Siły zbrojne
Rosja bada odporność na zakłócenia swojego odpowiednika GPS
Rosyjskie ministerstwo obrony podpisało wart 350 mln rubli (11 mln dolarów) kontrakt na ochronę przed zakłóceniami systemu pozycjonowania satelitarnego Glonass - rosyjskiego odpowiednika sieci GPS. Jest to projekt kluczowy dla działania rosyjskich sił zbrojnych, gdyż Glonass wykorzystują nie tylko jednostki wojskowe i pojazdy, ale też część inteligentnego uzbrojenia (w tym pociski balistyczne i głowice atomowe).
Realizacją kontraktu zajmie się Wszechrosyjski Naukowo- Badawczy Instytut Fizyczno-Technicznych i Radiotechnicznych Pomiarów oraz firma NAVIS navigation systems. Głównym celem badań jest testowanie możliwości zakłócania odbiorników Glonass poprzez przesyłanie fałszywych sygnałów oraz możliwości przeciwdziałania takim atakom.
Docelowo ma to doprowadzić do wzmocnienia możliwości identyfikacji prawdziwych sygnałów pozycjonujących i eliminacji przez odbiorniki fałszywych impulsów. Nie jest wykluczona zmiana kodowania sygnału lub dodatkowe zabezpieczenie odbiorników wojskowych.
System Glonass postał jeszcze w czasach ZSRR, jako alternatywa dla kontrolowanego przez "wrogie mocarstwo" GPS. Pierwszy satelita Glonass został wyniesiony na orbitę w 1982 roku. Obecnie system tworzą 23 satelity i zgodnie z oficjalnymi informacjami zapewniają mu globalne działanie. Głównym użytkownikiem pozostają siły Federacji rosyjskiej, jednak w grudniu 2012 roku Rosja i Indie podpisały memorandum w sprawie kooperacji w eksploatacji sieci Glonass.