Jak poinformował Defence24.pl kpt. Marcel Podhorodecki z 12. Dywizji Zmechanizowanej, do jednostki trafiło osiem moździerzy Rak i cztery artyleryjskie wozy dowodzenia, dostarczone z Huty Stalowa Wola. Obecnie trwa proces przyjmowania moździerzy na uzbrojenie, który powinien potrwać kilka dni. Żołnierze muszą bowiem sprawdzić kompletność i poprawność funkcjonowania wyposażenia moździerzy. Po przyjęciu na uzbrojenie moduł ogniowy moździerzy samobieżnych Rak będzie stanowił wyposażenie kompanii wsparcia jednego z batalionów, wyposażonych w KTO Rosomak.
Moździerze samobieżne Rak wprowadzane są w celu zastąpienia przestarzałych, ciągnionych moździerzy 120 mm. Umowa na dostawę elementów pierwszych ośmiu modułów ogniowych moździerzy samobieżnych podpisana została między Inspektoratem Uzbrojenia MON oraz konsorcjum HSW (lider) i Rosomak S.A. w kwietniu 2016 roku, w obecności premier Beaty Szydło. Jej wartość to ponad 968 mln zł.
Podpisana umowa objęła 64 moździerze i 32 artyleryjskie wozy dowodzenia (AWD). Pozostałe elementy modułów ogniowych – w tym między innymi artyleryjskie wozy amunicyjne (AWD) czy artyleryjskie wozy rozpoznawcze (AWR), jak i artyleryjskie wozy remontu uzbrojenia (AWRU) mają być zakupione na kolejnym etapie programu.
Czytaj więcej: Raki strzelają "na ostro"
Pierwotnie planowano osadzenie AWR na podwoziu samochodu 4x4 typu Żubr, ale badania kwalifikacyjne zakończyły się z wynikiem negatywnym. Wiadomo już, że ostatecznie wóz rozpoznawczy będzie osadzony na podwoziu KTO Rosomak. Takie rozwiązanie będzie oznaczać nie tylko lepsze charakterystyki w terenie i bardziej komfortowe warunki pracy dla załóg, ale też większą unifikację modułów ogniowych.
W ten sposób w ich skład będą bowiem wchodzić pojazdy na dwóch nośnikach: KTO Rosomak (moździerz, AWD, AWR) oraz Jelcz (wóz amunicyjny i wóz remontu uzbrojenia). Dostawy 64 moździerzy i 32 wozów dowodzenia powinny zostać zrealizowane do końca 2019 roku. W dalszej perspektywie nie jest wykluczone zamówienie kolejnych modułów ogniowych, w szczególności w wariancie na podwoziu gąsienicowym, być może zunifikowanym z przyszłym polskim bojowym wozem piechoty.
Czytaj więcej: Raki w służbie Cyfrowej Brygady
Na razie opracowano wariant gąsienicowy osadzony na Lekkim Podwoziu Gąsienicowym, opracowanym z HSW i wywodzącym się z rodziny MT-LB. To samo podwozie jest wykorzystane w pojazdach dowodzenia modułu ogniowego Regina, w którym rolę środka ogniowego pełni moździerz Krab. Przypuszczalnie jednak MON będzie chciał pozyskać moździerze na podwoziu gąsienicowym zunifikowane z przyszłym BWP (podobnie jak w wypadku KTO Rosomak), ale żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły.
Charakterystyki i możliwości bojowe obu wariantów są tożsame, gdyż ich podstawowym wyposażeniem jest autonomiczny moduł wieżowy z identycznym wyposażeniem. Moduł może zostać osadzony na dowolnym podwoziu kołowym lub gąsienicowym o odpowiednich parametrach, w przeszłości zintegrowano go z niemieckim podwoziem BWP Marder.
Moździerz samobieżny Rak dysponuje m.in. cyfrowym systemem kierowania ogniem z automatycznym torem wymiany informacji z AWD, optoelektronicznym dzienno-nocnym systemem celowniczym do strzelania na wprost, wojskowym systemem nawigacji GPS z hodometrem. Jego wyposażenie uzupełniają dzienno-nocny system obserwacji dookólnej SOD i system ostrzegania o opromieniowaniu wiązką laserową produkcji PCO, natomiast elementy układu kierowania ogniem, bazujące na używanym powszechnie w Siłach Zbrojnych RP systemie Topaz dostarczyła WB Electronics.
Czytaj więcej: MSPO 2016: Gąsienicowa odsłona Raka
Dostawa kolejnych moździerzy samobieżnych jest elementem programu modernizacji Wojsk Rakietowych i Artylerii, uznawanego za jeden z najszybciej postępujących spośród priorytetów Planu Modernizacji Technicznej. Armia wprowadziła już też na uzbrojenie pierwszy dywizjonowy moduł ogniowy Regina z 24 haubicami Krab, a umowę na dostawę czterech kolejnych podpisano z Hutą Stalowa Wola w grudniu 2016 roku. Wreszcie, resort obrony zapowiada sygnowanie w tym roku kontraktu na system artylerii rakietowej Homar, budowany we współpracy z partnerem zagranicznym (Lockheed Martin) przez konsorcjum z liderem PGZ. Jego głównym producentem jest HSW, natomiast w skład konsorcjum wchodzą też Mesko, WZU z Grudziądza i WB Electronics.
Czytaj więcej: Przełom w polskiej artylerii. Ekspert: Niezbędne uzupełnienie systemów dowodzenia i rozpoznania [WYWIAD]
Moździerze samobieżne Rak pozwolą na wzmocnienie pododdziałów artylerii już na poziomie batalionu, podczas gdy inne środki artyleryjskie jak Krab czy w przyszłości Homar będą lokowane albo w dywizjonach artylerii wchodzących w skład dywizyjnych pułków artylerii, albo – jeżeli chodzi o systemy lufowe kalibru 155 mm – również w dywizjonach artylerii na poziomie brygady. W dalszej perspektywie armia planuje również zakup haubic samobieżnych Kryl, a liczba pozyskiwanych systemów (np. Homar i Krab) może zostać zwiększona w stosunku do pierwotnych planów na bazie rekomendacji Strategicznego Przeglądu Obronnego.
Zbulwersowany podatnik
Pytanie z innej beczki, czy automat ładowania w Raku zostanie przebudowany do takiego stopnia aby mógł używać pocisków zagranicznych o zwiększonym zasięgu? Bo o ile mozna ładować je teraz ręcznie to automat jest zbyt krótki. Dlaczego nie przewidziano tej modyfikacji przed wdrożeniem sprzętu do armii?
jurgen
zgodnie z planem
Paweł
Na dwa autonomiczne moździerze z super systemami kierowania ogniem jeden wóz dowodzenia-sporo pary w gwizdek.Co będzie robił wóz dowodzenia? Nie ma wozów rozpoznawczych nie ma rozpoznania dronami....Jakie dane będzie przetwarzał dla bojowych wozów.
Dropik
Tak jest drogi i nie jakiś szczególnie dobry: mały zasięg ognia , niska szybkostrzelność, brak nowoczesnej amunicji.
maruda
Jednak przyznasz ze wsrod obecnej mizerii ktora zapanowala w PMT jest to istotne wzmocnienie.
Wojt
Ale jest!!!
Anty 50 C-cali przed 500+
narzekaczu dlaczego ..." po raz pierwszy prowadzone z użyciem amunicji bojowej i w warunkach zbliżonych do realiów pola walki,"... strzelania w czerwcu TEGO br. roku? Do kogo pytania, po pierwszym pokazie...w 2012?? SZYBKOSTRZELNY jak 1-lufowa gwiazda z Finlandiii dla frontowej Arabii Sudyjskiej - do "nie udawanych" haubic... jak Ceasar (oferowany onegdaj jako "Kryl" TAK?)!?!
TomCat
Na razie HSW SA ma w gotowości produkcyjnej wariant kołowy Raka na Rosomaku i gąsienicowe na własnym lekkim podwoziu gąsienicowym. MTLB to Polska konstrukcja czy raczej licencja jeszcze za czasów ZSRR gdy MTLB, MTLB-U czy 2S1 Goździk klepaliśmy u nas
Mietek
Ale to nie jest już MTLB tylko Opal z wstawkami niemieckimi z konsultingiem FFG zdaje się.
Zzz
Ja mam inne pytanie. Po co nam tak dużo sprzętu na zachodniej granicy ? Czyżby sztabowcy chcieli oddać 3/4 kraju bez walki a potem ruszać z kontrofensywą zza Odry? Czy naczytali się za dużo Sienkiewiczowskiego ,,Potopu"? Zresztą chyba podobny wariant zaprezentowano w 1939 roku gdy rząd zostawił wszystko na łasce agresorów.
śmiałe tezy są dobre bo są dobre i śmiałe
"Rząd zostawił wszystko na łasce agresorów" Według Pana Mościcki z Raczkiewiczem mieli karabiny chwytać? Pan Szanowny zapewne odmienne niż ja źródła czytywał. Ciekawe jakież to i przez kogo opracowane : )
dziadek
Nie do końca w 39 roku tak było ale... Bezczynna Armia Poznań stała wysunięta na zachód i dopiero groźba okrążenia od pd/pd-zach/wsch (cofająca się Armia Łódź) i pn/p-nzach/wsch (cofająca się Armia Pomorze) zmusiły g. Kutrzebę do działania w Bitwie nad Bzurą. Siły rozlokowane byłu dość jednorodnie wzdłuź granic RP i niestety musiały się ciągle cofać pod bombami. W centralnej i wsch. Polsce miały zostać sfomowane armie odwodowe ale ... Niemcy doszli do Lubelszczyzny za szybko a i ZSRR wbił nóż w plecy. Dziś sytuacja jest toszke inna. Nóż w plecy mogą wbić Niemcy a i droga z Białorusi na Warszawę jest dziś od wschodu otwarta. Nie ma armii w Ciechanowie, Siedlcach, Białej czy Lublinie.
Wojciech
To co piszesz to same głupoty. A o 1939 roku to już brednie. Było dokładnie odwrotnie. Zamiast organizować sensowną obronę nasi "alianci" wymusili na nas obronę NA CAŁEJ długości granic co było kompletną bzdurą. Ale im o to chodziło, żeby Polska padła.
men
Co by tu nie powiedzieć HSW to jedyna firma z tak zwanego koncernu ...ha...ha -PGZ,która wywiązuje się z umów, póki co oczywiście.
Ciekawski
Fajnie się czyta takie wiadomości, jednak co z ppk dla Rośków, co z ZSSW-30?
b
Czekamy, HSW robilo glownie licencje, zrobic cos samemu to inna para kaloszy. Musza sie tego zwyczajnie nauczyc, zawsze tak jest.
Yonas45
Ciekaw jestem ile jest amunicji do tych Krabow, Raków. Wie ktoś może? Po co nam 96 Krabie, 168 Kryli jeżeli nie many do nich amunicji. NON już dawno powinien o tym gadać z Mesko lub innym dostawcą.
ZZ
Kurde, przejrzał Pan ten chytry plan! Na wszystkich nagraniach Kraby i Raki nie strzelają - to tylko efekty dodane w photoshopie. Przy okazji. Wie Pan, czy jakakolwiek armia świata informuje, ile ma amunicji?
Captcha
http://www.defence24.pl/581952,korona-dla-krolowej-polska-amunicja-do-kraba-i-kryla
Mikołaj Rej.
Nie powinniśmy czekać na Borsuka tylko JUZ produkować smg120 na LPG! Nim będzie 1000 Borsuków minie sporo lat a Ruscy mogą nie poczekać. A logistyka i tak ta sama z AWD z Reginy.
niki
Bądź spokojny Rosjanie nie zamierzają nas atakować. Po co mieliby to robić?
Wojciech
Ruscy nie są dla nas prawdziwym zagrożeniem. Putin nie jest żołnierzem tylko szpiegiem, nie ma mentalności generała. Jego modus operandi to robienie ludziom wody z mózgu żeby jak najwięcej ugrać. Wojna to absolutna ostateczność. A na naszym podwórku: Przez całe lata 20 i 30-te XX w. szykowaliśmy się do wojny z ZSSR jako głównym zagrożeniem. A skąd przyszło uderzenie?
th
Jakie jest uzasadnienie takiej liczby AWD w stosunku do moździerzy?
Mikołaj Rej.
2 AWD dla dow. 2 plutonów, 2 AWD dla dow-cy i za-cy kompani.
Anty 50 C-cali przed 500+
Witam wszystkich. Zjednoczonych w krytyce obecnego 2 lata Antoniego. PO przeszukaniu na "czerwono o Raku" JEST : ..." „Plan modernizacji technicznej Sił Zbrojnych w latach 2013-22” przewiduje się pozyskanie ośmiu modułów dywizjonowych systemów Rak do 2018 roku...Tag z 2015 Maj. dla ciekawskich Dotyczy: pokaz strzelania w... 2012, jest i o moderce podwozia 2s1
ewa
no i? bo przecież wyraźnie jest napisane iż Caracal ni eto co Rak bo ma 125 a nie 60 zatem gdzie jest Kryl a PO no cóż nie MON lle właśnie Rak ma strzelać zatem o co chodzi? tylko proszę nie Homar bo co do Caracala to złom straszny a nie jak go z PO malują na niebisko i nie pływa.....ciekawym twojej opinii okno otwarte....
Harry
Na obecnym podwoziu gąsienicowym RAK nieźle się prezentuje jednak docelowo będzie montowany na podwoziu BORSUKa.
Harry
Super wiadomość. Tylko wozy dowodzenia zamiast obecnie zastosowanego stanowiska strzeleckiego powinny być wyposażone w ZSMU 12,7mm z ZM Tarnów. To jest wymóg czasu, bezpieczeństwa strzelca i załogi. Sprzęt elektroniczo-optyczny " zainstalowany w głowicach ZSMU widzi więcej niż oczy żołnierza.
captcha
amunicja też przyjechała?
Mart
Amunicji jest opór. Przecież to nie jest nowy kaliber w armii.
Gitara
Jo, stare granaty wz.43.
Marek1
Ho ho ... 8 SM RAK na Dywizję Zmot !! To się nazywa "rozmach po polsku". Zresztą jak docelowo ma być Raków aż ... 64(w 3 lata), wiec na doroczną defiladę w W-wie wystarczy spokojnie. Ale NIE upadajmy na duchu ... wszak MOŻLIWE jest, ze po 2020r będzie można wyprodukować jeszcze trochę SM Rak na gąsienicach. Dlaczego NIE jest możliwa produkcja równolegle OBU wersji Raka, tego nie wie nikt ... aaa racja NIE ma kasy ...
BBB
Rak na podwoziu gąsienicowym nie jest produkowany ponieważ nie został wybrany nowy BWP dla WP.
Mart
Wszyscy wiedzą. Nie został jeszcze wygrany gąsienicowy nośnik. Było w tekście powyżej, po co ten bełkot?
andrzej.wesoly
Nie 8 szt. na dywizję lecz 16 szt. na brygadę, zatem na 16 dywizję wypadają 32 Raki (w 15 i w 21 brygadzie)
miik
Z wyliczeń wynika dostawy 64 moździerzy po 16 dla 17, 12, 15 i 21 brygady.
DARO
Jesteś pewien, że Rośki a co za tym idzie i Raki trafią do 17,12,15,21 brygady (po dwa bataliony Rośków i dwie kompanie Raków na brygadę)? A czy nie jest czasem tak, że 3 bataliony Rosomaków trafiły/trafią do 17 brygady wraz z 24 rakami + 3 bataliony Rosomaków do 12 Brygady z 24 Rakami+ pozostałe 2 bataliony ewentualnie do 15 Brygady z pozostałymi 16 Rakami?
Ślązak
w naszej części świata bez amunicji ppanc Rak się nie obędzie Bofors ma Strixa ale pewnie wybór na świecie jest szerszy , fajnie by też było Mesko skończyło tą amunicję precyzyjną w kooperacji z Ukraińcami do Kraba i Raka
Wojciech
Skończy, skończy. Do tego dokupimy od IAI nakładki naprowadzające TopGun i będzie git. http://www.defence24.pl/581952,korona-dla-krolowej-polska-amunicja-do-kraba-i-kryla
Xl007
Ciekawe kto będzie nimi kierował .
Captcha
Kierowcy.
wyklęty
Dwa pytania: 1. Kto malował na nich te kropeczki pseudomaskujące (z kamuflażem, szczególnie regulaminowym WP nie ma to wiele wspólnego)? 2. Czy Prokuratura Wojskowa prowadzi już przeciwko sprawcy czynu z pkt 1 śledztwo w sprawie dywersji i zdrady?
polak mały
Kamuflarz na naszych wozach bojowych to odwołanie do historii. A dokładnie historii II RP. Różnica polega na zastąpieniu koloru brązowego, czarnym. Nowoczesnych wzorów kamuflarzu nikt jeszcze w MON nie widział.
Takie tam
Gąsienicowe jest zawsze droższe niż kołowe . Ale kto "bogatemu" zabroni? Takie pytanie: lepiej miec np 12 Raków czy porównywalne cenowo 36 szt np. Spear 2 na Humvee czy Hawkei? 12 Krabów czy 24 Kryle?
anakonda
fajnie sie pisze ale jak w gre wchodza sekundy i manewrowosc to gosienica bije na głowe koła i jeśli zestaw kołowy sie zakopie to go ogien kontrbateryjny w mgnieniu oka przeniesie w zaswiaty