Reklama

Siły zbrojne

Postępowanie na remont główny armat ZUR-23-2

Przeciwlotniczy Zestaw Artyleryjsko-Rakietowy ZUR-23-2KG /Fot. ZM Tarnów
Przeciwlotniczy Zestaw Artyleryjsko-Rakietowy ZUR-23-2KG /Fot. ZM Tarnów

2 Regionalna Baza Logistyczna w Warszawie poinformowała o rozpoczęciu postępowania, które ma doprowadzić do wyłonienia wykonawcy usługi naprawy głównej 23 mm przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich ZUR-23-2. 

Postępowanie realizowane będzie w trybie ograniczonym, wnioski o dopuszczenie podmiotów do udziału w postępowaniu należy składać do dnia 17 kwietnia 2019 r., do godziny 08:00. Szacunkowa wartość umowy to 3 611 800 PLN z zastrzeżeniem prawa opcji.  Kryteriami, które mają być wykorzystywane przy ocenie ofert, są cena (z wagą 90%) i termin realizacji zamówienia gwarantowanego (waga 10%). Zamawiający wymaga, aby wykonawca posiadał aktualną koncesję w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym oraz środki finansowe (lub zdolność kredytową) w wysokości co najmniej 1 100000 PLN. Wadium wynosi 70 tys. zł. 

Zestaw ZUR-23 jest produkowany przez Zakłady Mechaniczne w Tarnowie od 1972 roku. W 1987 r. uruchomiono w tarnowskiej fabryce produkcję lądowego zestawu ZUR-23-2S ”Jod”. W najnowszych wersjach oprócz armaty kalibru 23 mm wyposażono go w wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych "Grom", które zastąpiły licencyjne wyrzutnie kierowanych pocisków rakietowych 9K32 Strzała-2M produkowanych w zakładach Mesko. ZUR-23-2 posiada elektryczne napędy obrotu i podniesienia, w nowszych wersjach wyposażony jest też w celownik programowalny CP-1 lub celownik kolimatorowy CKE-2, a także noktowizory. 

Reklama

Komentarze (21)

  1. mobilny

    Potrzeby większe mamy w innych miejscach. Jak macie kase na nowe 35 mm majace zastąpić ogrom tego co mamy czyt. 23mm to pisac mejle do monu laub omówić wizyte z ministrem ino tak z sensem bez dotychczasowego belkotu. Pozdrawiam

  2. max

    starocie, nie warto naprawiać. Co z licencją Oerlikona 35 mm?

    1. A może jest kilka milionów sztuk amunicji na zapasie

    2. vvv

      a co z milonami sztuk amunicji 100mm z t-55? :)

    3. A to t-55 miały taką samą szybkostrzelność jak działka przeciwlotnicze? Ciekawe.

  3. Roman

    Ciekawe kiedy zostanie ogłoszony przetarg na naprawę główną innego sprzętu przeciwlotniczego czyli armat S-60 kal. 57 mm?

  4. Podbipieta

    Bardzo dobrze.Mamy ponad 400 szt różnych wersji Zutek.Wszystkie trzeba modernizować.To tani i w związku z tym efektywny system.Przypominam iż mamy doń również pociski sabotowe.Rozwali tanim kosztem i drony i śmiglaki..Oczywiście można miast modernizacji kilkudziesięciu Zutek kupić jedną Loarę..

    1. Smuteczek

      Która to Loarą prezentuje sama dumnie poziom lat 70 tych

    2. Davien

      No nie do końca, miała nieco lepszy radar od Geparda i chyba lepsze SKO ale to wszystko.

    3. Er

      A co ma taniosc do efektywnosci? Co to za brednie?. Oswiece Cię bo widzę że nie masz pojęcia iż mamy XXI wiek. A twoja 23 mm pukawka nie nadaje się do dronow właśnie z uwagi na pociski sabotowe. Na takie małe pierdziszewki trzeba mieć inną amunicję która robi się dla 35mm. Nawet zasięg armat 23mm czyli 2 km w obecnych czasach nadaje się dla buszmenow a nie do walki w Europie. Jak można wypisywać takie brednie i bezmyślnie nic brawo dla tego kolejnego chybionego pomysłu MON. Dobrze że nie mamy kawalerii bo byś chciał leczyć konie jako tanie i bardzo efektywe bo przecież nie potrzebują benzyny.

  5. Świadek Michnika

    Przetarg na remontem wygra Muzeum Wojska Polskiego

    1. Boxster

      Raczej muzeum w Biskupinie. :)

    2. Telamon

      Muzeum Ewolucji w Warszawie dysponuje niezbędną technologią. Tylko pięściaki i ogień!

  6. Taka prawda !

    PMT w pełnym biegu ! Zakupy pralni kontenerowych, mobilnych kuchni polowych, remont 60-cio letnich Mi - 2, odmalowanie stalowych hełmów, zakup amunicji ślepej i przekrojów broni wszystko idzie zgodnie z planem i w "dobrym" kierunku !

    1. Qwest

      Taka Правда

  7. ktos

    Tak z ciekawosci... jakie cele ma atakowac ta armata? Rozumiem ze mysliwce odpadaja, pociski kierowane tez... moze chociaz w smiglowiec da sie trafic? Nie lepiej kupic iles zestawow Pioruna? Bardziej uniwersalny jest i ma wiekszy zasieg.

    1. iras

      Może lepiej, może nie lepiej. W Piorunie jednak elektronika, którą prędzej czy później przeciwnik da radę oszukać. Tutaj jednak jak wystrzelisz to nie ma odwrotu, a dochodzą zapasy amunicji.

    2. Davien

      Pociski manewrujace jak najbardziej sa w jej zasięgu, o ile znajdzie się w odpowiednim miejscu, do obrony przeciwdesantowej no i do zwaczanaia z zasadzek smigłowców

  8. mobilny

    Popieram. Modernizować 23mm. Mamy tego sporo , amunicji również. Jednak nowy sprzęt to 35mm być powinna.

  9. SAS

    Pomyślałby kto, że naprawę powinno zlecić się producentowi, skoro to sprzęt krajowy.

  10. Jan

    sprzęt na miarę naszych związkowców - bo walczyć tym to można było z partyzantką Jugosłowiańską w latach 40

  11. Ralf_S

    A ten remont to z budżetu Ministerstwa Kultury? Z puli na renowację zabytków?

  12. As

    Jakbym patrzył na zdjęcie z1939 roku. Było takie same z działkiem Bofors

  13. Grzyb

    CIWS oraz Goalkeeper. Tak to powinno wyglądać. Od biedy polski Tryton. A te zestawy sprzedać do Afryki. Szkoda czasu i pieniędzy.

  14. Gts

    A potem człowiek patrzy na zachodnie rozwiązania i się zastanawia czy to skanen czy muzeum.

    1. say69mat

      ... ??? Biorąc pod uwagę doświadczenie historyczne ... mauzoleum. Skoro dany typ uzbrojenia nie jest efektorem na miarę zagrożeń. To co poraża to niemal folwarczne przywiązanie ludzi z Klonowej do postsowieckiego szrotu. Na ten przykład FGM148 Javelin znajduje się obecnie na wyposażeniu sił zbrojnych Czech, Estonii, Litwy i Ukrainy. Z kolei 14 Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej im Józefa Piłsudzkiego jest uzbrojony w pociski kierowane zaprojektowane w ZSRR, w latach 60-tych ubiegłego wieku.

  15. AuThor

    Powinien to być przetarg na zaspawanie zamków lub wywózkę do huty. Oerlikon 35mm pewno zbyt skomplikowany ,jak na głowy naszych sztabowców. Skąd ten pociąg do archaicznych systemów uzbrojenia u,bądź co bądź, po peerelowskich wojskowych?

  16. Lord Godar

    Czyli dofinansowania Oddziału Muzealnego ciąg dalszy ... No cóż wszystko wskazuje na to , że utkniemy z tym kalibrem 23 mm tak na dłuuugie dekady jak z T-72 ...

  17. Nec

    Podobno na drony to jest nawet niezłe, bo amo tanie

  18. www

    To już dawno powinno stać w Muzeum Wojska Polskiego, a jest dalej wykorzystywane w wojsku.

  19. Marek

    Jaja chyba jakieś? Co weszło ostatnie do linii pracuje bez remontu. A to, co wymaga remontu głównego powinno się sukcesywnie zastępować 35mm z ABM. Te do wyremontowania wyremontować można, jeśli będzie to chciało kupić Burkina Faso na przykład.

  20. Marek1

    No no, nie trzeba już kręcić korbkami, by obrócić muzealna armatę ? Jest postęp, choć od 40 lat konieczny jest szwejk z chorągiewkami za działkiem. No, ale to już tradycja - wszak ZUR- Tarnów tłucze już prawie 50 lat z niewielkimi tylko modyfikacjami.

  21. Wojciech

    Powinno się inwestować w loarę z piorunami.

Reklama