Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Rosja: Nowy boomer „Kniaź Władimir” gotowy do służby

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Dowódca rosyjskiej marynarki wojennej admirał Nikołaj Jewmienow podpisał certyfikat dopuszczający do służby czwarty w serii atomowy okręt podwodny z rakietami balistycznymi projektu 955 typu Boriej „Kniaź Władimir”. Trzeci okręt tego typu wprowadzono do linii w 2014 roku.

Podpisanie certyfikatu przez admirał Jewmienowa oznacza, że „Kniaź Władimir” przeszedł pomyślnie wszystkie etapy testów i jest potwierdzeniem gotowości przeniesienia tego okrętu podwodnego do służby w rosyjskiej marynarce wojennej. Nie jest jednak prawdą informacja podana w Wikipedii, że to przeniesienie już nastąpiło. Według Jewmienowa data uroczystej ceremonii przekazania okrętu do marynarki wojennej z podniesieniem bandery Świętego Andrzeja zostanie dopiero określona „w najbliższej przyszłości”. Przypuszcza się, że ceremonia ta może być połączona z dniem Parady Zwycięstwa, która zgodnie z decyzją prezydenta Putina ma zostać przeprowadzona 24 czerwca 2020 r.

„Oficjalną datą włączenia okrętu do marynarki wojennej będzie dzień, w którym odbędzie się uroczysta ceremonia pierwszego podniesienia bandery Świętego Andrzeja”

Komandor Władysław Drużyn - Dowódca okrętu „Kniaź Władimir”

 „Kniaź Władimir” ma docelowo wejść w skład Floty Północnej, gdzie dołączy do prototypowego okrętu podwodnego projektu 955 „Jurij Dołgorukij”. Nie można w tym przypadku jednak mówić, że będą to takie same jednostki. I nie chodzi jedynie o datę rozpoczęcia budowy pierwszego Borieja (2 listopad 1996 roku) oraz jego przekazania do służby (10 styczeń 2013 r.). Zmiany wprowadzone na pokładzie najnowszego, rosyjskiego boomera są bowiem tak duże, że oznacza się go już jako projekt 955A typu „Boriej-A”. Różni się więc on także od drugiego i trzeciego okrętu tego typu („Alieksandr Newskij” i „Władimir Monomach”), które w latach 2013 i 2014 zostały wprowadzone do służby we Flocie Oceanu Spokojnego i które są klasyfikowane jako projekt 955.

image
Fot. mil.ru

Podpis Jewmienowa jest o tyle ważny, że budowany w stoczni Siewmasz okręt miał być przekazany do Wojennomorskowa Fłota już w 2017 roku. Ostatecznie jednak problemy techniczne okazały się na tyle duże, że ten termin kilkakrotnie przesuwano. Przypuszcza się, że częściową winę za te opóźnienia ponoszą sankcje nałożone na Rosję za agresję na Ukrainę. Zmiany wprowadzone do projektu 955A opierały się bowiem w dużej części na zachodnich rozwiązaniach technicznych i te trzy lata przesunięcia wynika po prostu z konieczności opracowania zamienników produkowanych na terytorium Federacji Rosyjskiej. Ostatecznym potwierdzeniem prawidłowego działania zastosowanych urządzeń był przeprowadzony w połowie maja rejs testowy na Morzu Białym.

Jakie zmiany wprowadzono na projekcie 955A w porównaniu do 955 jak na razie nie wiadomo. Według rosyjskiego ministerstwa obrony mają to być już okręty czwartego pokolenia, o ulepszonej konstrukcji, mniej hałaśliwe, z lepszymi systemami manewrowania i utrzymywania głębokości, oraz ulepszonymi systemami kontroli uzbrojenia.

image
Fot. mil.ru

 Na pewno więc wiadomo jedynie tyle, że wszystkie okręty projektu 955 i 955-a przenoszą po szesnaście międzykontynentalnych rakiet balistycznych typu R-30 „Buława” (z których każda zawiera od 6 do 10 głowic atomowych).

W sumie ma powstać jeszcze sześć Boriejów-A. Cztery z nich już są budowane, natomiast na dwa kolejne okręty jak na razie podpisano kontrakty. Cały program „Boriej” ma się zakończyć w 2027 roku wprowadzeniem dziesięciu nowych boomerów.

Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (18)

  1. Obserwator

    W dniu 12.06.2020 roku w stoczni SMP – Siewmasz odbyła się uroczystość podniesienia bandery Marynarki Wojennej FR na atomowym krążowniku podwodnym przeznaczenia strategicznego K-549 "Kniaź Władimir" zmodernizowanego proj. 09552. Wziął w niej udział dowódca rosyjskiej floty, adm. Nikołaj Jewmienow. Obecnie budowane są jeszcze 4 okręty zmodernizowanego projektu 09552: "Kniaź Oleg" (stępka – 27.07.2014), "Generalissimus Suworow", "Imperator Aleksandr III" (18.12.2015) i "Kniaź Pożarskij" (23.12.2016).  Pod koniec 2019 roku Ministerstwo Obrony FR zamówiło jeszcze 2 okręty podwodne tego projektu, które mają być dostarczone Marynarce Wojennej FR w latach 2026-2027.

  2. Jacek

    W dniu 25 grudnia 2019 roku pochylnię stoczni SMP w Siewierodwińsku w Obwodzie Archangielskim opuścił atomowy okręt podwodny K-573 "Nowosybirsk" projektu 08851 (885M) Jasień-M. Jest to druga rosyjska jednostka zbudowana w ramach tego projektu. Pierwszy, prototypowy okręt podwodny projektu 885M, to K-561 "Kazań". Jednostka opuściła pochylnię 31 marca 2017 roku, a zwodowana została 8 kwietnia 2017 roku. Obecnie w budowie znajdują się 4 okręty podwodne projektu 885M Jasień-M: „Krasnojarsk”, “Archangielsk”, "Perm” i "Uljanowsk". Ponadto złożone zostało zamówienie na 2 kolejne jednostki tego typu, które nie otrzymały jeszcze nazw własnych...

    1. GB

      Budują je 10 lat. W takim tempie to może ledwo zastąpią 949, natomiast nic nie zastąpi 971, 945, 671.

    2. Jacek

      Jednak w przeciwieństwie do wielu innych marynarek wojennych, to stale następuje wzrost potencjału wojennego rosyjskiej WMF. Od słów do czynów przechodzi się w Federacji Rosyjskiej w sposób, którego pozazdrościć mogą przynajmniej niektórzy poplecznicy Stanów (jeszcze) Zjednoczonych...

    3. GB

      W WMF tylko potencjał sił strategicznych NIE ulega pogorszeniu. Jeśli chodzi o okręty nawodne to z roku na rok potencjał ulega degradacji w porównaniu z USN. Wprowadzenie 4 fregat (+ niedługo Kasatonowa) nie jest równoważne z przyjmowaniem do służby w USN co roku 1-2 niszczycieli i co parę lat lotniskowca atomowego, czy okrętów desantowych z których mogą operować F-35B. Podobnie brytyjskie i francuskie marynarki wojennej wprowadzają do służby fregaty i niszczyciele w podobnej liczbie co WMF (a sumując z innymi flotach NATO to o wiele więcej) a Brytyjczycy zafundowali sobie dwa lotniskowce, o czym WMF może pomarzyć. Jeśli chodzi o atomowe SSN/SSGN to USN wprowadziła do służby kilkanaście Virginii (bodajże już 18) i buduje kolejne oraz 3 Sea Wolfy, a WMF zaledwie 1 885 ( drugi wejdzie niedługo). Jeśli chodzi o konwencjonalne OP to co prawda WMF wprowadza 636 do służby, ale są to okręty bez AIP czyli przestarzałe, przy czym floty NATO tez wprowadzają do służby OP ale z AIP. Te różne małe okręty rakietowe i korwety są dobre przy brzegu, ale nie w konfrontacji z USN. Szybko też w WMF następuje degradacja sił ZOP. I tyle.

  3. Kapustin

    Kawitacja Tytan RCS i inne ruskie bajki Niech sobie rdzewieja w spokoju Bo zadnych praktycznych konstrukcujnyych wniosków z KATASTROFY KURSKA nie wyciągnęli

    1. x

      Kursk zostal zatopiony przez amerykanow(USS Memphis USS Toledo).Mam zdjecia wraku Kurska z bardzo dobrze widoczna dziura po wejsciu torpedy MK-48.Wokol otworu jest wgiecie blach kadluba do srodka (doskonale widoczne) co dowodzi ze torpeda weszla z zewnatrz .Nie wypisywac bredni.

    2. GB

      Fajnie. Masz może zdjęcia z Nerpy i Łoszarika?

    3. cynik

      To już chyba przy sprawie USS Maine, który wyleciał w powietrze w Hawanie w 1898r, przez brak nadzoru nad bunkrami węglowymi, wiadomo, że przy eksplozji wewnętrznej w określonych warunkach tworzy się układ sił, które odginają poszycie na zewnątrz.

  4. Jwch

    Potęga, robi wrażenie

  5. antek usypiacz

    Naturalny proces wymiany starych SSBN na nowe. Wycofali K-223 i K-433, wprowadzają Kniazia Władimira. Szkoda że u nas każdy wycofywany Kobben nie był zastępowany nową jednostką...... W tej chwili utrzymują 11 aktywnych SSBN.

    1. Ali

      Zainstalowali ruskie zamienniki he he, to tylko czekać jak poczytamy o awariach , czy kolejnej katastrofie :P

  6. Edek z Kredek

    4x16x10640.... nie mam wiecej pytan... wojna z rosja? Prosze was.... Oczywiscie tez nie widze powdu dla ktorego Rosja mialaby kogos atakowac (czyt. NATO). 4 Boreje, 2 Jasnienie, nie wiem ile oskarow maja ale widac idze ku lepszemu... Ale my mamy Kobeny jakby ktos sie pytal :)

  7. gość

    Polska; trzy ostatnie OP przekazane do muzeum MW w Gdańsku, MON planuje jednak rozwiązanie pomostowe, polegające na zakupie 30 letniego OP od Szwecji.

  8. zyg

    Z ciekawości to o którego władcę Moskwy "kniazia Władymira" tu chodzi? Byli Iwany, Wasyle, Jerzy itd lecz jedynym władcą Kremla o imieniu Włodzimierz który przychodzi na myśl jest Uljanow -Lenin który "kniaziem" raczej nie był? N.b. założyciel Moskwy "Dołgorukij" czyli "długa rączka", znany był tak od sięgania po nie swoje ziemie ruskie, zresztą został otruty przez bojarów po próbie podboju Rusi Kijowskiej.

    1. GB

      To był wladca Rusi Kijowskiej. Zmarł w 1015 roku. Jak widać Moskwa nadal nie może pogodzić się z utratą Ukrainy.

    2. Bystrzejszy

      Proponuję przynajmniej postarać się podawać istotne fakty i to nie tylko historyczne... Włodzimierz I Wielki był nie tylko władcą Rusi Kijowskiej, ale również księciem nowogrodzkim i połockim. Pochodził z dynastii Rurykowiczów, która później panowała w Wielkim Księstwie Moskiewskim (Rusi Moskiewskiej) i Carstwie Rosyjskim. Natomiast co do Ukrainy, to jest to quasi-państwo, które można zaliczyć do kategorii -failed state...

    3. zyg

      Nie znajduję analogii, ale to tak jak w ramach "Orki" (kiedyś się chyba spełni) nazwalibyśmy nowy OP Karol X Gustaw (w końcu syn Wazówny). A co do władców Moskwy to rzeczywiście trudno znalezć jakiegoś który nie był psychopatą czy mordercą wł z ojcobójstwem b. popularnym w epoce moskiewskiej wersji epoki Oświecenia (Paweł, Katarzyna, Piotr itd), Była już klasa OP "Warszawianka" czyli proponuję Rosjanom dla następnego boomera może "Władysław IV" albo jeszcze lepiej "Stefan Batory" ?? :)))

  9. OP KARP

    Amerykanie z Naval Submarine Base Kings Bay i Naval Station Norfolk gdy dostali komunikat o wprowadzeniu operacyjnym tytanowych rosyjskich okrętów podwodnych typu Boriej, amerykańskie okręty podwodne typu Ohio działające operacyjnie dostały podwodnych bodyguardów do ochrony okręty podwodne typu Seawolf i teraz ich patrole realizowane są w duetach a czasami i trio z Francuzami czy Brytyjczykami ....takiego respektu nabrali

    1. Kapustin

      Tytanowy forsz kolego Ruski mie ma mocy produkcyjntch na,te kilogramy blach tytanu A to bylo wiadomo z programu F22 KTORY RUSKI CHCIAL SKOPIOWAC

    2. GB

      Jasne... Borieje nie są do zwalczania jakichkolwiek okrętów podwodnych i nie mają tytanowych kadłubów.

    3. 7plmb

      Chłe..chłe..chłe..a amerykanie w latach 50/60 to z czego wykonali SR-71 ? Jak myślisz ?? łączyli kadłub za pomocą gwożdzi ??

  10. Obserwator

    Atomowy okręt podwodny K-549 "Kniaź Władimir" (Князь Владимир), projektu 955A Boriej-A (Борей-А) został zwodowany w listopadzie 2017 roku w stoczni Siewmasz w Siewierodwińsku. W dniu 29 październiaka 2019 roku z tej jednostki po raz pierwszy wystrzelono strategiczną rakietę balistyczną R-30 Buława. Pocisk przeleciał z Morza Białego na Kamczatkę - test został uznany za udany. Okręty podwodne klasy Boriej i Boriej-A mogą przenosić po 16 strategicznych rakiet balistycznych Buława o zasięgu 9.000 km, wyposażonych w 6 głowic atomowych o mocy po 150 kT. Aktualnie w służbie Marynarki Wojennej FR znajdują się 3 jednostki projektu podstawowego 955 oraz 1 zmodernizowanego projektu 955A . Obecnie 4 okręty podwodne 955A są w różnych fazach budowy, natomiast w dniu 09.05.2020 r. położono stępkę pod budowę 2 kolejnych jednostek tego projektu.

    1. GB

      Warto dodać że Flota Północna mimo posiadania tak ważnych okrętów jak SSBN- y ma slabiutkie siły zwalczanie okrętów podwodnych. A to znaczy że amerykańskie i brytyjskie SSN mogą bez większych problemów patrolować M. Barentsa i w razie W zatopić lub zniszczyć w bazach rosyjskie SSBN.

    2. GB

      Nie "wypełnienie" tylko w uzupełnieniu miało być.

    3. bmlp7

      bzdura, okręty te są wyzwaniem dla USA bo ze względu na swoje wyciszenie Amerykanie mają nie wielkie problemy z ich wykryciem już kolejny raz przechodzą niezauważone przez morze północne i pływają niezauważone przy wodach USA ...

  11. Johann

    No ? Nie możliwe...bankrut oddaje wojsku nowy okręt podwodny.??? Co na to rusofoby - już czytam jaki to złom?

    1. robo

      generalnie to przeciętni Rosjanie bardziej ucieszyli się z ponownego otwarcia publicznych łazni zamkniętych z powodu chińskiego wirusa, 30 % ludności nie ma dostępu do łazienek z bieżącą wodą !

    2. cynik

      Nie mają żadnego wyjścia - SSBN-y to podstawa atomowej triady i Rosja musi budować nowe okręty, które zastąpią szybko starzejącą się flotę boomerów starszych typów. Gorzej dla nich, że budowa myśliwskich OP, które miałyby je osłaniać przed OP USNavy idzie im jeszcze gorzej - patrz budowany 20 lat K-329 Siewierodwińsk.

    3. FR technologiczne imperium

      ZSRR przed swym upadkiem nie takie cudeńka oddawał do służby a potem je sprzedawał za długi.

  12. Kapustin

    Ruski boomer HAHAHAHA typu KURSK

    1. cynik

      Kurs nie był "boomerem" tylko specyficznym dla ZSRR okrętem do odpalania ciężkich rakiet przeciwokrętowych, co miało być w zamyśle remedium na zespoły lotniskowców US Navy.

  13. dedas

    "Na pewno więc wiadomo jedynie tyle, że wszystkie okręty projektu 955 i 955-a przenoszą po szesnaście międzykontynentalnych rakiet balistycznych typu R-30 „Buława” (z których każda zawiera od 6 do 10 głowic atomowych)", więc kiedy "takie cos" wystrzeli salwa około 200 głowic nuklearnych to sobie te f35 moze obuć w .... onuce, heheheh.

    1. Paradoks

      Te strzaly to BARDZIEJ komputerowe ponieważ odpalenie jednej bulawy paradoksalwnie uwalnia te gazow bojowych ze okręt wietrza przez godzinę Tego JESZCZE nie rozwiązali

    2. Hmmm

      I co z tych głowic jak tyle samo poleci w Rosję??

    3. cynik

      Żeby takie coś odpaliło tę salwę musi przeżyć spotkanie z amerykańskimi myśliwskimi OP typu Seawolf czy Virginia, przed którymi ich nie obronią ani stare Akuły ani pojedynczy, budowany 20-cia lat Siewierodwińsk. Chyba, że będzie je odpalał z portu w Murmańsku.

  14. chateaux

    Nieprawda. Bulawa przenoszaca 10 glowic nigdy nie zostala opracowana i przetestowana. Maksymalnie moga przenisic do 6 glowic.

  15. yaro

    Według serwisu avia.pro rosyjskie siły zbrojne prowadzą w Syrii testy lasera bojowego Pierieswiet. System miał nawet zanotować sukces w postaci zestrzelenia izraelskiego drona nad południowo-zachodnią Syrią. Na tym jednak kończą się wszelkie informacje, co uniemożliwia ich weryfikację.

    1. czytelnik D24

      Kogo to obchodzi w temacie rosyjskiego okrętu podwodnego?

    2. Kiks

      Super. Co to ma wspólnego z tematem?? I jaki problem zestrzelić drona?

    3. robo

      na Ursynowie też był taki jeden co prowadził "testy lasera" na podejściu do Okęcia ale go na szczęście dopadła policja....

  16. droma

    problemy tej lajby sa dalej duze ,a przekazanie do sluzby /czytaj dewastacji / nastapilo tylko w tivi bajka tak trzymac ...

    1. pytajnik

      a skąd wiesz, autor artykułu tego nie wie a Ty wiesz ? To bardzo ciekawe napisz więcej ///

  17. Bolko z Gliwic

    Udoskonaleń zabraklo w przegrodzie atomówki podobne do kurska tylkov ze tutaj atom 2 razy silniejszy

  18. Kiks

    Jak można było pozwolić ruskim korzystać z zachodnich rozwiązań technicznych do zastosowań militarnych. Wielu kretów w Europie zresztą tęskni za odwilżą.

Reklama