Jak podała rosyjska agencja TASS, testy państwowe nowego lekkiego pływającego niszczyciela czołgów 2S25M Sprut-SDM1 powinny zakończyć się na początku 2022 roku. Równocześnie poinformowano o zbliżającym się końcu takowych testów z udziałem pływającego transportera opancerzonego BT-3F. Wozy mają służyć w wojskach powietrznodesantowych (WDW) oraz rosyjskiej piechocie morskiej.
Koncern Wysokotocznyje Kompleksy, wchodzący w skład spółki Rostec, podczas trwającej w Sankt Petersburgu międzynarodowej wystawy morskiej IMDS-2021 poinformował, że nowy lekki pływający niszczyciel czołgów 2S25M Sprut-SDM1 na początku 2022 roku zakończy proces testów państwowych, trwających od grudnia 2020 roku. W dalszej kolejności nastąpi jego seryjna produkcja w nieznanej ilości, przeznaczonej na potrzeby rosyjskich wojsk powietrznodesantowych.
Ponadto podczas wystawy poinformowano, że koncern testuje również pływające transportery opancerzone BT-3F o zwiększonej ładowności (14 żołnierzy desantu i 3 żołnierzy załogi). Jego bazę stanowi bojowy wóz piechoty BMP-3.
Czytaj też: Rosja pokazuje ciężką artylerię dla desantu
Kilka dni wcześniej na tej samej wystawie ogłoszono także, że podwodny dwuśrodowiskowy karabinek szturmowy ADS na amunicję pośrednią 5,45×39 mm, z przeznaczeniem dla jednostek Specnazu, wszedł w fazę seryjnej produkcji.
Czytaj też: Specnaz z podwodnym karabinkiem ADS
Sprut-SDM1 jest modernizacją swojego poprzednika 2S25 Sprut-SD, będącego również lekkim pływającym niszczycielem czołgów. Pojazd bazuje na zmodernizowanym podwoziu bojowego wozu desantu BMD-4M, zunifikowanym z BMP-3. Jego uzbrojenie stanowi gładkolufowa armata 2A75 kal. 125 mm o zasięgu rażenia do 5 kilometrów, z możliwością użycia lufowych przeciwpancernych pocisków kierowanych 9K119 Refleks. Jego dodatkowym uzbrojeniem są dwa czołgowe karabiny maszynowe PKTM kal. 7,62 mm, przy czym jeden z nich znajduje się w zdalnie sterowanym module uzbrojenia, a drugi jest sprzężony z armatą.
Nowy pojazd został wyposażony w nowy, cyfrowy system sterowania ogniem. Zasięg lekkiego pływającego niszczyciela czołgów wynosi do 500 kilometrów.
BT-3F to z kolei przystosowany do służby w jednostkach piechoty morskiej pływający transporter opancerzony. Posiada zdalnie sterowany moduł bojowy DPW-T z 12,7 milimetrowym karabinem maszynowym 6P49 Kord. Opancerzenie transportera posiada szereg rozwiązań chroniących żołnierzy desantu przed skutkami eksplozji ładunków wybuchowych oraz ostrzałem dokonanym przez karabin maszynowy dużego kalibru.
W kwietniu 2019 roku ogłoszono, że Indonezja będzie pierwszym zagranicznym kupcem transportera BT-3F. Tamtejsza piechota morska zakupiła od Federacji Rosyjskiej 21 wozów BT-3F i 22 bwp BMP-3F za kwotę ponad 170 mln dolarów amerykańskich.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie