Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupiło wozy kablowe

WWK-10/C
Autor. ZDZ Kraków

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o zawarciu umowy z krakowskim Zakładem Doskonalenia Zawodowego. Jej celem jest dostarczenie wojsku Węzłowych Wozów Kablowych WWK-10/C, służących do tworzenia w warunkach polowych infrastruktury teleinformatycznej.

Umowę o wartości 97,5 mln zł brutto zawarto 15 grudnia pomiędzy IU a Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Krakowie (będącym wieloletnim dostawcą omawianych wozów dla Sił Zbrojnych RP). Przewiduje ona dostarczenie wozów WWK-10/C w latach 2022-2026, w liczbie 27 egzemplarzy. Jednocześnie kontrakt obejmuje szkolenie załóg i instruktorów, z zakresu obsługi i serwisowania.

Nie jest to pierwsza dostawa WWK w ostatnich latach. Omawiane zamówienie stanowi kontynuację umów sprzed dwóch lat i roku, a mianowicie tych z dnia 16 września 2019 roku oraz z 24 listopada 2020. Wtedy pozyskano odpowiednio 5 i 7 wozów, również od krakowskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

Czytaj też

Węzłowy Wóz Kablowy został oparty na podwoziu pojazdu ciężarowego Jelcz 442.32 (wcześniej konstrukcja była oparta o Star 944 DK), zaś jego poziom wykonania jest zgodny z obowiązującymi w NATO standardami STANAG. Przeznaczony został do budowy polowej infrastruktury kablowej, złożonej z sieci także światłowodowej, służącej do telekomunikacji pomiędzy stanowiskami dowodzenia oddziałów i pododdziałów, zapewniając ciągłość i stabilność połączenia na odpowiednim poziomie. Dodatkowo wozy charakteryzują się prostą konstrukcją, tak, by obsługujący je żołnierze mieli prosty i wygodny dostęp do elementów sieci łącznościowej.

WWK-10/C są dostarczane dla łącznościowców przez ZDZ, jako element składowy systemu cyfrowej łączności radioliniowo-przewodowej "Storczyk", obok m.in. mobilnych aparatowni transmisyjnych RWŁC-10/T i komutacyjnych RWŁC-10/K. Producent podkreśla wysoką uniwersalność wozów, które mogą być używane zarówno przez wojska lądowe, jak i siły powietrzne, marynarkę wojenną oraz obronę terytorialną.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

 1. Był czas_3 dekady

  Nowa szata graficzna Defence 24 tragiczna! Cieniutkie literki, zwłaszcza w komentarzach, trudno się pisze i czyta nawet na dużym ekranie. Nie wróżę sukcesu.Poprzednia oprawa, choć nie bez wad, była jednak lepsza, było więcej treści na stronie... Koniec roku zbliża się więc MON dokonuje zakupów byle tylko wydać kasę. Nie twierdzę, że to zbędny wydatek ale może tak podjąć jakieś decyzje w sprawie RPG?

  1. Sidematic

   Popieram.

 2. Davien

  Zakupy zawsze na plus ale trochę straszne, że w 2021 wojskowe pojazdy nadal używają opon ze wzorem bieżnika z lat 50.

  1. Monkey

   @Davien: Eee,tam, równie dobrze mógłbyś się kłopotać o to, że dalej używamy STAR-944. Skoro daja radę, to jest ok.

  2. Sidematic

   Fajnie by było, gdybyś przeczytał artykuł i postarał się zrozumieć co czytasz. Jest tam napisane, że nowe wozy będą na JELCZACH a nie na widocznym na zdjęciu Starze 944.

 3. ruski trol

  A co błoto się zmieniło od tamtego czasu, że bieżnik się nie nadaje?

  1. Clash

   Błoto pewnie nie bardzo ale wiedzą na jego temat oraz samych bieżników to już tak.

Reklama