Reklama

Siły zbrojne

Przeciwlotnicy Wojsk Lądowych ze zmodernizowanymi radarami

Autor. PIT-RADWAR S.A/Twitter

W grudniu 2022 r. spółka PIT-RADWAR dostarczyła do Sił Zbrojnych RP sześć zmodernizowanych stacji radiolokacyjnych NUR-21MK oraz Grupowy Zestaw Części Zamiennych.

Reklama

Przekazanie wyrobów nastąpiło na mocy umowy podpisanej 2 sierpnia 2019 r. pomiędzy PIT-RADWAR S.A. a Inspektoratem Uzbrojenia (obecnie Agencją Uzbrojenia), której przedmiotem były:

Reklama
 • dostawa sześciu zmodernizowanych stacji radiolokacyjnych NUR-21MK;
 • dostawa Grupowego Zestawu Części Zamiennych (GZCzZ);
 • dostawa trzech Kontenerów Magazynowo Technicznych Części Zamiennych (KMTCz);
 • szkolenie dla obsług stacji.
Reklama

Wartość całego kontraktu wyniosła ok. 116,2 mln zł brutto. Zgodnie z zapisami umowy, realizacja dostaw radarów i Grupowego Zestawu Części Zamiennych oraz szkolenia obsług zostały już zakończone. Dostawa Kontenerów Magazynowo Technicznych Części Zamiennych przewidziana jest w harmonogramie na czerwiec 2023 r.

Stacja NUR-21MK to radar średniego zasięgu, pracujący w paśmie S, przeznaczony do kontroli obszaru powietrznego, wykrywania i śledzenia tras obiektów. Właściwości bojowe stacji, szczególnie takie jak wysoka mobilność i możliwość radiowej transmisji danych, zostały podporządkowane jej głównemu zastosowaniu – działaniu w systemach osłony przeciwlotniczej wojsk operacyjnych.

NUR-21MK określa azymut, odległość oraz przynależność wykrytych obiektów. Aparatura stacji zamontowana jest na opancerzonym podwoziu gąsienicowym SPG-1, przystosowanym do jazdy w szczególnie trudnym terenie. Sterowanie pracą radaru odbywa się z głównego stanowiska operatora umieszczonego w kabinie operacyjnej (przedziale technicznym) lub ze stanowiska pomocniczego w kabinie pojazdu, które może pełnić rolę stanowiska zewnętrznego. Dane o wykrytych przez radar obiektach transmitowane są do współpracujących elementów systemu obrony przeciwlotniczej drogą radiową lub w przypadku pracy stacjonarnej drogą przewodową.

Stacja NUR-21MK wykrywa różnego typu obiekty powietrzne, jak np.: samoloty, śmigłowce oraz bezpilotowe aparaty latające. Radar umożliwia automatyczne wykrywanie i śledzenie ok. 100 celów w odległości do 100 km. Ponadto stacja radiolokacyjna jest wyposażona w interrogator typu ISZ-50 umożliwiający identyfikację „swój-obcy" (ang. identification friend or foe, IFF), w modzie 5.

Stacja NUR-21MK może pracować autonomicznie jak również w systemie OPL. Systemy: łączności, transmisji danych (radiowy i przewodowy) umożliwiają współpracę z otoczeniem zewnętrznym (współpracującymi komponentami OPL) w zautomatyzowanych systemach dowodzenia Wojsk Lądowych (np. ŁOWCZA/REGA) oraz systemami dowodzenia OPSP.

Komunikat prasowy PIT-RADWAR S.A.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Filemon66

  Pilny update pit dostał niezły łomot od MON za system Łowcza. Poszło o azymut. Prawdopodobnie stare czipy Xilinx Spartan2 ktore również Znaleziono na su24m nie dają rady

  1. RafR

   Czyżby kolejna reinkarnacja Rzymianina z Twittera?

 2. Ma_XX

  czas na wymianę anten na bardziej współczesne

  1. rED

   No i zestaw kolorów coś nie taki....

  2. mick8791

   No i obowiązkowo jeszcze pluszowe gąsienice. A tak poważniej czym się charakteryzuje antena "bardziej współczesna"?

 3. Filemon66

  Podsumowując 115 mln PLN i jest trochę żelastwa Natomiast brak nowoczesnego C2 command i control Fanatyków Rega zapraszam na poligon morski Rezultat mierny Chorągiewka Czerwona

  1. mick8791

   Podsumowując misiu co tam jest, a czego nie ma nie wiesz, bo to informacje niejawne!

Reklama