polskę. Urzekła mnie twoja historia o podatkach. Może wymienimy się pitami?

  5. Tani

    To jest Rosja ma straty dostaje dotacje i umorzenia zobowiazan i dycha. Zarabiasz dostaniesz bankruta na utrzymanie i...dychasz tez. Ostatnio linie lotnicze Red Wings dostaly od rzadu producenta superjeta z 60 samolotami w budowie. To jest Rosja.

  6. Ech

    Ciekawe co to za miejsce jakby pod kabina pilotow?

    1. Pim

      Stanowisko nawigatora.

  7. ekonom

    3,5 mld rubli to 55 mln dolarów - to znajdźcie tańszy samolot o takich możliwościach. Każdy samolot o podobnych właściwościach wyprodukowany w USA czy Europie to co najmniej 2-3x tyle kosztuje. I stąd te magiczne wielkie PKB wielu krajów jak każda rzecz jest przepłacana wielokrotnie. Czy aluminium na samolot w USA jest lepsze ? pewie że nie ale jest 2x droższe ? i kto na tym zarabia? robotnik czy inżynier? otóż nie bo to zarząd i prawnicy którzy doją kasę z podatników.

    1. ZZZZ

      Oczywiście, że robotnik czy inżynier na tym zarabiają. Ich praca jest wynagradzana lepiej aniżeli w praca ich odpowiedników w Rosji.

    2. Davien

      Może najpierw przeczytaj artykuł bo same koszty wyprodukowania tej maszyny to 4,5mld rubli:)

    3. 7plmb

      I dlatego że takie tanie nikt nie pali się do zakupów ? O nie czekaj przy okazji że tanie to jest to po prostu szajs-problemy z silnikami i jakością.

  8. Kapustin

    Czyzby te 10 mld usd dofinansowania przemyslu zbrojeniowego bylo za mało To byl sztandarowy program Putina w zeszłym roku ponieważ zabraklo kasy operacyjnej

    1. Bond

      10 mld USD na waciki, czy co ?, wg różnych szacunków zadłużenie firm sektora obronnego to nawet 3/4 jawnego budżetu rosyjskiego MON. No ale nie wszędzie można kupić 80 samolotów w cenie 20, jak Putin Su57

  9. Niuniu

    Tylko pozazdrościć. Super by było gdyby Nasz Mon nauczył się zawierac równie korzystne dla polskiego podatnika kontrakty. Niestety jest dokładnie odwrotnie. Nie dość, że do realnej wartości zamawianego sprzętu dopłacamy miliardy i nie rubli tylko dolarów to jeszcze te kontrakty lokujemy za oceanem.

    1. rED

      A kto w Polsce produkuje odpowiedniki F-35 lub Patriotów? Nawet trollować trzeba umieć.

    2. Szach mat w jednym ruchu

      Tak wszyscy zazdrościmy ! Cały świat zazdrości! Prezydenta,który zgodnie z doktryną sformułowaną przez tow. Wiesława "władzy raz zdobytej nie oddamy" trzyma się i rządzi. Wszyscy zazdrościmy legendarnej demokracji,wolności i dobrobytu! Nie samowitej służby zdrowia,legendarnych dróg! Oraz armii, której najlepiej wychodzi strzelanie w potylicę,tudzież bombardowanie szpitali. Armii która nigdy w historii nie wygrała niczego bez przewagi min. 3-1! Za to wyspecjalizowała się w bratniej pomocy. Tak tak zazdroszczą wszyscy,a żuczek dalej kula kulkę!

    3. deza

      A co Niuniu ma robic - za oknem biale niedzwiedzie straznicy i druty...

  10. easyrider

    Ktoś traci by zarobić mógł ktoś. Przy olimpiadzie w Soczi też koszty wyszły nieproporcjonalnie wysokie. Rosja ma opanowaną technikę działania na "misia". Im "miś" droższy tym konsultanci zarobią więcej. Dla nas to pozytyw, bo nasz główny przeciwnik traci swój potencjał.

    1. Wisiu

      Nie,nie traci. Soczi,było reklama ,dla samych gospodarzy pracujących przy obiektach. Szkoła kosztuje. Ma Pan kuchnię w mieszkaniu,mimo że istnieją na rynku firmy oferujace dostępne dania z dowozem? Nie kupował Pan nigdy dzieciom zabawek? Pozdrawiam.