Reklama

Siły zbrojne

Próba oślepienia laserem pilota polskiego F-16

Fot. USAF
Fot. USAF

Samolot F-16C Jastrząb podchodzący do nocnego lądowania w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku stał się celem próby oślepienia laserem. Na szczęście pilotowi udało się bezpiecznie wylądować. Incydent bada Policja.

Zgodnie z informacjami których udzielił oficer prasowy 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego kpt. Michał Kolad, do incydentu doszło w poniedziałek 18 kwietnia podczas nocnych lotów ćwiczebnych. Około 7 km od lotniska w Łasku nieznany sprawca próbował oślepić promieniem lasera pilota podchodzącego do lądowania samolotu F-16. W oparciu o dane dotyczące kierunku i odległości z jakiej emitowany był promień lasera, ustalono, że źródłem była wieś Karczmy w gminie Zelów. Zdarzenie zostało zgłoszone Policji w Bełchatowie, która obecnie bada sprawę i poszukuje sprawcy.

Jak podkreśla kpt. Kolad, tym razem nic się nikomu nie stało, ale „zabawy laserem” stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa załóg i są skrajnie nieodpowiedzialne. Warto w tym miejscu przypomnieć oślepienie ratownika, który był na pokładzie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego gdy został trafiony promieniem lasera w oko. W przypadku pilota wojskowego, który może mieć na oczach urządzenia wzmacniające światło, zagrożenie jest jeszcze większe.

W ubiegłym roku miało miejsce ponad 80 incydentów związanych z kierowaniem w stronę statków powietrznych promienia lasera. Warto być może przypomnieć, że oślepienie załogi samolotu czy śmigłowca laserem jest traktowanie jako sprowadzenie zagrożenia w ruchu powietrznym, za co grozi wysoka grzywna i do 10 lat więzienia. 12 lat w przypadkach szczególnych. Niestety policja i prokuratura często traktuje tego typu działania jako wybryki chuligańskie o niewielkim stopniu szkodliwości społecznej.

O sprawie jako pierwszy informował Onet.

Reklama

Komentarze (15)

 1. Zenon

  Poco tu broń przeciw lotnicza skoro wystarczy pilota laserem oślepic

  1. Marek

   Wyobraź sobie, że wiedziano o tym wcześniej. Dlatego podpisywano dziwne rzeczy zakazujące "niehumanitarnych" oślepiaczy. Dla mnie służyło to temu samemu co bulla papieska potępiająca kuszę. Chodziło w niej mniej więcej o to, że wygrywać mają ci, których stać na poczet i pełno płytowe zbroje. laser zaś to i tak dziś coraz poważniejsza broń przeciwlotnicza, która potrafi dużo więcej niż oślepić pilota. Myśl sobie co chcesz, ale uważam, że bardzo dobrą bronią jest to, co nie zabija tylko kaleczy. Najlepiej trwale. Wyobraź sobie, że potraktowany czymś takim gość ma szczęście. Katapultuje się i trafi gdzie swoi. Wtedy mają dwa wyjścia. Albo go rozwalić, co i tak kiedyś wyjdzie. Albo leczyć oraz utrzymywać do końca życia. Jedno i drugie fatalnie wpływa na morale. Dotyczy to nie tylko lotnictwa zresztą.

  2. Pingwin Skiper

   Tylko że broni używa się w czasie wojny

  3. fegeon

   przede wszystkim miliony na przeszkolenie takiego napastnika idą....w piach

 2. mfdo

  dobrze wiedzieć....jak ruscy zaatakują to wystarczą wskaźniki laserowe do oślepiania pilotów....serio???

  1. Jupik

   W drugą stronę tez to działa...

  2. migomat

   czyli zakupić 20 milionów laserowych wskaźników i ruskie lotnictwo nie ma wjazdu do Polski?

 3. Zz

  Wskaźnikiem laserowym można stracić samolot to po co samoloty

 4. tut

  Znaleźć, przykładnie ukarać i nagłośnić. Żeby ograniczeni umysłowo wiedzieli co ich czeka.

  1. Herr Wolf

   A może tak ukarać wojsko co po nocach lata nad domami i budzi niemowlaki A huk nie pozwala normalnie żyć?!

  2. Marek

   No to kupię sobie niebieski leserek, którym można odpalić fajkę i pojadę z nim na wycieczkę do Rosji. Tam też samoloty w nocy huczą. Ciekawe co powiesz jak oślepię ruskiego pilota?

 5. BUBA

  Przykladnie ukarac i obarczyc kosztami.

  1. jaskółka

   hm, rakiet bojowych można używać, można bombardować ... ale wskaźnika laserowego wartego 5 nie można bo niebezpieczny.

  2. Pingwin Skiper

   Jak można to pokaz przepis prawa na podstawie którego !??

  3. Marek

   Można używać. Sam mam przyzwoicie zrobiony kosztujący więcej niż 5 pln. Bardzo dobra rzecz do ustawienia ostrości obiektywu, jak robisz fotografie nocnego nieba z czymś w tle. Na mocniejszy, którym można odpalić fajkę szkoda by mi było kasy. Budowlańcy i majsterkowicze używają poziomic i dalmierzy z laserami. Ci ostatni używają nawet chałupniczo zrobionego sprzętu z silnym laserem do precyzyjnej obróbki tego i owego. Chodzi o to, że należy przykładnie karać idiotów, którzy używają takich rzeczy do niecnych celów.

 6. Marek

  Już o tym pisałem, ale moderator nie przepuścił. Najsilniejszy dostępny laser wielkości latarki pozwala na odpalenie papierosa. Nie wiem po co ktoś marnuje forsę na takie zabawki, ale jest na nie zbyt. Lwia część kupujących nie robi tym nikomu krzywdy. Są jednak tacy, którzy robią. Można oczywiście zabronić sprzedaży. Wówczas zainteresowany rozkręci używaną nagrywarkę DVD i sam zrobi. To żaden problem. Wystarczy znajomość elektrotechniki, optyki i mechaniki w stopniu podstawowym. Wkraczania technologii nie da się powstrzymać metodami administracyjnymi. Dlatego należy surowo karać nieodpowiedzialnych idiotów, którzy robią z takich rzeczy niewłaściwy użytek.

  1. Fak sejk

   Marek, jak najbardziej powinien być zakaz sprzedaży, taj jak karane powinno być też posiadanie. Twój argument o rozkręcaniu dvd i majsterkowaniu z laserami jest, hmmm, śmieszny: ktoś, kto to potrafi, będzie na tyle inteligentny i będzie w pełni świadomy konsekwencji a durniom pozostaje proste kupno. Taki laserowy podświetlacz podpada pod użycie niebezpiecznego narzędzia, jak kastet czy bejsbol.

  2. Jabadabadu

   Dokładnie tak.

  3. Marek

   Na tej zasadzie możesz zrobić jak było na Okinawie. Czyli powiesić jeden nóż kuchenny na łańcuchu, żeby używała go cała wieś. Zakazać posiadania dużych gwoździ i tak dalej. Nie tędy droga.

 7. Szary

  Gdy niedawno napisałem (pod tekstem o podobnym przypadku ze śmigłowcem) że zaskakujące, jak łatwo i tanio jest zagrozić niezwykle kosztownej broni i najwyższej klasy profesjonalistom za sterami, i że ten problem powinien dać mocno do myślenia wielowątkowego (również np. ustalenie priorytetów inwestycji w naszą obronność) to jakiś fachowiec odpisał rzeczowo, że się nie znam na lotnictwie.

  1. Gal

   Profesjonalne gogle wzmacniające światło mają zabezpieczenie przed nagłym rozblyskiem więc pilot raczej nie był w niebezpieczenstwie w odróżnieniu od załogi ,,cywilnego" śmigłowce LPR. Pomimo to powinno się surowo karać za głupotę.

 8. Kris

  U to Jastrzębia wskaźnikiem laserowym można wtrącić. Mam nadzieję że f 35 będzie na to odporny.

  1. Jabadabadu

   Kris, znasz stareńki dowcip o tym ile razy można obejrzeć światło lasera (2 bo mas dwoje oczu)? Nie życzę nikomu takiego eksperymentu. A tego debila złapać i potraktować tak samo. Niech zobaczy jak pięknie świeci laser

 9. Fffg

  Wykrycie sprawcy to idealna robota dla autonomicznego drona. Podleciec w kierunku źródła wiązki, w podczerwieni szukać źródeł ciepła , samochodów, próbowac sfotografować człowieka, lub ustalić źródło strzału. Piętro bloku itp.

 10. prez

  Mam prezentera do wystąpień publicznych. Czy to o taki laser chodzi za 200-300pln?

 11. DSA

  sprawcę złapać i przykładnie ukarać

  1. rosa

   To zadanie dla Ciebie.

 12. WOTmistrz

  dobrze że pilotu nic sie nie stalo

 13. Coscieuczyniliztakraina

  Zawsze w takich sytuacjach obarczamy, chuliganów albo dzieci. Oczywiście zdążają się ludzie kompletnie bez wyobraźni (ostatnio mam wrażenie że jest ich coraz więcej) ale tutaj ktoś musi wiedzieć że będzie taki f16 lądował akurat w tym momencie. Nie chcę mi się wierzyć, że dzieci siedzą pod lotniskiem i czekają aż akurat ktoś przyleci. Tego typu zagrywki kojarzą mi się z działaniami naszych sąsiadów z za wschodniej granicy. Generuje to koszt poszukiwań sprawcy, w przypadku trafienia w pilota moze to skutkować jego uziemieniem na jakiś czas lub na stałe. Wygląda to trochę jak takie "trollowanie", jakie widzimy w internecie czy mediach.

 14. BUBA

  Przykladnie ukarac ...

  1. Woj 50. To już nie są dzieci jak takie zeczy robią już Teraz , Ale jeżeli dzieci to gdzie rodzice, A co z tego wyrośnie,,

  2. Pingwin Skiper

   Nie ukarać tylko przetrącić i będzie spokój.

 15. Pol

  Powinny być jakieś systemy umożliwiające natychmiastową lokalizację źródła światła i automatyczne użycie działka

Reklama