Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu poinformował, że 128 tysięcy Rosjan powołanych do służby wojskowej w czasie jesiennego poboru zostanie przyjętych zgodnie ze wszystkimi środkami zaradczymi przeciwko COVID-19. Sama akcja propagandowa zachęcająca do szkół wojskowych ma się jednak odbywać poprzez bezpośrednie spotkania wojskowych z uczniami.
Rosyjskie ministerstwo obrony zarządziło i prowadzi od 1 października br. pobór jesienny, w czasie którego do końca tego roku może zostać przyjętych do służby nawet 128 tysięcy młodych ludzi z różnych regionów Rosji. Cała ta operacja odbywa się dokładnie w czasie nasilającej się drugiej fali epidemii koronawirusa. Dlatego dla uspokojenia opinii publicznej minister Siergiej Szojgu osobiście zapewnił 13 października 2020 roku podczas telekonferencji w Narodowym centrum kierowania obroną Federacji Rosyjskiej, że jesienna kampania poborowa odbywa się z zachowaniem wszystkich niezbędnych środków bezpieczeństwa epidemicznego. Rosjanie chcą przy tym wykorzystać doświadczenia z wiosennego poboru, w czasie którego generalnie udało się uchronić jednostki wojskowe od masowych zarażeń.
„Zgodnie z dekretem prezydenta do końca roku do wojska trafi 128 tysięcy osób. Ponieważ sytuacja z koronawirusem w regionach pozostaje trudna, kampania poborowa jest prowadzona zgodnie ze wszystkimi środkami antyepidemicznymi, które dowiodły swojej skuteczności podczas wiosennego poboru… Stajemy przed zadaniem ochrony zdrowia żołnierzy i personelu cywilnego, aby zapobiec przedostawaniu się zakażenia koronawirusem do sił zbrojnych podczas kampanii poborowej”.
Organizacja odpowiedniego systemu zabezpieczeń nie będzie jednak zadaniem Minoborony, ale została zlecona przez ministra Szojgu sztabowi operacyjnemu, dowódcom okręgów wojskowych i Floty Północnej oraz szefom wojskowych organów dowodzenia i kontroli. To właśnie oni mają zachować kontrolę nad systemowymi działaniami, których celem ma być uniknięcie wzrostu liczby zarażonych żołnierzy.
Szojgu podkreślił, że restrykcji należy bezwzględnie przestrzegać w codziennych czynnościach, zwłaszcza podczas imprez masowych. Pierwszą z nich będzie rozpoczynająca się w październiku br. VI Ogólnorosyjska kampania informacyjno-agitacyjna „Jest taki zawód – bronić Ojczyzny”. Jej zadaniem jest pokazać młodym ludziom walory szkolnictwa wojskowego oraz obiektywnie i szeroko przedstawić im aktualną sytuację w rosyjskich siłach zbrojnych. Jest to ważny element systemu rekrutacji do uczelni wyższych podlegających Minoboronie, jednak z powodu koronawirusa ma się odbywać zdalnie, przede wszystkim z wykorzystaniem mediów i Internetu.
Z drugiej jednak strony, ponieważ z naborem do wojska w Rosji są prawdopodobnie problemy, minister Szojgu polecił swoim zastępcom, dowódcom rodzajów sił zbrojnych, dowódcom centralnych organów dowodzenia by brali również osobisty udziału w akcji i zwiększyli zaangażowanie swoich podwładnych, m.in. poprzez udział w spotkania z absolwentami szkół, uczelni i liceów. Szczególna uwaga ma być zwrócona na uczniów szkół z profilem wojskowym oraz członków organizacji Junarmia.
Kontrolę nad całą kampanią informacyjno-agitacyjną ma zgodnie z poleceniem ministra sprawować Narodowe centrum zarządzania obroną Federacji Rosyjskiej i Główny departament kadr. Natomiast raporty o postępach akcji mają być składane co tydzień podczas telekonferencji z kierownictwem Ministerstwa Obrony.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie