Reklama

Siły zbrojne

Przetarg na następcę Bradleya odwołany

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

U.S. Army poinformowało o odwołaniu przetargu na przyszłego następcę bojowych wozów piechoty M2A3 Bradley o nazwie Optionally-Manned Fighting Vehicle (OMFV). Po redefinicji przyjętych wcześniej założeń program ma zostać uruchomiony ponownie i wyłonić nowy bojowy wóz piechoty dla amerykańskiej armii.

U.S. Army zapowiedziało ponowne rozpatrzenie "wymagań, strategii przyjęcia i harmonogramu" przed podjęciem jakichkolwiek dalszych decyzji dotyczących przyszłości programu OMFV. Program prowadzony był dotychczas w wyjątkowo szybkim tempie względem innych podstawowych programów modernizacji technicznej amerykańskiej armii, co jednak napotkało pewne problemy, z powodu których doszło obecnie do jego zawieszenia.

W odwołanym przetargu wystartowało dwóch oferentów: spółka joint venture Raytheon Rheinmetall Land Systems (RRLS), która oferuje zmodyfikowany bojowy wóz piechoty Lynx KF41 oraz spółka General Dynamics Land Systems (GDLS) z demonstratorem technologii bojowego wozu piechoty Griffin III. Oferta RRLS została szybko odrzucona z powodu niespełnienia wymagań formalnych, a konkretnie dostarczenia do terminu składania ofert pierwszego prototypu do wstępnych badań i testów. Z tego powodu jedynym graczem pozostał GDLS, co najprawdopodobniej stało się przyczyną odwołania obecnej edycji programu.

Nowy program wedle zapewnień amerykańskich decydentów ma zostać przeprowadzony w oparciu  o zaktualizowane wymagania i możliwości na zasadach konkurencyjnych, co najprawdopodobniej oznacza ponowne wystartowanie obydwu oferentów.

Pozostajemy zaangażowani w program OMFV, ponieważ jest to nasz drugi najwyższy priorytet w zakresie modernizacji, a potrzeby co do zdolności nowego wozu bojowego są realne. Konieczne jest, abyśmy zrobili to dobrze dla naszych żołnierzy

- zastępca sekretarza armii ds. akwizycji, logistyki i technologii dr. Bruce D. Jette

Według założeń programu OMFV ostateczny zwycięzca miał wejść do produkcji seryjnej już w 2026 roku, kiedy to ma się rozpocząć program wymiany pokaźnej "floty" bojowych wozów piechoty/rozpoznawczych M2/M3 Bradley. Liczy ona obecnie ponad tysiące wozów w czynnych brygadach pancernych US Army, jak i jednostkach Gwardii Narodowej. Kolejne są w rezerwie, w tym w magazynach Army Prepositioned Stock, rozmieszczonych między innymi w Europie.

Reklama

Komentarze (6)

  1. 12345

    Za kilka lat US Army będzie wycofywała m2/m3 bradley. Jest to szansa dla Polski aby kupić około 3 tysięcy tych wozów, części zamienne do nich i amunicję wraz z zapasowymi ppk TOW, z którymi są zintegrowane. Jedyne co należy zrobić to wyremontować i może trochę zmodyfikować drobne rzeczy - w sensie spolonizować. Dla nich to staroć, dla nas to szczyt naszej techniki i będzie bardzo tanio, jeśli polski rząd wystąpi do nich o bezzwrotną pomoc, to może opchną za darmo, tylko koszt transportu i modernizacji, ale trzeba odważnie myśleć i nie słuchać tych związkowców, którzy działają na szkodę Polski i bezpieczeństwa narodowego z PGZ.

  2. dumny

    Nasza szkoła

    1. Pjoter

      Czyżby IU organizował im przetarg !!!;)

    2. sum

      Zaczynają wzorować się na IU. Marnie skończą

  3. Rain Harper

    Polecam wszystkim narzekaczom.

    1. Marek

      Dokładnie.

  4. michalspajder

    Sa dwa wyjscia.Pierwsze:Amerykanie zatrudnili konsultantow z naszego IU i od nich sie ucza,jak przeprowadzac przetargi porzadnie;-)))Drugie:nie pozwola sobie na dyktowanie warunkow przez jedna strone.Moze jeszcze byc trzecie:nacisk ze strony Raytheon.Pierwsze traktuje jako zart oczywiscie,trzecie zas jako malo realne.Dlaczego?Patrz punkt dwa.Amerykanie wiedza,co to biznes i jak zdefiniowac swoje interesy,a potem je wyartykulowac,zeby osiagnac zamierzone cele.I dlatego nie dopuszczaja do braku konkurencji.Jakiez to przeciwienstwo naszych uekspertuf,ktorzy najpierw oglaszaja kto bedzie dostarczal drogi sprzet,a potem jada negocjowac,chociaz sami tak naprawde nie wiedza,co (vide offset za F35).Nie ma porownania...

    1. Noityle

      No i u as musi być produkowane przez państwowa firmę, bo prywatne nawet jak chwalone właśnie np przez amerykańska armię nie ma opcji...

  5. BUBA

    Nauczyli sie od nas ????

  6. pp

    O zaczynają się od nas uczyć......:)))))

Reklama