Siły zbrojne

Raytheon proponuje nową wersję pocisków Excalibur

Pocisk M982 Excalibur ma otrzymać nową głowicę naprowadzania GPS/SAL - fot. USMC
Pocisk M982 Excalibur ma otrzymać nową głowicę naprowadzania GPS/SAL - fot. USMC

Koncern Raytheon zainicjował z własnych funduszy pogram zwiększenia możliwości precyzyjnych pocisków 155 mm Excalibur, poprzez ich wyposażenie w nową głowicę naprowadzającą.


Czytaj: Polska armia chce inteligentnej amunicji dla Krabów


Wcześniej pociski Excalibur naprowadzały się na podstawie danych z system GPS. Obecnie mają być one wyposażone w nowy blok kierowania i nawigacji GNU (guidance and navigation unit) posiadający możliwość półaktywnego naprowadzania laserowego SAL (semi-active laser). Dzięki głowicy SAL amunicja może być precyzyjnie naprowadzana również na cele ruchome, na cele które zmieniły położenie już po wystrzeleniu pocisku, oraz istnieje możliwość zmiany obiektu ataku, np. by uniknąć strat wśród ludności cywilnej.

Według producenta, żadna inna amunicja naprowadzana przez GPS nie jest tak precyzyjna jak Excalibur, którego dokładność już w tej chwili wynosi 4 m w 90% przypadków. Z nową głowicą ma być ona jeszcze bardziej dokładna i to w odniesieniu do celów, które od momentu wystrzału zmieniły położenie.

Badania wykazały, że nowa głowica naprowadzająca GPS/SAL jest odporna na czynniki jakie oddziałują po strzale na pocisk 155 mm. Co więcej użytkownikom amunicji Excalibur GPS proponuje się możliwość zmodernizowania ich głowic do nowej wersji. Ilość odbiorców może dodatkowo zwiększyć łatwość w przystosowanie głowic GPS/SAL również dla amunicji 127 mm, która jest wykorzystywana na okrętach. W ten sposób istnieje możliwość poprawienia skuteczności zwalczania artylerią okrętową bardzo szybkich i manewrujących nawodnych jednostek pływających.

Czytaj: Armatohaubica kalibru 155 mm Krab

Excalibur w swojej pierwszej wersji Ia-1 został określony „Największą innowacją” w 2007 r. i powtórzył ten sukces z wersję Ia-2 w 2011 r. Wszystko wskazuje na to, że miano to w 2014 r. może uzyskać pocisk wyposażony w GPS/SAL.

(MD)

Komentarze