Reklama

Siły zbrojne

Rosja buduje kolejny strategiczny okręt podwodny

Strategiczny op proj. 955 Boriej fot. Stocznia Siewmasz
Strategiczny op proj. 955 Boriej fot. Stocznia Siewmasz

W stoczni Siewmasz z Siewierodwińsku w 75 rocznicę jej powstania odbyła się uroczystość położenia stępki pod budowę atomowego okrętu podwodnego z rakietami balistycznymi Gienieralissimus Suworow proj. 955A (Boriej-A). O randze uroczystości świadczyła lista oficjalnych gości, którą otwierały nazwiska wicepremiera Dmitrija Rogozina, wiceministra obrony Jurija Borysowa oraz dowódcy rosyjskiej floty admirała Wiktora Czirkowa. 

Strategiczny okręt podwodny Gienieralissimus Suworow (numer stocz. 206) jest już trzecią jednostką zmodyfikowanego proj. 955A (Boriej-A). Łącznie ma powstać pięć okrętów tego typu, stosowny kontrakt został podpisany 28 maja 2012 r. Budowa dwóch pierwszych jednostek projektu 955A - Kniaź Władimir i Kniaź Oleg rozpoczęła się odpowiednio 30 lipca 2012 r. i 27 lipca 2014 r., zaś położenie dwóch ostatnich ma nastąpić pod koniec 2015 r.

Według obowiązujących planów w 2020 r. rosyjska flota ma posiadać osiem strategicznych okrętów podwodnych nowego pokolenia - trzy proj. 955 (Boriej) i pięć proj. 955A (Boriej-A).

(AN)

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (8)

  1. ja

    i u nich jest kryzys??

    1. pinokio

      nie ma, ich sie usiluje po raz ,ktorys w historii powstrzymac w rozwoju,

  2. CBM

    okret wabi sie Gienieralissimus Suworow - czy to czesc ten samego Suworowa od rzezi Pragi (tez Warszawskiej) w 1794?

    1. rogalita

      Nie bylo innego znanego Suworowa w historii Rosji

    2. Podpułkownik Wareda

      CBM! Okręt WABI SIĘ ... ? Tak, to ten sam Aleksander W. Suworow - książę Italii, książę Sardynii, hrabia Rymnika, hrabia Świętego Cesarstwa Rzymskiego, rosyjski generalissimus i marszałek polny Austrii. A także - rosyjski dowódca, teoretyk wojskowy i wolnomularz. Był odpowiedzialny za rzeź ludności miasta Izmaił na Ukrainie w 1790 roku oraz rzeź ludności warszawskiej Pragi w 1794 roku.

    3. pinokio

      owszem tego ,to ich bohater ,ktory nie przegral ani jednej z kilkunastu kampanii.a co do rzezi pragi to sprawa nie jest tak prosta jak to nasi meczennicy i propagandzisci pisza,a zaczelo sie na poczatku powstania ,kiedy dzielny lud warszawy wyrznal wszystkich jencow w okrutny spsob np.nadziewajac zywcem na metalowe sztachety ,zamordowano w okrutny sposob ks.gagarina wbijajac mu zelazna sztabe rozgrzana do czerwonosci w brzuch.tego ci na historii nikt nie powie ,ale takie sa fakty opisane w pamietnikach oficerow z tamtego okresu. i to wlasnie towarzysze broni tych wymordowanych zdobywali prage ,historycy polscy ,ktorzy badali te spray mowili o 3-4 tys zabitych w czasie walk..suworow widzac co sie dzieje kazal spalic most pontonowy do warszawy ,by i reszta mieszkancow nie zostala zmasakrowana.dla scislosci warszaw liczyla w tym okresie 30000 ludzi.tak ,ze cyfry ,ktorymi rzucaja ilu to zamordowano,sa naciagane.

  3. Wojmił

    Spokojnie... 8 sztuk... czyli 2 sztuki ciągle w morzu jedynie... oczywiście są niebezpieczne ale nie przesadzajmy... należy im się... zresztą wydawanie kasy na rakiety i okręty w dużej liczbie to marnotrawstwo.. wiedzą to nawet Chiny stąd nie idą w ilość...

    1. sensei

      Jest w tym szaleństwo,które dla świata ma też dobre strony.Zbrojenia to rzecz niezwykle kosztowna.Dlatego trzeba mieć stałe,duże żródło dochodów, czyli najlepiej dużą, silną, efektywną gospodarkę.Im więcej wydadzą na uzbrojenie tym szybciej kasa pokaże dno .Nie będzie wtedy pieniędzy na utrzymanie tego olbrzymiego państwa.Szybciej zbankrutują a bankrut przestaje być zagrożeniem.

    2. fds

      Są cholernie niebezpieczne.. Nawet dla floty USA

    3. Podpułkownik Wareda

      Wojmił! " ... wiedzą to NAWET /podkreślenie moje/ Chiny, stąd nie idą w ilość ". Nie wiem, skąd u Ciebie taki stosunek do Chin Ludowych, a tym samym do Chińczyków? Jeżeli wynika on z braku wiedzy na temat CHRL, to do pewnego stopnia jesteś usprawiedliwiony, chociaż słowo "nawet" nie jest zbyt mądre. Natomiast, jeśli na tym forum pozwalasz sobie na ironizowanie, to stwierdzam, że w tym przypadku jest ono - nie na miejscu. Nie mam najmniejszego zamiaru czynić tutaj wykładu na temat Chin. Jedynie przypomnę, że historia cywilizacji chińskiej liczy ok. 7000 lat. Jeżeli znajdziesz trochę wolnego czasu, to zapoznaj się z nią, a potem porównaj z tysiącletnią historią Polski. Szczerze zachęcam. Chiny - w swojej kilkutysięcznej historii, miały wiele okresów bardzo trudnych, a nawet tragicznych. Jeden z takich okresów miał miejsce w czasach mi współczesnych. Pamiętam doskonale lata 1966-1976, a więc okres tzw. Wielkiej Proletariackiej Rewolucji Kulturalnej. W tamtym okresie, nie mogłem marzyć o wyjeździe do CHRL. Pozostawało jedynie, bieżące śledzenie informacji radiowo-telewizyjnych oraz prasowych na temat tego, co działo się wówczas w Chinach. Kogo interesował powyższy temat, to miał prawo odnieść wrażenie, że ówczesne Chiny Ludowe oraz społeczeństwo chińskie zostało postawione na głowie. Dosłownie! Rewolucja kulturalna zakończyła się w roku 1976, tj. roku śmierci Mao Zedonga /Mao Tse-tunga/ oraz aresztowania tzw. Bandy Czworga. Zainteresowanych szczegółami - odsyłam do właściwych źródeł. Od zakończenia rewolucji kulturalnej w Chinach, minęło niemal 40 lat. Jak wiadomo, pomimo zachowania oficjalnej nazwy państwa - Chińskiej Republiki Ludowej oraz utrzymaniu realnej władzy przez Komunistyczną Partię Chin - ten kraj oraz społeczeństwo chińskie jest obecnie zupełnie inne. Trudno nawet porównywać. Dlatego też, oceniając - w taki lub inny sposób - Chiny oraz dorobek Chińczyków, zachowajmy właściwe proporcje, a nawet odrobinę pokory.

  4. edi

    "Według obowiązujących planów w 2020 r. rosyjska flota ma posiadać osiem strategicznych okrętów podwodnych nowego pokolenia - trzy proj. 955 (Boriej) i pięć proj. 955A (Boriej-A)." Tylko tyle a ja codziennie czytam o nowym oddanym atomowym okrecie i dywizjonie samolotów o setkach czy nawet tysiącach czołgów nie wspomnę.

  5. chasim

    My będziemy mieli holowniki :)

    1. tommek

      Jeszcze jak w przyszłej dekadzie uda się dokończyć gawrona to rosjanie sami się poddadzą. Z takim patrolowcem nie ma żartów :)

  6. zdzich

    Czyli sprawa jest prosta.Stany muszą wybudować dwa kolejne strategiczne okręty podwodne.

    1. MarWo

      Planują zbudować 12 nowych okrętów tej klasy, które mają zastąpić wszystkie obecnie eksploatowane okręty klasy Ohio od początku lat trzydziestych b.w. Dla USN jest to program priorytetowy, na który nie będą szczędzić kasy.

  7. Crem

    Gdyby nie kryzys i embargo to strach pomyśleć co Rosja jeszcze by wyprodukowała, hehe...ale przecież one bez zachodniej elektroniki tyle warte co skorupą kadłuba.

  8. Urko

    Borei schodzi z taśmy jeden po drugim. Ale nie ma się co przejmować. Wchodzą na miejsce wycofywanych 6-ciu Delfinów..

Reklama