Siły zbrojne

Powstanie myśliwiec 5. generacji do walki elektronicznej?

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

F-35 powinien być niewykrywalny dla radarów przeciwnika. Problem polega na tym, że projektując go brano pod uwagę nowoczesne, precyzyjne radary centymetrowe i milimetrowe. Przed radarami metrowymi (działającymi w paśmie VHF) maszyna może nie być w stanie się obronić - spekulują eksperci. 

Koncepcja Joint Strike Fighter wykorzystująca technologię stealth, zakłada zmniejszenie powierzchni odbicia fal radarów o stosunkowo wysokiej częstotliwości (długości fali milimetrowej i centymetrowej). Złożone, ostre krawędzi i „kanciaste” kształty nie pomagają przy falach metrowych, które odbijają się np. od krawędzi natarcia skrzydeł i stateczników pionowych.

Aby zmniejszyć powierzchnie odbicia należałoby np. pozbawić samolot stateczników pionowych, jak zrobiono w wypadku bombowca B-2. Jednak obecny poziom technologii nie pozwala zbudować samolotu o wysokiej manewrowości, jaka jest niezbędna w wypadku myśliwca, w układzie bezogonowym.

Tymczasem zarówno chińskie jak i rosyjskie siły zbrojne wykorzystują tą słabość, łącząc nowoczesne technologie radarów z automatycznym skanowaniem elektroniczny (AESA) i pozornie przestarzałe radary centymetrowe. Posiadają one stosunkowo niską rozróżnialność (im krótsza fala, czyli wyższa częstotliwość, tym mniejsze detale rozróżnia radar), ale też mniejsza podatność na zakłócenia.

Może się więc niebawem okazać, że kosztowna i skomplikowana technologia stealth zastosowana w F-35, będzie wymagała wspomagania w postaci np. zasobników zakłócających, czy innych aktywnych systemów ochrony. Rozwiązań których nie brano pod uwagę projektując JSF. Może to spowodować potrzebę stworzenia specjalnych maszyn do walki elektronicznej. Czy zobaczymy niebawem projekt EF-35 - odpowiednik EF-18G Growler?

Nie jest to zarzut wobec twórców koncepcji JSF, ale dowód na znaną od wieków zasadę. Walka pomiędzy środkami ataku i obrony, czy w tym wypadku – wykrywania i unikania wykrycia – nigdy się nie kończy. Każdej technologii można przeciwstawić inne rozwiązanie. Należy mieć to na uwadze zarówno projektując „niewykrywalne myśliwce” jak i „super radary” czy „stuprocentowo skutecznie pociski”. Technologiczny wyścig pomiędzy "atakiem" i "obroną" trwa i nic nie zapowiada, aby miało się coś w tej kwestii zmienić.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.