Reklama

Siły zbrojne

Putin przyznaje, że Rosja ma mało nowoczesnej broni

Czołg T-90 na linii produkcyjnej w zakładach Uralwagonzawod.
Czołg T-90 na linii produkcyjnej w zakładach Uralwagonzawod.
Autor. Uralvagonzavod

Prezydent Rosji Władimir Putin, przyznał w odpowiedzi na pytanie mediów ws. sytuacji na froncie, że „Rosja ma za mało nowoczesnej broni” – czytamy na stronie Kremla.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

9 czerwca miało miejsce spotkanie Putina z przedstawicielem mediów ws. sytuacji na froncie. W pytaniu dziennikarza: "że ofensywa ukraińska miała ugrząźć, a rosyjskim siłom udało się zadać znaczne straty", Putin odpowiedział poza propagandową narracją, że ukraińska ofensywa rozpoczęła się, a siły rosyjskie skutecznie się jej opierają co wynika z "właściwego dowodzenia wojskami i wysokiej skuteczności rosyjskiej broni, zwłaszcza nowoczesnej" przyznał jednak, że Rosji wciąż brakuje nowoczesnej broni.

Czytaj też

„Owszem, wciąż brakuje nam tego nowoczesnego uzbrojenia, ale przemysł obronny kraju rozwija się dynamicznie i jestem przekonany, że wszystkie wyzwania stojące przed przemysłem obronnym na pewno zostaną zrealizowane. Intensywnie budujemy produkcję nowoczesnego uzbrojenia" – zapewnił Putin.

Reklama

Czytaj też

Przyznanie się Putina, że Rosji brakuje nowoczesnego uzbrojenia jest zaskakujące, ponieważ jeszcze w sierpniu ubiegłego roku prezydent Rosji chwalił się, że "lata, a może nawet o dekady" wyprzedzają rywali mówiąc, to na forum Armia-2022. Putin mówił wtedy, że oferta Moskwy obejmuje broń o wysokiej precyzji i robotykę, a rosyjski sprzęt w porównaniu z zachodnim znacznie go przewyższa pod względem właściwości taktycznych i technicznych.

Czytaj też

Raport Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, opublikowany w kwietniu, wykazał, że zachodnie sankcje uniemożliwiają Rosji sprowadzanie komponentów potrzebnych do produkcji zaawansowanej broni. „Podczas gdy jakość sprzętu wojskowego używanego przez ukraińską armię nadal się poprawia dzięki zachodniej pomocy, z kolei jakość rosyjskiej broni nadal się pogarsza" - czytamy w raporcie.

Czytaj też

O tym, że sytuacja rosyjskiej armii jest zła niech świadczą informacje o tym, że Rosja odkupuje części rakiet i czołgów, które wcześniej zostały wysłane do Mjanmy i Indii – jak twierdzi Nikkei Asia, który przeanalizował dane dotyczące odpraw celnych. Jak pisze Nikkei Asia analizując Exim Trade Data of India i ImportGenius i inne źródła, 9 grudnia 2022 r. firma Urałwagonzawod, która produkuje czołgi dla rosyjskiego wojska, zaimportowała sprzęt wojskowy od armii Mjanmy za 24 miliony dolarów, co pokazuje że Rosja odkupuje komponenty wyprodukowane przez Uralwagonzawod. Z kolei w sierpniu i listopadzie 2022 r. rosyjskie NPK KBM (KB Mashinostroyeniya), znane również jako Biuro Projektowania Budowy Maszyn, które jest odpowiedzialne za produkcję pocisków rakietowych, zapłaciło indyjskiemu Ministerstwu Obrony 150 000 USD za łącznie sześć części do celownika noktowizyjnego do pocisków ziemia-powietrze.

Czytaj też

Skoro rosyjski przemysł nie daje rady w zaspokojeniu rosyjskich potrzeb, pojawiają się kolejne informacje, że Rosja sprowadza z Iranu większe partie dronów przez Morze Kaspijskie w miejsce wcześniejszych niedużych dostaw drogą lotniczą. Iran zaś pomaga Federacji Rosyjskiej w rozpoczęciu własnej produkcji dronów. Według brytyjskiego resortu obrony "Rosja pracuje nad uruchomieniem krajowej produkcji OWA-UAV, niemal na pewno - przy pomocy Iranu. Rosja najprawdopodobniej inwestuje w OWA-UAV, ponieważ zapewniają one Rosji relatywnie tanie możliwości uderzeń o dalekim zasięgu w momencie, gdy wykorzystała ona na Ukrainie znaczną część swych zasobów pocisków manewrujących".

Czytaj też

Pomocy udziela Rosji także Korea Północna, która nadal zaprzecza, że dostarcza Rosji broń. Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział niedawno na konferencji, że Stany Zjednoczone potwierdziły zakończenie przez Koreę Północną dostaw broni, w tym rakiet i pocisków, dla wspieranej przez Kreml grupy najemników Wagnera w listopadzie 2022 r. „Obawiamy się, że KRLD planuje dostarczyć Rosji więcej sprzętu wojskowego". Stany Zjednoczone poinformowały w marcu, że mają nowe informacje o staraniach Rosji, by pozyskać dodatkową broń z Korei Północnej w zamian za pomoc żywnościową.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Orel

  "Mało" a "za mało" to dwie różne rzeczy...

  1. Pirat

   Widocznie mają „za mało” żeby wygrać wojnę.

 2. Wania

  Putin jeszcze podał liczby. Wreszcie przyznał się do strat w czołgach. Jego zdaniem Rosja straciła już 50 czołgów stąd im trochę brakuje ale za to zniszczyła wszystkie wyrzutnie rakiet patriot w Ukrainie. Taki śmieszek. Te 4000 tysiące straconych czołgów to nie były ich czołgi. To były czołgi, które każdy może sobie kupić w sklepie z czołgami.

 3. Bender

  "Obawiamy się, że KRLD planuje dostarczyć Rosji więcej sprzętu wojskowego". Cudowny AD 2023 :-D

 4. Rusmongol

  Za to mają nowoczesne lady klasy premium 😂, masę nowoczesnego agd, samoloty konkurujące z Boeingiem i Airbusem. Miood i orzeszki. Zbawcy świata, prawdziwi Słowianie hshahahaha.

  1. zygix

   Też o tych Ladach czytałem lol Zrobili Veste ze zwiększonym rozstawem osi i ogłosili,że to model Premium lol Podczas pokazu nie chciała odpalić serio są filmy w sieci..

 5. ostatni

  Walcza calkiem niezle. Gospdraka Wielkosci WLOCh- kontra 40 najbgrszych krajow swiata. Skpro dla NATO brauje juz Amunicji co dopiero Rosjia. JAk Dawit z Golatem. Obiektwnie mozna powiedziec ze bohatersko. Watpie czy USa dalo by rade walczyc z przeciwnikiem 40 razy silnijszym. Oni bardziej z pasterzami umieja.

  1. gregoz68

   'Dawit z Golatem' ? I tego się trzymajcie:)

  2. Wania

   To jeszcze napisz jak oceniasz wodza, który napada na 40 razy silniejszego? I traci przy tym życie kolejne setki tysięcy ludzi. Wojnę można zakończyć w tydzień wystarczy, że Rosja wróci do siebie. A na serio to walczy Rosja z Ukrainą. A że Rosja sobie znalazła za sojusznika wspierającego Koreę i Iran to jej sprawa. Ukrainie pomaga większość świata, bo została niewinnie napadnięta przez Rosję. O bohaterach możesz pisać, gdy walczą za swój kraj. Gdy napadają to zwykli bandyci.

  3. Buczacza

   Skopro dla NATO brauje juz Amunicji co dopiero rosija. I tu się wyjaśniło dlaczego wojna nie skończyła się po 3 dniach. Codziennie rano dziękuję opatrzności, że jest ktoś taki. Dzięki komu świat jest inny... A życie ma zupełnie inny wymiar...

 6. rwd

  I bardzo dobrze a będzie jeszcze gorzej.

 7. Szczupak

  Rosja i nowoczesny sprzęt to oksymoron. Armata czeka na wysłanie na front ale niestety nie zobaczymy jak płonie. Dlaczego? Bo nie dojedzie- zepsuje się przed dojechaniem na front. Dzięki tej wojnie cały zachód pozbywa się posowieckiej broni. Jak i większość świata. Więc Raszysci będą mieli mniej wpływów do budżetu a ponadto zanim uzupełnią straty to minie wiele lat

 8. Rusmongol

  Powtarzam od dawna że Rosja to pozer który jedyne co potrafi to kopiować osiągnięcia zsrr, a wiele z nich jest dla nich nieosiągalne. Nie ma już byłych republik i bloku wschodniego do okr@dania z kasy i myśli technicznej, a rosjanie to lód zl@dz/ei i zbr@dniarzy.

 9. Thorgal

  To komunikat iż kacapki będą starały się pozyskać nowoczesny sprzęt a przynajmniej lepszy od tego co mają... Chociaż zalanie nieprzyjaznych Rosji państw, falami tanich dronów nie ruszając się ze swojego terytorium nie wymaga jakoś specjalnie nowoczesnej techniki...Wbrew pozorom sytuacja wcale nie jest wcale jasna i powinniśmy poważnie rozpocząć dyskusję w tym kraju z kartonu i dykty...Za dużo kacapów wokół nas i w samej Europie i na dodatek germańskie ludy które uważają się za lepszych...

 10. Buczacza

  Bo to wszystko poszło nie tak jak wowa planował. Po 1 po trzech dniach miał nastąpić pokój. ruski pokój... Dlatego" geniusz " janukowycz już się grzał w Mińsku. Gotów podpisać wszystko czego wowa by chciał. W domyśle ruski pokój. Niestety ale 2 armia 3 świata okazała się kompletną wydmuszką propagandową. A i Ukraińcy nie chcieli współpracować. No i do tego jeszcze ten burżuazyjny zachód w tym Polska.

Reklama