Reklama

Siły zbrojne

Rheinmetall ujawnia system kierowania ogniem dla przenośnych granatników

Fot. Rheinmetall Defence.
Fot. Rheinmetall Defence.

Koncern Rheinmetall ujawnił nowy, miniaturowy system celowniczy przeznaczony dla granatników przenoszonych przez pojedynczych żołnierzy. Może on być używany zarówno z wykorzystaniem broni kalibru 40 mm z amunicją o niskiej i średniej prędkości, jak i lekkich systemów przeciwpancernych w rodzaju, przykładowo, M72 czy AT-4.

System Vingmate MR 500 może zostać w prosty sposób dołączony do granatnika, dysponuje znacznikiem celów w podczerwieni oraz oświetlaczem. Masa celownika wynosi 300 gramów, może on przechowywać do 32 tabel balistycznych dla różnych rodzajów amunicji, a dwie z nich można wybierać za pomocą specjalnego przełącznika.

Vingmate MR 500 może współpracować z innymi urządzeniami, w tym np. dalmierzem laserowym. Jego obsługa jest równie łatwa dla strzelców prawo jak i leworęcznych. Rheinmetall deklaruje, że zastosowanie tego typu celownika pozwala na skrócenie czasu sekwencji strzelania i zwiększenie prawdopodobieństwa trafienia pierwszym pociskiem.

Obecnie Vingmate MR 500 jest gotowy do pełnoskalowej produkcji seryjnej i jest oferowany jako system celowniczy dla granatników armii amerykańskiej typu M320 kalibru 40 mm. Przedstawiciele producenta wskazują, że może go stosować zarówno z granatnikami podwieszanymi, jak i przenośnymi kalibru 40 mm z pociskami o niskiej i średniej prędkości. Celownik może też być stosowany z lekkimi, przenośnymi systemami przeciwpancernymi jak np. M72 LAW czy AT-4.

Niemiecki koncern oferuje również inne systemy kierowania ogniem rodziny Vingmate, jak przeznaczony dla granatników automatycznych Vingmate 4500, zakontraktowany obecnie przez amerykańskie wojska specjalne, a także Vingmate SL zaprojektowany dla broni odpalanej z ramienia, jak np. granatniki Carl-Gustaf kalibru 84 mm.

Reklama

Komentarze

    Reklama