Siły zbrojne

Kadyrow przygotowuje mobilizację

Fot. kremlin.ru

Administracja lojalnego wobec Kremla przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa przygotowała projekt dekretu o jesiennej mobilizacji "podstawowej i rezerwowej komisji poborowej"; mobilizacja będzie dotyczyła mężczyzn urodzonych w latach 1995-2004 - poinformował w czwartek portal The Insider.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Władze zlecą Ministerstwu Spraw Wewnętrznych kaukaskiej republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej zidentyfikowanie i odnalezienie osób, które uchylają się od służby wojskowej i doprowadzanie ich do wojskowych komend uzupełnień - poinformował portal.

The Insider napisał, że o projekcie dekretu poinformował portal Kavkaz.Realii, który dzięki swojemu źródłu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych ma dostęp do dokumentu, datowanego na 14 września.

Czytaj też

Czeczeński minister prasy Achmed Dudajew powiedział, że poboru "w żaden sposób nie można wiązać" z Ukrainą i określił go jako zgodną z planem coroczną mobilizację. Dodał, że nawet jeśli dekret ma z tym coś wspólnego, to władze "nie widzą w tym nic złego".

Według portalu Kavkaz.Realii, projekt dekretu został przygotowany po tym, jak Kadyrow wezwał do mobilizacji we wszystkich regionach Rosji. Powołał się na to, że Rosja jest państwem federacyjnym, w którym regiony "mogą być inicjatorami każdego przedsięwzięcia". Mianowany przez Kreml szef kaukaskiej republiki uważa, że przywódca każdego podmiotu wchodzącego w skład Federacji Rosyjskiej "jest w stanie przygotować, wyszkolić i wyposażyć co najmniej tysiąc ochotników".

Czytaj też

Następnie "szef" okupowanego przez Rosję Krymu, Siergiej Aksjonow, w pełni poparł inicjatywę Kadyrowa, nazywając go "przyjacielem" i "bratem". Zdaniem Aksjonowa, regiony są zobowiązane do podjęcia wszelkich starań, aby "pokonać nazistów i przywrócić pokój". Sprecyzował, że Krym wystawił ponad 1200 ochotników i tworzy kolejne dwa bataliony.

Źródło:
PAP

Komentarze (1)

  1. Jaszczur

    Putin mu kazał i teraz będą patrzeć co będzie się działo - sprytna zagrywka bo Czeczenia to akurat pierwsze miejsce gdzie taka mobilizacja w teorii dla laików powinna skończyć się powstaniem... Ale też najlepsze dla Putina bo akurat w czeczenii jest silny aparat represyjny bo to zwykła mafia mająca władzę nad regionem - w ten sposób chcą pokazać reszcie Rosji że nie ma co się opierać mobilizacji bo jak tam się nie udało im to nigdzie indziej też się nie uda . Tak czy siak Ruscy pójdą na całości niedługo - z tym że będzie to jak za Napoleona masa ludzi mało sprzętu bo najlepszy już rozwaliła im Ukrainia haha

    1. VIS

      uralwagonzawod przestawił się na produkcję i remont 24/7 wiec nie tak bez sprzętu. Ciężarówki z Chin już były widoczne w Rostowie. Niektórym moskalom na granicach też wręczają karty powołania i zawracają ich z nakazem stawiennictwa w jednostkach wojskowych w przeciągu 24h.