Reklama

Siły zbrojne

Rheinmetall z zamówieniem na amunicję czołgową

Fot. Rheinmetall Defence.
Fot. Rheinmetall Defence.

Koncern Rheinmetall Defence otrzymał od nieujawnionego klienta zagranicznego kontrakt na dostawę szkolnej czołgowej amunicji podkalibrowej kalibru 120 mm, jaka może być używana między innymi w czołgach Leopard 2.

Zakres kontraktu obejmuje dostawę szkolnej amunicji podkalibrowej w wariantach DM-78A1 oraz DM-78A3, w dwóch transzach w okresie od 2016 do 2018 roku. Wartość umowy wynosi około 20 mln euro. Zamówienie zostało złożone przez nieujawnionego klienta zagranicznego.

Pocisk DM78 służy do szkolenia w strzelaniu przeciwpancerną amunicją podkalibrową. Wprowadzone rozwiązania pozwalają, zgodnie z komunikatem Rheinmetall Defence, na uzyskanie niskiego ciśnienia i tym samym ograniczenie zużycia lufy podczas wykonywania strzelań. Jednocześnie, jak wskazują przedstawiciele producenta, konstrukcja pocisku została opracowana między innymi z myślą o ograniczeniu kosztów strzelania.

Pociski DM-78 mogą być używane we wszystkich strefach klimatycznych, w jakich mogą być wykorzystywane bojowe przeciwpancerne pociski podkalibrowe DM-63, wprowadzone na uzbrojenie Bundeswehry i użytkowników zagranicznych, przeznaczone między innymi do zwalczania pojazdów wyposażonych w „ciężkie” pancerze reaktywne. Jak zapewnia producent, istnieje możliwość wykorzystania DM-78 na wszystkich strzelnicach, gdzie starsze pociski szkolne DM-38 i DM-48 zostały dopuszczone do użycia.

Czytaj więcej: MSPO2015: Amunicja Rheinmetall dla czołgów i haubic

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (15)

  1. Wojtekus

    Mam nadzieje ze to nasz MON jest tym nieujawnionym klientem.

  2. Kamil

    A amunicja burząco-zapalającą ktora zakupiliśmy bodajże w tym roku to był zakup w Mesko czy Rheinmetall? Bo jeżeli u nas to włos się jeży na głowie.

    1. J.M.P.

      Jeśli myślisz o zamówieniu z 19 września 2014 na 14 tys szt. odłamkowo-burzącej to była z Mesko. Była też umowa na podkalibrową (APFSDS-T) z Mesko w grudniu 2014 na 13 tys szt. W 2015 r. chyba nie było zakupów amunicji do Leopardów, przynajmnej oficjalnie.

  3. prześmiewca

    "Nieujawniony", czyli taki, o którym wiedzą wszyscy, za wyjątkiem polskiego podatnika... To coś takiego jak "tajne ceny po jakiej Polska kupuje gaz od Rosji" - znają je wszyscy, tylko nie polscy podatnicy i to na żądanie polskiej strony zostały utajnione...

    1. Boczek

      Mało tego, na żądanie polskiej strony zostały utajnione ceny dla wszystkich państw.

  4. Diidiidii

    I bardzo dobrze zrobili tylko późno. Kompromitacji cześć dalszą. Juz widzę naszego BWP pływającego ha ha ha uuuuuu umieram ze śmiechu. W 10 lat zbudujemy 2e makiety z kartonu i 3 przekroje z drewna a na gotowe zbudujemy 3 sztuki z czego 2 zatoną a trzecia popęka.

    1. Extern

      Swoje produkty czy usługi które wytwarzasz w pracy też robisz z taką jakością jaką opisałeś powyżej. A jeśli robisz dobrze to dlaczego uważasz że wszyscy w Polsce olewają to co robią.

  5. J.M.P.

    Nie sądzę by to bya nasz MON. Może Turcja? Co ciekawe na stronie Rheinmetall Defence jest też inna informacja z 11 sierpnia br., że podpisali z (bliżej nieokreślonym) zagranicznym kontrahentem kontrakt na ok. 39 milionów € na dostawę DM63A1 w latach 2016-2018. Co podobno mogło by dać około 11,000-14,000 szt.

  6. Mirek

    MON doszedł do wniosku, że lepiej niech już MESKO tych pocisków nie produkuje, bo grozi to pożarem w fabryce.

  7. panzerfaust39

    Od nieujawnionego klienta zagranicznego Czytaj z Polski ! Po Gawronie Krabie oraz ostatnim pokazie możliwości amunicji z Mesko ktoś w końcu poszedł po rozum do głowy i zdał sobie sprawę iż Polska quasi-zbrojeniówka nie jest wstanie nic zbudować

    1. tttttttt

      Ta amunicja weszła na uzbrojenie naszej armii z 9 lat temu.

  8. Kamil

    Jaką ilość sztuk takiej amunicji można kupić za 20mln euro?

  9. Kuba W

    Niestety mam wrażenie że to ostatni zakup dla wojska, przez następne 4 lata będziemy kupować dla zbrojeniówki :(

  10. Łukasz L.

    Coś mi się wydaje że to nasz kochany MON jest tum tajemniczym klientem.

  11. kibic

    Czyli wreszcie ktos w MON podjal sluszna decyzje, szkoda tylko zycia modego czlowieka.

  12. tomek

    Oby to nasi zamówili...

  13. sorbi

    Zbieg okoliczności, czy zamówienie z Polski ?. Ale dlaczgo nie chcieliby w takim razie ujawnić kontraktu?

  14. Teodor

    Po zawieszeniu użycia amunicji w Polsce, tym tajemniczym nabywcą musi być MON.

  15. Nemido

    Przecież wiadomo że to Polska skoro używanie naszej zostało zawieszone.

Reklama