Siły zbrojne

Rosja dostarczy śmigłowce dla egipskich Mistrali

Fot. Anna Zvereva / Źródło: Wikimedia Commons
Fot. Anna Zvereva / Źródło: Wikimedia Commons

Kreml poinformował, że dostarczy na egipskie okręty desantowe typu Mistral śmigłowce wraz z niezbędnym sprzętem do ich użytkowania i obsługi. Wartość potencjalnych kontraktów na te usługi wyniesie około miliarda dolarów.

Francja na początku września br. podpisała z Egiptem kontrakt na sprzedaż dwóch śmigłowcowców desantowych typu Mistral, które pierwotnie miały trafić do sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Umowa na sprzedaż Mistrali Rosjanom została podpisana w 2011 roku, jednakże kryzys ukraiński przesunął w czasie jej realizację. Ostatecznie, w listopadzie 2014 r. Paryż ogłosił bezterminowe zawieszenie dostawy Mistrali. Negocjacje w sprawie anulowania kontraktu doprowadziły do zwrotu Rosjanom całkowitych kosztów poniesionych wskutek rozwiązania umowy, zaś Mistrale przeszły w posiadanie Francji.

W sierpniu 2014 roku informowaliśmy na łamach Defence24.pl o zamówieniu przez rosyjskie ministerstwo obrony 32 śmigłowców szturmowych Ka-52K, które są wariantem morskim, przeznaczonym specjalnie dla okrętów Mistral. Można zakładać, że to właśnie te maszyny trafią Egiptu.

Komentarze