Siły zbrojne
PZL- Świdnik koordynatorem Klastra Technologii Lotniczych
List intencyjny w sprawie utworzenia Lubelskiego Klastra Zaawansowanych Technologii Lotniczych podpisali przedstawiciele PZL Świdnik, Urzędu Miasta Lublina i Urzędu Marszałkowskiego. Struktura ta ma zapewnić owocną współpracę pomiędzy władzami samorządowymi, nauką a otoczeniem biznesowym oraz dalszy wkład Lubelszczyzny w rozwój polskiego lotnictwa - informuje na swoich stronach internetowych PZL-Świdnik.
Przemysł lotniczy to jedna z pereł polskiej gospodarki, związanych z Lubelszczyzną od roku 1920, gdy rozpoczęto w stolicy tego regionu produkcję samów na włoskiej licencji. Tradycję tą podtrzymuje Strategia Rozwoju Lublina na lata 2013-2020, której ważnym elementem jest utworzenie Lubelskiego Klastra Nowoczesnych Technologii Lotniczych.
Klaster jest strukturą ułatwiającą przepływ informacji, sprzyjającą procesom uczenia się i pobudzającą innowacyjność. Uważany jest za najbardziej dojrzałą formę organizacji produkcji, którą wyróżnia ponadprzeciętna konkurencyjność oraz wzmocnienie powiązań kooperacyjnych jego członków, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu konkurencyjności wszystkich firm biorących udział w projekcie.
Koordynatorem Lubelskiego Klastra Zaawansowanych Technologii Lotniczych została spółka PZL-Świdnik, która podejmie się działania w zakresie m.in. budowy sieci powiązań pomiędzy członkami Klastra dla efektywnego wykorzystania istniejących możliwości rozwoju zaawansowanych technologii, w tym branży lotniczej poprzez wymianę wiedzy, doświadczeń oraz rozwój regionalnych powiązań kooperacyjnych.
Ambitna inicjatywa powołania klastra lotniczego na Lubelszczyźnie zakłada założenie wiodącego w Polsce centrum naukowego, łączącego przemysł, lokalne samorządy, możliwości środowiska akademickiego i już istniejące sieci biznesowe. Cieszymy się, że PZL – Świdnik, wraz z miastem Lublin oraz Urzędem Marszałkowskim, będzie mógł prowadzić i rozwijać tę ideę. Dzisiejsze porozumienie jest pierwszym krokiem na naszej długiej drodze i szansą na przyszłą współpracę z podobnymi klastrami, już istniejącymi na terenie Unii Europejskiej.
PZL-Świdnik, który z powodzeniem od ponad 60 lat powiązany z produkcją lotniczą jest naturalnym wyborem na koordynatora Lubelskiego Klastra Zaawansowanych Technologii Lotniczych. Do współpracy przy dalszym rozwoju Lubelskiego Klastra Zaawansowanych Technologii Lotniczych zostaną zaproszone uniwersytety, jednostki naukowo – badawcze, instytucje otoczenia biznesu oraz przedsiębiorstwa z województwa lubelskiego. W dalszej perspektywie niewykluczona jest również szersza współpraca ponadregionalna oraz międzynarodowa.
AS
Klaster Prezesów i sekretarek
Zxxp
Włoska firma będzie odpowiadać za klastry technologiczne w Polsce? Idiotyczne. Przecież w praktyce już przerabialiśmy (Fiat), że jak robi się bida, to budzą się nacjonalizmy (narodowe imponderabilia).
Sec
I będą wysysać muzgi polskim naukowcom.
J-23
jaka to polska firma?, jaki to polski przemysł lotniczy?,autor uważa Polaków za debili chyba,będziemy białymi murzynami we własnym kraju i tyle