Reklama

Siły zbrojne

PROOBRONNI – Potrzebna Krew!

Fot. Biuro ds. Programu "Zostań Żołnierzem RP"
Fot. Biuro ds. Programu "Zostań Żołnierzem RP"

Nie tylko wojsko angażuje się do walki z koronawirusem.  Do pomocy państwu włączają się także liczne organizacje PRO obronne z całego kraju. Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, prowadzi działania, których celem jest koordynacja wszystkich ochotniczych organizacji w kraju.

Według informacji przekazanych redakcji Defence24.pl już dzisiaj między innymi 150 członków Stowarzyszenia Legia Akademicka organizuje na terenie województwa lubelskiego pomoc dla weteranów i kombatantów. Fundacja na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju Combat Alert rozpoczęła z kolei budowę bazy wolontariuszy, którzy pomagać będą osobom starszym i potrzebującym. Na profilu społecznościowym zamieszczono listę 50 ochotników wraz z ich numerami telefonów, do których można zadzwonić i poprosić o wsparcie.

Dziś to kilka tysięcy członków, którzy angażują się w pomoc nawet bez naszego udziału. Już od wielu dni nasze organizacje PRO obronne w całym kraju starają się, na ile mogą, nieść pomoc potrzebującym. Tym razem prosimy ich o oddanie w swoich regionalnych centrach krwiodawstwa krwi, która jest dziś bardzo potrzebna

gen. bryg. dr inż. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej:

Do największych organizacji PRO obronnych, z którymi współpracuje MON należą organizacje - Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza, Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, Związek Strzelecki „Strzelec”, Strzelcy Rzeczypospolitej, Fundacja na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert”, Liga Obrony Kraju, Stowarzyszenie Legia Akademicka, Stowarzyszenie FIA, Związek Polskich Spadochroniarzy, Klub Strzelecki „Amator”, Stowarzyszenie proobronne „Garda”, ObronaNarodowa.pl - Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej.

Organizacje PRO obronne to kilkaset stowarzyszeń. Dzisiaj współpracujemy z 75 takimi organizacjami na podstawie podpisanego porozumienia o współpracy z MON. W tylko siedmiu największych organizacjach mamy blisko 10 000 członków, z czego kilkaset osób czynnie angażuje się w działania związane ze zwalczaniem koronawirusa, bądź są – ochotniczo, w gotowości do takiego współdziałania.

gen. bryg. Artur Dębczak

 

* * *

Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” powstało 24 stycznia 2020 roku. Podstawowym zadaniem Biura jest opracowanie koncepcji optymalizacji procesu rekrutacji w Siłach Zbrojnych RzeczypospolitejPolskiej.

Biuro jest kontynuatorem realizowanych wcześniej przez Biuro do Spraw Proobronnych między innymi programów „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, „Oddziały Przygotowania Wojskowego”, „Legia Akademicka” oraz „Paszport”. To właśnie ten ostatni projekt przeznaczony jest dla organizacji proobronnych. Od 2017 roku w rocznym cyklu szkoleniowym skorzystało z niego blisko 40 organizacji i stowarzyszeń. W 2020 roku Biuro planuje w ramach „Paszportu” przeszkolić 500 proobronnych.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Mozdyn

    Akcja warta naśladowania. Zamiast marudzić lepiej się przyłączyć...

  2. werte

    A dla obywateli potrzebna natychmiastowa zmiana ustawy o szerszym dostępie do broni oraz zakupach sprzętu ochronnego (maski, kamizelki, hełmy). Rząd potrafi procedować takie rzeczy w 24h. Nie będziemy czekali aż padnie do wirusa ostatni policjant czy WOTowiec i staniemy się przez wasze obawy, bezbronni. A potem możecie sobie apelować o naszą krew.

Reklama