Siły zbrojne

Putin jest zależny od sił Prigożyna i Kadyrowa na Ukrainie

Fot. mil.ru

Rosyjski biznesmen Jewgienij Prigożyn i przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow pozostają niezależnymi postaciami w Rosji, ponieważ prezydent Władimir Putin jest zależny od podległych im sił walczących na Ukrainie - podkreśla amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

[ Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl ](https://defence24.pl/wojna-na-ukrainie-raport-specjalny-defence24

Członkowie opowiadającej się za wojną frakcji "siłowików" powiększają swoje wpływy, by wzmacniać własne interesy w Rosji i na okupowanych terenach Ukrainy, a nie tylko, by zwyciężyć w wojnie - pisze ISW.

Czytaj też

Prigożyn dąży do wzmocnienia swojego niezależnego zaplecza politycznego, zaś niedawne otwarcie centrum biznesowego tzw. grupy Wagnera w Petersburgu może świadczyć o tym, że chce zinfiltrować lokalne środowisko biznesowe. Kadyrow stara się rozwijać sieć swoich biznesów na zajętych ukraińskich terytoriach.

Czytaj też

Jak zaznaczają analitycy, rosyjscy dziennikarze często pytają Prigożyna, związanego z najemniczą firmą grupa Wagnera, o jego ambicje dotyczące władzy. Sam Prigożyn wielokrotnie temu zaprzeczał, jednak padające pytania już świadczą o tym, że stworzył w opinii publicznej wizję, że może objąć stanowisko dające władzę.

Czytaj też

Sam fakt trwających dyskusji na ten temat przeczy pozycjonowaniu się latami przez Putina w charakterze jedynego możliwego lidera Rosji - zaznaczają eksperci.

Dodają, że Prigożyn najprawdopodobniej ma dostęp do kluczowych osób na Kremlu. Ukraińskie Centrum Narodowego Oporu podało, że biznesmen odbył nieoficjalne spotkanie z szefem administracji Putina Antonem Wajno. Rozmowy miały dotyczyć negatywnego wpływu Putina na działania rosyjskiego wojska i krytyki rosyjskich dowódców.

Źródło:
PAP

Komentarze (2)

 1. AVI

  Pytanie względem kogo będą lojalni żołnierze Wagnera. Względem putina czy tego kto im płaci? Na wszelki wypadek sugerowałbym putinowi zabicie Prigożyna

  1. Jaszczur

   Ja bym tu widział szansę dla UA .... Wysłać kilkunastu samobójców z rakiem bądź innymi chorobami itp wyszkolić i niech polują na Putina . Zabicie tego dziada prawdopodobnie spowodowało by walkę o tron a więc i wojnę domową. To jest jedyną nadzieja bądź wejście NATO . Ale tutaj jakby zabić bandytę to jeszcze lepiej bo nie wiadomo co by z tego wyszło ,do stracenia nic nie ma a można zyskać że Rosja jeszcze bardziej się oslabi

 2. Jaszczur

  Ja to już widzę że się następca Putina szykuje .... Bandyta Prigozin już opłata swoimi psami wojny wszelkie możliwe podmioty państwowe ... Tylko że to pewnie jeszcze gorsze od Putina jest bo to gangster z krwi i kości .... Będziemy mieć obok siebie państwo gangsterskie dosłownie . Tak jakby Pruszków rządził Rosja ....