Reklama

Siły zbrojne

Reforma dowodzenia priorytetem MON. Rozmowy z udziałem prezydenta

Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz odwiedzili ważne dowództwo polskiej armii - Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ).

Podczas spotkania, które odbyło się 28 października br. w siedzibie DO RSZ w Warszawie, zastępca dowódcy operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. Sławomir Wojciechowski przedstawił zasadnicze zadania oraz strukturę organizacyjną dowództwa. 
 
Kolejnym punktem spotkania, w którym uczestniczył także Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch był briefing poświęcony sytuacji bezpieczeństwa w regionie.

Spotkanie było także okazją do przedstawienia Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych RP i ministrowi obrony narodowej wniosków z tegorocznego ćwiczenia Anakonda-16 – w odniesieniu do funkcjonowania Systemu Kierowania i Dowodzenia. 

Anakonda-16 była największym ćwiczeniem z wojskami w Polsce po 1989 r. W kilkunastu epizodach ćwiczenia wzięło udział blisko 31 tys. żołnierzy. Ćwiczenie było odpowiedzią na współczesne wyzwania w sferze bezpieczeństwa, demonstracją jedności i solidarności sojuszniczej, posiadanych przez sojusz zdolności oraz gotowości do kolektywnej obrony terytorium państw członkowskich i szybkiej odpowiedzi Sojuszu na pojawiające się zagrożenia. 

Prezydent spotkał się z kadrą Dowództwa Operacyjnego, w spotkaniu uczestniczył minister obrony Antoni Macierewicz. Zapoznał się z bieżącą sytuacją bezpieczeństwa w regionie – to DORSZ przygotowuje raporty w tej sprawie – a także z z wnioskami z ćwiczeń Anakonda 16 i CMX 16 w kwestii planowanych zmian w organizacji sił zbrojnych oraz w kwestii zwiększenia kompatybilności w związku z postanowieniami szczytu NATO

Szef BBN Paweł Soloch
 

W trakcie pobytu w DO RSZ prezydent i minister odbyli także wideokonferencję z Polskimi Kontyngentami Wojskowymi. Podczas rozmów, zostali zapoznani z aktualnym stanem bezpieczeństwa w regionie stacjonowania polskich żołnierzy oraz ogólnymi zadaniami kontyngentów. Meldunki złożyli przedstawiciele z Polskich Kontyngentów Wojskowych: OIR Irak, OIR Kuwejt, Afganistan, Kosowo oraz Bośnia i Hercegowina.

Zmiany w obowiązującym od początku 2014 roku systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi - który wprowadził dwa główne dowództwa w miejsce odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych, a Sztab Generalny uczynił ośrodkiem planowania strategicznego, a nie dowodzenia – to jeden z priorytetów obecnego kierownictwa MON. Według ministra Macierewicza obecny system powoduje niejasności co do podziału kompetencji pomiędzy organami dowódczymi i brak jednolitości dowodzenia.

Reklama

Komentarze (3)

  1. Autor komentarza

    Być może obecny system dowodzenia jest głupi i niedorzeczny (ktoś się wypowie?) ale Macierewiczowi nie ufam za grosz. Ta zmiana to zapewne wyodrębnienie OT ze struktur Wojska Polskiego i stworzenie jakiegoś odrębnego dowództwa, podporządkowanemu kierownictwu politycznemu PiS.

    1. ed

      Jak sobie wyobrażasz takie podporządkowanie? Jakieś podstawy konstytucyjne...? Zacznij odróżniać propagandę od faktów.

  2. wojtek1985romanowski

    A gdzie zniknął Dowódca Operacyjny?

    1. x

      Ukrył się dzięki technologii stealth - dzieło konstruktorów z PGZ.

    2. SAS

      Sam Napoleon przespał połowę bitwy pod Waterloo. Kto by tam nadążył za tymi generałami.

  3. atom

    czyżby obniżono normy z WF? toż to wylęgarnia grubasów

Reklama