Reklama

Siły zbrojne

Ponad 40 okrętów na Bałtyku. Ruszyły ćwiczenia Baltops-18

Fot. Naval Striking and Support Forces Nato (STRIKFORNATO)
Fot. Naval Striking and Support Forces Nato (STRIKFORNATO)

Wystartowała 46. edycja ćwiczenia Baltops. Manewry na Bałtyku potrwają do 15 czerwca. Weźmie w nich udział ponad 40 okrętów z kilkunastu państw.

Tegoroczna edycja ćwiczenia skupić ma się na prowadzeniu obrony powietrznej, treningu z ostrą amunicją, zwalczania okrętów podwodnych i jednostek nawodnych, obserwacji morskiej czy przeciwdziałania operacji wodno-desantowych. 

W ćwiczeniu pk. Baltops-18 weźmie udział ponad 40 okrętów z kilkunastu państw. Będą to okręty z Belgii, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Manewry odbędą się w rejonie Morza Bałtyckiego oraz m.in. na poligonach morskich MW RP, morskiej i lądowej części Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Wesprze je ponad 60 samolotów oraz 4,700 żołnierzy reprezentujących w sumie 22 kraje NATO oraz partnerskie. 

Jak informowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, 8. Flotylla Obrony Wybrzeża skierowała do udziału w ćwiczeniu trałowce ORP "Dąbie" i ORP "Wicko" z 12. Dywizjonu Trałowców, ORP "Gopło" i ORP "Wdzydze" z 13. Dywizjonu Trałowców oraz okręt transportowo-minowy ORP "Kraków" z 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych. Ponadto w ćwiczeniu wezmą udział żołnierze i sprzęt z 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa, a także Brzegowa Grupa Ratownicza oraz 43. Batalion Saperów z 3. Flotylli Okrętów.

Fot. Sekcja Prasowa 8FOW
Fot. Sekcja Prasowa 8FOW

Okręty 8. Flotylli Obrony Wybrzeża 30 maja wyszły z macierzystych portów w Świnoujściu i Gdyni kierując się do portu Kłajpeda. Podczas postoju w Kłajpedzie (Litwa) przeprowadzona została faza portowa ćwiczenia tzw. "Pre-Sail Conference", w ramach której odbyły się odprawy oraz spotkania załóg poprzedzające manewry na morzu. Ustalone zostały także szczegóły ćwiczeń, dowódcy okrętów dostali również pierwsze, ćwiczebne wprowadzenia i zadania. Okręty znalazły się ponownie na Bałtyku 3 czerwca. 

Ćwiczenia Baltops organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły NATO. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie Baltops jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju.

Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego. Ćwiczenia zakończą się w Kilonii, w Niemczech. Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo STRIKFORNATO. Polska Marynarka Wojenna uczestniczy w ćwiczeniu Baltops po raz 26.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Rafal, Bialystok

  ODP: do rozbawiony J-23 Poprawka. Rosja TEORETYCZNIE posiada 37 tysiecy kilometrow linii brzegowej. Praktycznie ma tylko 2 (Slownie DWA) porty niezamarzajace czyli Murmansk i Wladywostok (na dwoch przeciwleglych krancach kraju...) oraz Krolewiec w odseparowanej eklawie, ktora bedzie zajeta w pierwszym dniu potencjalnego konfliktu

 2. WOJAK

  BAŁTYK TO PUŁAPKA - STRATEGICZNA DLA NATO- NIE DA SIE GO OBRONIĆ -ŁATWO GO ZAMKNĄC W DOBIE KUTRÓW RAKIETOWYCH /WSTRZELAŁY SIE Z MOZA KASPIJSKIEGO W CELE W SYRII- 1500MIL- ŻADEN POWAZNY OKRET NATO NIE WPŁYNIE NA BAŁTYK

 3. gosc

  a tyle wrzasku w polskiejprasie o cwiczenia rosji ,to prowokacja u granic nato.

 4. ghjk

  Dobrze, że to na wodzie. Nie będzie wypadków na drogach publicznych.

  1. ito

   Ale na drodze się przynajmniej nie potopią, a blachy się w razie czego wyklepie (w tym akurat Polska potęgą jest i basta).

 5. PKP kargo

  40 okrętów plus 6 holownikow i Gawron vel Slazak czy kormoran czy jak mu tam

  1. Czesio

   Polska, biało-czerwoni! Czy ma ktoś szybszy od nas duży okręt patrolowy na Bałtyku?

  2. Davien

   Holowniki na manewrach i w rejsach to akurat specjalnść MW FR

  3. rozbawiony wiadomo kim i czym

   Zapewniam jednak, że holowniki przydają się także upadającej potędze morskiej, zwanej US Navy. W przedmiotowym wątku przypomnę, że amerykański niszczyciel rakietowy USS Fitzgerald (DOG-62) po zderzeniu ze statkiem handlowym w czerwcu 2017 roku był w stanie dopłynąć do portu Yokosuka, jedynie dzięki wydatnej pomocy japońskich holowników... ;-)

 6. andys

  Kilkanascie państw, 40 okretów, 60 samolotów , prawie 5 tysiecy zołnierzy i marynarzy - wcale niezła siła! Wszystko w ramach przygotowań do konfliktu z Rosją (jedyny kraj nie uczestniczący w ćwiczeniach - gdyby i Rosja brala w nich udział, to jaki byłby sens organizowania takich imprez wsród przyjaciół?). Na poważną wojne Rosjanie przygotowali Kalibry, Szkwały (nazwa z pamięci) , Granity i Iskandery (może jeszcze coś), dlatego ważne jest ćwiczenie obrony powietrznej. Podejrzewam, że Bałtyk jest doskonale rozeznany przez NATO i Rosję, mysz sie nie prześlizgnie na tym \"jeziorze\" wewnątrzeuropejskim. Doświadczenie IIWŚ pokazuje , że morska blokada Rosji to sprawa stosunkowo prosta.

  1. rozbawiony J-23

   \"morska blokada Rosji to sprawa stosunkowo prosta\"... Jestem pod wielkim wrażeniem myśli strategicznej, tylko nie takiego rodzaju, jakiego oczekiwał autor zacytowanego stwierdzenia... ;-) Rosja posiada wybrzeże morskie o łącznej długości ponad 37 tysięcy kilometrów oraz dostęp do 3 oceanów, że o ilości mórz nie wspomnę... Wobec powyższego rozważanie wprowadzenia blokady morskiej wobec Rosji należy traktować w kategorii rusofobicznych mrzonek, najdelikatniej to ujmując oczywiście... ;-)

  2. andys

   Mysle, że zamiast bawić się, lepiej byłoby skojarzyć, że w moim tekście mowa jest o blokadzie portów bałtyckich ZSRR (sprawdź w Wikipedii jaki Niemcy to zrobili) i ,ogólnie , mowa jest tylko o Bałtyku. Wystarczy spojrzeć na mapę Bałtyku i ocena szans Rosji w wojne morskiej na Bałtyku stanie sie prosta.

  3. rozbawiony J-23

   Wpisy co poniektórych rusofobicznie nastawionych komentatorów wywołują niekiedy u mnie uczucie rozbawienia i nie tylko... ;-) Jeżeli Wikipedia ma być jedynym źródłem wiedzy, to naprawdę szczerze współczuję... ;-) Natomiast faktu, jak dla III Rzeszy Niemieckiej skończyła się wojna ze Związkiem Radzieckim, to mam nadzieję nie muszę przypominać... ;-) Zapewniam ponadto, że armie wszystkich europejskich państw członkowskich NATO nie mają nawet najmniejszej szansy w pełnoskalowym konflikcie zbrojnym z Rosją... ;-)

 7. cdeee

  w tym 16 szt zakupionych kilka lat temu przez nasza MW NOWYCH yachtów....

  1. Zajac

   Pierwszy prawdziwy artykul D24 ! \"Będą to okręty z Belgii, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.\" To juz nawet oficjalnie tego kraju nie ma ...

 8. Hah

  No tak ... tylko trałowce zostały.. nie ma okrętów uderzeniowych.... MON zabrał MW kase na Gawrona i okręt jedyna nadzieja MW nie powstał.

 9. Kajop

  Rosjanie podali już ile ich samolotów \"akredytowano\" na ćwiczenia tj. w trakcie przelotu nad okrętami NATO włączy transpondery i ile tylko w nich \"weźmie udział\" tj. przeleci nad nimi z wyłączonymi transponderami ?!

 10. Willgraf

  a jak policzyć zagłówki i motorówki to cała flota:)

Reklama