Siły zbrojne

Rosja dostarczyła Irakowi śmigłowce do walki z Państwem Islamskim [Video]

fot. Russian Helicopters
fot. Russian Helicopters

Irackie ministerstwo obrony informuje o odbiorze kolejnej partii rosyjskich śmigłowców szturmowych Mi-28NE. Maszyny dotarły nad Eufrat na pokładzie ciężkiego samolotu transportowego AN-124-100. Jest to już druga dostawa helikopterów z Rosji zrealizowana w tym kosztownym trybie co ma związek z walkami z Państwem Islamskim.

Irak pilnie potrzebuje maszyn tego typu do walki z fundamentalistycznymi bojownika, co wymusza dostawy najbardziej kosztowna drogą powietrzną. W lipcu 2014 roku w ten sam sposób do Iraku dostarczono pierwszą partię trzech Mi-28NE i czterech Mi-35M. Pierwsze dziesięć rosyjskich śmigłowców Mi-35, które stanowią rozwinięcie rodziny Mi-24, dostarczono w 2013 roku i były od tego czasu intensywnie wykorzystywane przeciw rebeliantom. Kolejne, znacznie silniej opancerzone i nowocześniejsze Mi-28 z pewnością będą stanowić istotne wsparcie sił walczących z Państwem Islamskim. Ministerstwo obrony Iraku poinformowało, że spodziewa się w tym tygodniu jeszcze jednej dostawy maszyn, jednak nie sprecyzowano jakiego typu.

W obliczu narastającego zagrożenia Rosja okazała się znacznie bardziej elastycznym i chętnym dostawcą sprzętu wojskowego dla Iraku niż USA, które wielokrotnie opóźniały dostawy śmigłowców AH-64 Apache. Moskwa chętnie skorzystała z tej sytuacji, podpisując z premierem Nurim al-Malikim w 2012 roku kontrakt o wartości ponad 4 mld dolarów, który obejmuje nie tylko śmigłowce Mi-28NE i Mi-35M, ale również systemy przeciwlotnicze Pancyr-S1.  Wraz z maszynami Mi-28 to jedne z najnowocześniejszych rodzajów rosyjskiego uzbrojenia.

Mi-28NE to eksportowy wariant śmigłowca szturmowego Mi-28N, używanego przez rosyjskie siły zbrojne. Maszyna jest uzbrojona w 30mm działko i bogaty zestaw podwieszanego uzbrojenia. Znajdują się w nim bomby,  rakiety niekierowane i zasobniki artyleryjskie, jak również kierowane laserem pociski rakietowe 9M120 Ataka. Wersja "N" przystosowana jest do działania w każdych warunkach pogodowych. 

Komentarze