Reklama

Siły zbrojne

Prorosyjscy rebelianci uciekli ze Słowiańska. Kolejne „rosyjskie” czołgi w Donbasie

Szkolenie ukraińskich wojsk pancernych. Fot. Mil.gov.ua
Szkolenie ukraińskich wojsk pancernych. Fot. Mil.gov.ua

Duża grupa prorosyjskich bojowników opuściła Słowiańsk, pozostawiając za sobą broń i wyposażenie. Do Kramatorska przedarła się natomiast kolumna tzw. separatystów – pisze Inforesist.

Reklama

Jak donosi serwis Inforesist, rebelianci  mieli uciec ze Słowiańska, opuszczając także punkty kontrolne na drodze do Kramatorska. W mieście pozostawiono znaczne ilości uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. Według BBC, przedstawiciele tzw. separatystów zdementowali jednak informacje o opuszczeniu Słowiańska. Szef MSW Arsen Awakow miał natomiast potwierdzić ucieczkę z miasta znacznej części bojowników, dodając że niektórzy rebelianci nadal walczą w Słowiańsku. Wcześniej siły ukraińskie zajęły miejscowość Mykołajiwka w pobliżu miasta, zatrzymując co najmniej 38 podejrzanych o terroryzm.

Ciężkie walki trwają natomiast w Kramatorsku, położonym kilkanaście kilometrów na południe od Słowiańska.  Do miasta miała się przebić pomimo ostrzału sił ukraińskich kolumna nawet 50 „jednostek sprzętu” tzw. separatystów. Prorosyjscy rebelianci po raz kolejny zaatakowali lotnisko w Kramatorsku, które w przeszłości wielokrotnie było areną walk pomiędzy siłami rządowymi a tzw. separatystami.

Według dostępnych informacji na Ukrainę wciąż napływa sprzęt wojskowy z Federacji Rosyjskiej, w tym czołgi czy systemy artyleryjskie. Dmitry Tymczuk, ukraiński ekspert wojskowy poinformował o pozostawieniu przez „rosyjskie” siły przy granicy z Ukrainą niepilnowanych trzech czołgów, trzech wyrzutni rakietowych Grad oraz transporterów opancerzonych, które miały być przeznaczone dla tzw. separatystów. W miejscowości Krasnodon przy granicy ukraińsko - rosyjskiej widziano natomiast kolumnę pięciu czołgów. Na jej czele znajdował się wóz z rosyjską flagą.

 

AKTUALIZACJA 20:17 - Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało, że na budynku rady miejskiej w Słowiańsku zawieszono flagę Ukrainy. Trwają prace nad przywróceniem normalnego funkcjonowania miasta. Według doniesień agencyjnych prorosyjscy rebelianci wycofali się także z Kramatorska. Cytowany przez BBC przedstawicieli tzw. Donieckiej Republiki Ludowej stwierdził, że bojownicy opuścili cały "północny sektor". Obecnie mają oni koncentrować siły w Doniecku.


Reklama
Reklama

Komentarze (5)

 1. widz

  Inforesist to tuba propagandowa Kijowa a te 50 pojazd ow jest z lokalnego facbooka takie to informacje. Jak ktoś napisze to wszyscy to kopiuj a i uchodzi za prawdę. Fakty sa takie separatyści nocą wycofali się ze Słowiańska a potem Krematorska. Armia Ukraińska zamuje opuszczone pozycję. Tyle.

  1. antykacap

   Zapewne wycofali się po to aby zrobić przyjemność Ukraińcom bo przecież nie z tego powodu że zacieśnia się im pętla wokół szyi o czym sami zresztą informowali błagając parę dni temu putina o interwencję.

 2. Razparuk

  Problem taki ze jeśli wycofali się terroryści i wszyscy idą do Doniecka to tam rozegra się główna itwa, rozlanie wojny się nie udało Putinowi.

 3. prześmiewca

  To przypomina mi doniesienia Niemiec z frontu wschodniego, USA z Wietnamu czy NATO z Iraku czy Afganistanu - czyli odnoszenie nieustającego pasma sukcesów aż do kapitulacji! :-P

 4. wróg

  Warto zauważyć, że sto jedynka, która zdobyła Słowiańsk korzystała ze sprzętu "ukraińskiego". W tydzień się nie nauczyli tego obsługiwać (i przezbrajać na swoje potrzeby, bardzo ciekawe "polowe" modernizacje tych wozów mieli, z interesującym osprzętem obwieszonym na pancerzu), oznacza to, że jankesi na swoich poligonach trzymają masy sovieckiego i rosyjskiego sprzętu i szkolą swoje oddziały w false flag op przy jego użyciu.

 5. ruska onuca

  to juz kolejne raz jak wygrywaja, potem okazuje sie ze nie do konca...ciezka artyleria i lotnictwo... non comment

Reklama