Reklama

Siły zbrojne

Przysięga żołnierzy WOT w Zamościu

Minister Obrony Narodowej na przysiędze 2.LBOT w Zamościu/fot. Maciej Nędzyński(CO MON)
Minister Obrony Narodowej na przysiędze 2.LBOT w Zamościu/fot. Maciej Nędzyński(CO MON)

W Zamościu przysięgę wojskową złożyło 66 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Uroczystość odbyła się na Rynku Wielkim w Zamościu. W uroczystości wziął udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Dziś złożyliście przysięgę na wierność Rzeczypospolitej. Ta przysięga jest wyróżnieniem, ale i ogromnym zobowiązaniem dla Was – powiedział w niedzielę 14 października szef MON do nowo przyjętych terytorialsów Dziś możemy czuć się bezpiecznie, bo wiemy, że Wy jesteście. Że jesteście przeszkoleni i że staniecie w obronie naszej Ojczyzny, gdy zajdzie taka potrzeba – mówił  minister. – Mogą czuć się bezpieczni wasi sąsiedzi. Wasze rodziny  dodał. Słowa podziękowania za wsparcie tego wyboru szef MON skierował także do rodzin żołnierzy.

image
Przysięga 2. BLOT w Zamościu

Minister Błaszczak podkreślił też, że oprócz WOT, także armia zawodowa potrzebuje wciąż nowych kadr. - Zależy nam na tym by Wojsko Polskie było silniejsze. By młodzi ludzie przystępowali do wojska. Żeby wiązali swoją przyszłość właśnie ze służbą ojczyźnie - mówił. Środkiem wspierającym ten cel ma być kampania "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej". Ma ona pokazać, że bycie żołnierzem to nie tylko służba, ale też ciekawa, stabilna i perspektywiczna praca. Od 14 października na terenie całego kraju żołnierze będą spotykać się z Polakami i zachęcać ich, by wstępowali do wojska. 

image
Inauguracja kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” w Lublinie /fot. por. Robert Suchy(CO MON)

Jak informuje resort, po zakończeniu uroczystości szef MON złożył kwiaty przed pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej.

2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Obecnie, liczy blisko 3000 żołnierzy. 2 LBOT osiągnęła zdolność do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych i w ramach projektu „Parasol”, rozpoczęła współpracę ze służbami mundurowymi i jednostkami samorządu terytorialnego odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe w województwie.

Reklama

Komentarze (5)

  1. Sova

    Uważam, że Lepiej byłoby zreformować NSR niż tworzyć od zera nową formację do nie wiadomo czego. NSRy mogłyby być jednostkami rezerwowymi przyczepionymi do jednostek zawodowych. Na razie wygląda to dziwnie (chociaż w absurdów nie brakuje w żadnej formacji). Weterani z jednostek specjalnych uczą młodzież jakiegoś komandosizmu rodem z konfliktów asymetrycznych(ciche łażenie po krzakach, zrywanie kontaktu ogniowego, szybkie zmienianie magazynka) zamiast podstawowych zadań piechoty jakimi są obrona i atak. Komuś się uroiło, że będzie to lekka piechota zdolna do działań bez pojazdów ale wyposażenie żołnierza WOT waży kilkadziesiąd kilogramów - już widzę jak takie oddziały się sprawnie przemieszczają bez pojazdów po terenie zajętym przez wroga :/ Zamiast skopiować sprawdzoną formację jaką jest Gwardia Narodowa albo Zreformować NSR robi się jakąś formację nie wiadomo do czego. Nie będą to ani wojska specjalne zdolne działać na terenie utraconym ani pełnowartościowa piechota. Chyba, że coś się zmieni i np. OT otrzyma pojazdy i cięższą broń. Nie jest natomiast prawdą, że trafiają tam sami zwolennicy PISu i twardogłowa prawica co mnie osobiście wnerwia. Sam jestem twardogłowym pisowcem i wkurza mnie, że z połowa tych ludzi ma lewackie albo rusofilskie poglądy. Myślałem, że może GW ma rację i będzie to trochę "bojówka PISu" gdzie tacy jak ja byliby wśród swoich. Nic bardziej mylnego. Nie było nawet śladu weryfikacji politycznej. Jest trochę więcej prawicowych gości ale nadal trzeba uważać co się mówi bo wkoło nadal pełno lewactwa i rusofilstwa - często z wyższymi stopniami. Mam nadzieję, że nie mam racji ale chyba wyjdzie z tego kolejny NSR.

  2. Lama

    Wczoraj na poligonie zaginęło osiem osób podczas testowania nowego modelu kompasu przez WOT.

  3. iras

    Marick - Właściwie słowo przeszkolenie oznacza bieda formę wyszkolenia, więc za dużo się nie pomylił ;)

  4. Domestikos_Strategos

    Na obecną chwilę współpraca WOT ze służbami mundurowymi i jednostkami samorządu terytorialnego odbywa się na zasadach dużej dobrowolności z obu stron. Obowiązujące akty prawne określają, że do współpracy z cywilami z MON dedykowane są WSzW i WKU więc WOT zgodnie z literą prawa powinny przez te instytucje współpracować z administracją rządową i samorządową. Ponadto nie ze wszystkimi służbami mundurowymi WOT podpisał porozumienia (ostatnie z SG) brak porozumień z innymi np. z Policją. Jako obserwator stwierdzam, że najtrudniejsze jest łamanie biurokracji ograniczającej możliwości wprowadzania nowych aktów prawnych normujących współdziałanie różnych instytucji państwa w tym WOT. Cieszą ochotnicy do TSW - szkoda, że tylko 66.

  5. Marick

    "Dziś możemy czuć się bezpiecznie, bo wiemy, że Wy jesteście. Że jesteście przeszkoleni i że staniecie w obronie naszej Ojczyzny, gdy zajdzie taka potrzeba" – mówił minister "jesteście przeszkoleni" za te słowa powinien podać się do dymisji !!! Po przysiędze przeszkoleni , to już nawet śmieszne nie jest. Pozdrawiam

Reklama