Reklama

Siły zbrojne

Przyśpieszenie prac nad amerykańskim laserem wysokiej mocy

Wizualizacja koncepcji bojowego wykorzystania laserów. Ilustracja: U.S. Army
Wizualizacja koncepcji bojowego wykorzystania laserów. Ilustracja: U.S. Army

Armia amerykańska potwierdza doniesienia o przyśpieszeniu programu opracowania i pozyskania broni laserowej wysokiej mocy, zdolnej do skutecznego wykrywania, śledzenia, przechwytywania i neutralizowania różnego typu bezzałogowych statków powietrznych, rakiet i pocisków artyleryjskich lub moździerzowych.

Wstępne założenia programu, zgodnie z którymi opracowywany jest nowy system laserowy, mówią o wysokiej mobilności, uzyskanej dzięki umieszczeniu broni na nośniku kołowym. W wymaganiach znalazła się też zdolność do błyskawicznego, dookolnego zwalczania wyżej wymienionych, atakujących jednocześnie celów, czyli możliwość do działania w zakresie 360º. Kolejnym wymóg dotyczy termowizyjnego układu śledzenia celów, zdolnego do wykrywanie i śledzenie potencjalnych celów zarówno w wąskim, jak i szerokim polu widzenia.

Obecnie U.S. Army prowadzi prace nad dalszym rozwojem i dostosowaniem do nowych wymagań prototypowego systemu laserowego o mocy 100 kW, noszącego roboczą nazwę High Energy Tactical Vehicle Demonstrator (HEL-TVD), który ma być zintegrowany z rodziną wojskowych samochodów ciężarowych Family of Medium Tactical Vehicles (FMTV) 6x6, opracowywanym przez firmę Dynetics w kooperacji z koncernem Lockheed Martin w roli poddostawcy. Jeszcze w lipcu 2018 roku o otrzymaniu tego kontraktu informował Raytheon, jednak maju 2019 roku podjęto decyzję o przekazaniu kontraktu firmie Dynetics.

Armia amerykańska planuje docelowo połączyć wyniki dotychczasowych projektów i prac nad laserami prowadzonych przez przemysł i wojsko w celu opracowania ostatecznej wersji systemu laserowego wysokiej mocy (250-300 kW) o roboczej nazwie High Energy Laser-Indirect Fire Protection Capability (HEL-IFPC). Plany U.S. Army zakładają opracowanie, wyprodukowanie i przetestowanie czterech prototypów tego systemu do 2024 roku, a następnie wdrożenie jego docelowej wersji do służby liniowej.

Opracowanie, wyprodukowanie i wdrożenie do służby systemów laserowych wysokiej mocy w pododdziałach armii Stanów Zjednoczonych umożliwi skokowy wzrost możliwości zwalczania różnorodnych celów powietrznych typu VSHORAD. Co za tym idzie, pozwoli to znaczące podniesienie poziomu ochrony żołnierzy i systemów uzbrojenia przez różnego typu bezzałogowymi statkami powietrznymi i różnorodnymi pociskami i rakietami, które stanowią obecnie jedno z największych zagrożeń dla amerykańskich sił zbrojnych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.