Reklama

Siły zbrojne

Rakietowo-artyleryjskie strzelanie w Ustce (Foto)

  • Mapa strefy przygranicznej na granicy polsko – rosyjskiej. W ramach małego ruchu granicznego polscy obywatele mogą poruszać się po Obwodzie Kaliningradzkim, za wyjątkiem stref wyłączonych. Ilustracja. Konsulat RP w Kaliningradzie.
    Mapa strefy przygranicznej na granicy polsko – rosyjskiej. W ramach małego ruchu granicznego polscy obywatele mogą poruszać się po Obwodzie Kaliningradzkim, za wyjątkiem stref wyłączonych. Ilustracja. Konsulat RP w Kaliningradzie.
  • Fot. Blue Origin
    Fot. Blue Origin

Na poligonie Sił Powietrznych w Ustce odbyły się ćwiczenia Jenot-14, podczas których przeprowadzono strzelania z systemów przeciwlotniczych KUB i ZUR-23. Wzięło w nich udział przeszło 700 żołnierzy 4 Zielonogórskiego pułku przeciwlotniczego, oraz  17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, 100 batalionu dowodzenia z Wałcza i 11 batalionu dowodzenia z Żagania. 

Ćwiczenie taktyczno-specjalne Jenot-14 miało na celu praktyczne sprawdzenie wyszkolenia personelu 1 i 4 dywizjonu przeciwlotniczego oraz batalionu logistycznego 4 pułku przeciwlotniczego.  Ukoronowaniem tych działań były strzelania bojowe z przeciwlotniczego zestawu rakietowego KUB i artyleryjsko-rakietowych ZUR-23–2, które miały miejsce 24-25 czerwca.

Podczas dziennych i nocnych strzelań oraz ćwiczeń z kierowania ogniem wykorzystywano samoloty Su-22 oraz imitatory celu powietrznego typu  „Szogun”, „Szerszeń” czy „Komar” atakującymi z różnych kierunków na różnym pułapie wysokości.

Podczas ćwiczeń Jenot-14 sprawdzano zarówno wyszkolenia żołnierzy pułku jak też członków Narodowych Sił Rezerwowych odbywających swoje rotacyjne ćwiczenie wojskowe w strukturze 4 dywizjonu przeciwlotniczego.  

 

Ostatnie kilka dni to trudny i intensywny okres szkolenia. Ciągła dynamika, mało snu, nieustana zmiana stanowisk ogniowych, sprawdzenia norm szkoleniowych, przyniosło efekty.

oświadczył ppłk Przemysław Ziętalak, dowódca 4 dywizjonu przeciwlotniczego w wypowiedzi dla sekcji prasowej 11 DKPanc

Reklama

Komentarze (9)

  1. ryszard56

    to wszystko na złom ,potrzebna najnowsze systemy i w duzej ilosci

  2. bisset

    ZSU a nie j.w.

  3. xyz

    Uznanie dla żołnierzy...ale ten sprzęt zwłaszcza zestawy rakietowe to juz nie te czasy.

  4. ja

    Jak długo jeszcze żołnierze będą zakrywać uszy dłońmi przy strzelaniach na 2x23mm? Czy nie czas pomyśleć o hełmach specjalnie zaprojektowanych dla artylerzystów?

  5. xdd

    Niewiarygodne że do tych KUBów mają jeszcze rakiety.

  6. poison

    Skąd mamy rakiety do zestawu KUB do strzelań poligonowych ? Duża ilość w magazynach czy kupujemy z Ukrainy (Ruscy chyba by nam nie sprzedali) ?

  7. bronz

    Rosja na pewno się boi. Ich technologie z lat 50 i 60 w naszych rękach są bardzo niebezpieczne :/

  8. gatling

    jakim cudem w tym wieku te rakiety schodzą z wyrzutni?

  9. radi

    Fajnie, że ćwiczą, dobrze że używają do tego bezpilotowych aparatów/celów ale zdjęcia z tych ćwiczeń obrazują .......nędze...... (te orzeszki na głowach żołnierzy, niby kamizelki taktyczne, no i ten złom.....szkoda gadać). Rozumiem, że taki Aster 30 kosztuje "sporo" ,tak jak i inne podobne zestawy, ale wydając 1.8 PKB na wojo chociaż by im wszystkim hełmy pokupowali, buty i kamizelki (dobrze, że chociaż za mundury się wzięli)

Reklama