Reklama

Siły zbrojne

Roboty Łukasiewicz - PIAP dla armii Indonezji

Fot. Łukasiewicz-PIAP
Fot. Łukasiewicz-PIAP

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zrealizował kolejną dostawę robotów pirotechnicznych dla Sił Zbrojnych Indonezji. Produkty z logo Łukasiewicz-PIAP są obecne na tym rynku od 2014 roku.

Tym razem zrealizowany kontrakt dotyczył średnich robotów pirotechnicznych PIAP Gryf, które trafiły w ręce saperów Wojsk Lądowych oraz do Sił Powietrznych Indonezji. W dniach 22-25 czerwca br. przeprowadzone zostało szkolenie przyszłych użytkowników oraz odbiory funkcjonalne dostarczonych urządzeń. Warto podkreślić, że roboty Łukasiewicz-PIAP użytkowane są praktycznie we wszystkich rodzajach sił zbrojnych wyspiarskiego państwa.

Wraz z robotami PIAP Gryf dostarczone zostały również akcesoria:

  • uchwyt do bezodrzutowego wyrzutnika pirotechnicznego i FNK,
  • aktywna nawijarka światłowodowa,
  • urządzenie do zamrażania FNK (Freeze Neutralising Kit).
image
Fot. PIAP-Łukasiewicz

Przypomnijmy, że PIAP Gryf jest robotem wykorzystywanym do rozpoznania terenu i miejsc trudnodostępnych. Za pomocą manipulatora o 5 stopniach swobody oraz funkcji zacisku szczęk chwytaka, możliwe jest podejmowanie ładunków o masie do 15 kg.

PIAP Gryf posiada hybrydowy napęd/układ jezdny łączący koła i gąsienice. Koła robota mogą być łatwo zdemontowane, co zmniejsza gabaryty robota, a tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach (wykorzystywany jest wtedy napęd gąsienicowy).

Dzięki zastosowanym napędom robot sprawnie pokonuje nierówności terenu i przeszkody o kącie nachylenia do 45°. Cechą szczególną robota jest bardzo wysoka manewrowość. Niewielka masa ułatwia transport i przenoszenie robota, a jego modułowa konstrukcja pozwala na szybką i łatwą zmianę dodatkowego oprzyrządowania.

Robot mobilny PIAP Gryf jest przystosowany do współpracy z różnorodnym wyposażeniem dodatkowym, takim jak m.in.: wyrzutnik pirotechniczny, samopowtarzalna strzelba gładkolufowa, urządzenie RTG, czujnik oparów materiałów wybuchowych, nawijarki ze światłowodem oraz magistrala do zdalnego odpalania ładunków wybuchowych.

Urządzenie FNK to zdalny system do zamrażania angielskiej produkcji firmy CSL, zaprojektowane zostało do dostarczania ciekłego azotu do niebezpiecznych pakunków w celu tymczasowego zneutralizowania źródła zasilania lub zamrożenia wszystkich materiałów w formie płynnej.

Reklama

Komentarze

    Reklama