Reklama

Siły zbrojne

Powrót Putina napędza militaryzację Arktyki

Fot. Flaker.pl
Fot. Flaker.pl

”Obrona przed atakiem z północy” i „ochrona arktycznych interesów Rosji” to hasła pod jakimi przyśpiesza militaryzacja rosyjskiej Arktyki. Patronuje jej Władimir Putin.


W 2007 roku Federacja Rosyjska wznowiła loty strategicznych bombowców nad Arktyką. W grudniu 2008 poinformowała o budowie lodołamaczy atomowych nowej generacji (pierwsze w roku 2015, obecnie federalną flotę tworzy 18 lodołamaczy, w tym 7 nowych). Tak naprawdę militaryzację rosyjskiej Arktyki zwiększył jednak dopiero powrót Władimira Putina na Kreml.


W lutym br. Aleksandr Postnikow- dowódca rosyjskich sił lądowych oświadczył, że pierwsza arktyczna brygada zmotoryzowanych strzelców ma być gotowa w 2015 roku.


W maju przedstawiciel Zachodniego Dowództwa Strategiczno-Operacyjnego z siedzibą w St. Petersburgu poinformował, że Moskwa zamierza uruchomić nieczynne od czasu zakończenia zimnej wojny lotnicze bazy wojskowe w Arktyce (na Nowej Ziemi i w pobliżu miasta Narjan-Mar). Moskwa buduje także od podstaw placówkę militarną na wyspie Graham Bell (Ziemia Franciszka Józefa).


Już 25 września informacje te znalazły uzupełnienie. Do końca roku planowane jest rozmieszczenie eskadry Migów- 31 w Arktyce. Ich zadaniem będzie obrona kraju “przed atakiem z północy”. Samoloty mają stacjonować w bazie lotniczej Rogaczewo na Nowej Ziemi. Według gazety Izviestia MiGi- 31 (w standardzie  MiG-31BM) będą stanowić ważny element powstającej rosyjskiej tarczy antyrakietowej mogą bowiem nie tylko przechwytywać inne samoloty, ale także rakiety z głowicami nuklearnymi.


27 września "w ramach ochrony interesów Rosji w Arktyce" sformowano dwie grupy bojowe Floty Północnej w rejonie Morza Karskiego oraz Morza Beringa.


Sporym ułatwieniem dla rosyjskich oddziałów wojskowych i floty w Arktyce jest także tworzony system satelitarnej łączności „Arktika”. Projekt realizuje firma Roskosmos, ma być wykorzystywany do poszukiwań surowców, nawigacji etc. Zdolność operacyjną wojska FR na Dalekiej Północy zwiększy również 20 stałych placówek monitorujących polarną granicę Rosji i planowana budowa arktycznych centrów ratunkowych. Najwcześniej w mieście Dudinka później m.in. na Półwyspie Czukockim, mieście Anadyr, Archangielsku, Murmańsku, Narjan- Marze, Workucie, Nadymiu oraz Tiksi.


Piotr A. Maciążek

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama