Reklama

Siły zbrojne

Rekrutacja do wojska przyspiesza?

Fot. kpt. Martyna Kupis
Fot. kpt. Martyna Kupis

Resort obrony narodowej podsumowuje rekrutację w pierwszym kwartale 2021 roku. Czy zmiany przepisów oraz nowe narzędzia przynoszą już pożądane rezultaty? W który regionach proces rekrutacji jest najefektywniejszy?

Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej” dzięki współpracy z Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni stopniowo uruchamia nowe narzędzia rekrutacji. Portal Rekrutacyjny oraz aplikacja dostępna na platformy mobilne oraz uproszczone procedury i Wojskowe Centra Rekrutacyjne to rozwiązania, które mają na celu podniesienie efektywności i skuteczności. Jak wygląda to w praktyce?

O podsumowanie pierwszego kwartału 2021 roku poprosiliśmy ppłk Waldemara Krzyżanowskiego z Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”. Z przekazanej przez oficera informacji wynika, że w tym okresie odnotowano ponad 6,5 tysiąca nowych kont na Portalu Rekrutacyjnym Wojska Polskiego. Oznacza to tygodniowy przyrost o około 500 zgłoszeń – podkreśla ppłk Krzyżanowski.

85 proc. rejestrujących się zostało zweryfikowanych pozytywnie, a 75 proc. ostatecznie stawiło się do Wojskowych Centrów Rekrutacyjnych. Z kolei kartę powołania otrzymało ponad 50 proc. rejestrujących się. Oznacza to, że w okresie styczeń –marzec 2021 do WCR-ów w całej Polsce stawiło się 5000 kandydatów, a kartę powołania do czynnej służby wojskowej (w ramach służby przygotowawczej lub terytorialnej służby wojskowej) otrzymało ponad 3500 ochotników.

Ppłk Waldemar Krzyżanowski, Biur ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

A jak wygląda efektywność tych działań?

Oficer podkreśla, że proces rekrutacji jest zróżnicowany w zależności od regionu Polski.

Najefektywniej pod tym względem działały WSzW w Olsztynie, Warszawie, Lublinie, Szczecinie i Bydgoszczy. W I kwartale odbyło się już siedem turnusów w ramach służby przygotowawczej na potrzeby korpusu szeregowych. Powołano na nie blisko 4000 ochotników. W całym roku 2021 MON planuje przeszkolić blisko 20,5 tys. kandydatów do tego korpusu.

Ppłk Waldemar Krzyżanowski

Zainteresowanym przypominamy - Wojskowe Centrum Rekrutacji to miejsce, w którym w maksymalnie ciągu jednej doby kandydat do wojska odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz będzie zbadany przez komisję lekarską.

Jak zaznacza pułkownik Krzyżanowski WCR wspierane są systemem rejestracji on-line na Portalu Rekrutacyjnym Wojska Polskiego. Portal uruchomiono 2 września 2020 roku, a do końca marca zarejestrowano już 22 320 kont. Od niedawna system rekrutacyjny wspierany jest także dzięki aplikacji mobilnej przygotowanej we współpracy z Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej” przypomina o trzech prostych krokach, które należy wykonać planując karierę w wojsku:

  • Krok 1: Wejdź na zostanzolnierzem.pl i wypełnij niezbędne dane;
  • Krok 2: W jeden dzień załatw wszystkie formalności w WCR;
  • Krok 3: Ukończ szkolenie podstawowe i zostań żołnierzem zawodowym.
Reklama

Komentarze

    Reklama