Reklama

Siły zbrojne

Radomskie Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show 2017 wystartowały

 • Wojsko rozpisało przetarg na części zamienne do śmigłowców używanych w Afganistanie - fot. PKW Afganistan
  Wojsko rozpisało przetarg na części zamienne do śmigłowców używanych w Afganistanie - fot. PKW Afganistan
 • Fot. Roskosmos/KC Jużnyj [roscosmos.ru]
  Fot. Roskosmos/KC Jużnyj [roscosmos.ru]

Dziesięć godzin podniebnych ewolucji zaplanowali na sobotę organizatorzy Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show, które odbywają się w Radomiu. 76 samolotów i śmigłowców zaprezentuje się w dynamicznych pokazach. 54 maszyny widzowie zobaczą na wystawie statycznej. Portal Defence24.pl jest Głównym Patronem Internetowym wydarzenia.

Dwudniowe pokazy odbywają się w Radomiu co dwa lata. To największa tego typu impreza lotnicza w Polsce. Jej organizatorami jest wojsko i władze miasta. W tegorocznych pokazach udział wezmą ekipy z 10 państw, m.in. z Czech, Holandii, Włoch, Rumunii, Ukrainy, Austrii, Niemiec, Litwy, USA.

W tym roku po raz pierwszy wstęp na Air Show jest bezpłatny. Na radomskie lotnisko wchodzą jednak tylko posiadacze wejściówek, które można było otrzymać przez internet. Pula 60 tys. bezpłatnych kart wstępu na każdy z dwóch dni imprezy dawno już została jednak rozdysponowana.

Sobotnie pokazy rozpoczął zaplanowany na 3,5 godziny program przygotowany przez Aeroklub Polski. Na radomskim niebie można zobaczyć m.in. szybowce, motoparalotnie, samoloty zabytkowe oraz balony.

W południe odbyło się uroczyste otwarcie Air Show z udziałem m.in. ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. W defiladzie statków powietrznych będzie uczestniczyć ponad 60 samolotów i śmigłowców należących do polskich Sił Powietrznych.  Defiladę zakończył pokaz lotnictwa taktycznego, w tym samolotów Mig-29, Su-22 i F-16. Potem odbyły się m.in. oczekiwane przez widzów pokazy zespołów akrobacyjnych.

Czytaj więcej: Air Show 2017 w Radomiu: Uruchomiono pulę dodatkowych wejściówek

Wystąpią m.in. Biało-Czerwone Iskry i Orliki oraz Baltic Bees z Łotwy, grupy lotnictwa cywilnego m.in. Red Bull - The Flying Bulls, Cellfast Flying Team, Formation Flying Team, polska grupa Żelazny.

W bloku samolotów wojskowych można było zobaczyć zarówno pokaz desantu z wykorzystaniem technik linowych i ratownictwa lotniczego, a także - po raz pierwszy w Polsce - przelot samolotu strategicznego lotnictwa bombowego USA B-52 . Wśród gości zagranicznych znajdzie się także samolot wczesnego ostrzegania E-3A Sentry oraz m.in. ukraińskie Su-27, włoski EF-2000 Eurofighter i rumuński MiG-21 Lancer.

Polskie Siły Zbrojne reprezentowały  m.in. samoloty Gulfstream G550, F-16, Su-22 oraz śmigłowce Mi-24W, W-3AE Sokół i Mi-17.

Na wystawie naziemnej prezentowany jest sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, w tym: transportery Rosomak, czołgi Leopard i PT-91, sprzęt samochodowy z pojazdami HMMVW, M-ATV, wozy rozpoznawcze BRDM-2, samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe POPRAD, stacje radiolokacyjne i wyrzutnie rakiet, roboty saperskie, zestawy nurkowe, bezzałogowe pojazdy podwodne, systemy rozpoznawcze, sprzęt spadochronowo-desantowy, sprzęt obserwacyjny oraz uzbrojenie i wyposażenie taktyczne jednostek specjalnych.

Organizatorzy przygotowali również trzy strefy tematyczne oraz strefę dziecka, w której na najmłodszych widzów czeka laboratorium lotnicze i symulatory. Tegoroczny Air Show odbywa się pod hasłem 85 lat "Challenge 1932" - w rocznicę zwycięstwa Polaków: kapitana Stanisława Żwirki i inżyniera Franciszka Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych, należących do najbardziej prestiżowych imprez tego typu na świecie. Na wystawie statycznej można zobaczyć m.in. repliki samolotów z okresu II RP, m.in. samolot RWD-5R, którego jednym z konstruktorów był Stanisław Żwirko.

Jak poinformował MON, nad bezpieczeństwem widzów czuwać ma blisko 1300 żołnierzy, funkcjonariuszy oraz personelu służb informacyjnych i porządkowych.

Portal Defence24.pl jest Głównym Patronem Internetowym XV edycji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2017.

jw/PAP

Reklama

Komentarze (3)

 1. V1

  B52 jest moc

 2. Pawełek

  Co prawda w Radomiu na pokazach nie byłem ale co roku jestem na Dniach NATO w Ostravie (20 minut drogi od polskiej granicy) i tą imprezę polecam z całego serca, możliwość zobaczenia, dotknięcia, zajrzenia do łuku bombowego stojących obok siebie B-52 i B-1B...bez cenne. Dodatkowo 2 lata temu można było wejść do środka CV-22 Osprey i zajrzenia jak to wszystko sie prezentuje z bliska, naprawdę super sprawa. Na dodatek przez całe dwa dni jesteśmy świadkami świetnych pokazów lotniczych, samoloty takie ja F-18, F-16, MiG-29 czy Eurofighter to stali bywalcy pokazów. Robię im darmową reklamę ale naprawdę fajna sprawa, polecam z całego serca. ☺️

 3. dawo

  Gdzie te czasy gdy do Polski przylatywały Tornada, Phantomy, Hornety i Su-27 ? Bieda z nędzą teraz...

  1. Wiesiek

   Będą za rok , na setną rocznicę powstania lotnictwa , będzie wielka pompa.

  2. Piter

   SU-27 było

  3. Irek

   Tornada i phantomy wycofują a su 27 był

Reklama