Siły zbrojne
Poseidon strzela Harpoonami and Europą
Amerykańska marynarka wojenna poinformowała o ćwiczebnym odpaleniu dwóch rakiet przeciwokrętowych AGM-84D Harpoon z morskiego samolotu patrolowego P-8A Poseidon. Strzelanie Harpoonów z Poseidona obyło się po raz pierwszy nad teatrem europejskim – u wybrzeży Norwegii.
Do „historycznego” strzelania Harpoonami doszło w czasie międzynarodowych manewrów ASD/FS (At-Sea Demo/Formidable Shield), które odbywały się od 15 maja do 3 czerwca 2021 r. w rejonie północnego Atlantyku. Jednym z epizodów tego ćwiczenia było strzelanie do celu nawodnego z morskiego samolotu patrolowego, przeprowadzone 31 maja br. Wykorzystano w nim samolot P-8A Poseidon, należący do amerykańskiej, czwartej eskadry patrolowej VP-4.
Do celu ćwiczebnego, który znajdował się na Morzu Norweskim odpalono jednocześnie dwie rakiety przeciwokrętowe AGM-84D Harpoon. Było to pierwsze użycie tych pocisków odpalanych z Poseidonów na europejskim teatrze działań. Amerykanie pokazali w ten sposób możliwości ofensywne swoich nowych, morskich samolotów patrolowych, a jednocześnie potwierdzili gotowość do obrony sojuszników Stanów Zjednoczonych. Miało to duży wydźwięk symboliczny, ponieważ w ostatnich czasach, szczególnie koło Norwegii, zwiększyła się aktywność rosyjskich okrętów nawodnych i podwodnych oraz lotnictwa morskiego. Ćwiczenie według Amerykanów zakończyło się powodzeniem.
„Posiadanie sojuszników z wielu państw, z którymi jesteśmy w stanie bezproblemowo integrować się w ramach domen powietrznych i morskich, ma kluczowe znaczenie dla naszych celów strategicznych i operacyjnych na Północnym Atlantyku… Nasze załogi samolotów bojowych zademonstrowały swoje umiejętności, wykorzystując P-8A dla poprawy wspólnego obrazu operacyjnego oraz w celu wsparcia operacji uderzeniowych, prowadzonych przez wiele różnych jednostek”.
Podczas manewrów At-Sea Demo/Formidable Shield amerykańska eskadra VP-4 wykorzystywała w sumie trzy samoloty P-8A Poseidon, w celu zapewnienia bezpieczeństwa wojskowym i cywilnym jednostkom pływającym oraz statkom powietrznym. Były one nie tylko źródłem informacji o sytuacji nawodnej i podwodnej, ale stanowiły również ważny element wsparcia dla sił ofensywnych, właśnie poprzez możliwość wykorzystania rakiet AGM-84D Harpoon. Dzięki samolotom P-8A Poseidon można je bowiem wykorzystać przeciwko celom znajdującym się na maksymalnym zasięgu tych pocisków, a więc około 120 Mm (220 km).
Pokaz możliwości nowych morskich samolotów patrolowych był tylko jednym z wielu epizodów, jakie wchodziły w scenariusz ćwiczenia At-Sea Demo/Formidable Shield. W innych „podćwiczeniach” zaprezentowano jeszcze np. zdolność do współdziałania sił międzynarodowych podczas zwalczania rakiet balistycznych za pomocą pocisków SM-3 oraz różnego rodzaju celów powietrznych, takich jak poddźwiękowe drony Banshee, Mirach i Firejet oraz ponaddźwiękowych bezzałogowców GQM-163A Coyote z wykorzystaniem rakiet przeciwlotniczych ESSM (Evolved Sea Sparrow Missiles), SM-2, Aster 15, Aster 30 i amunicji kierowanej DART (Driven Ammunition Reduced Time of flight).
W manewrach ASD/FS wzięło w sumie udział ponad 3300 osób personelu, szesnaście okrętów oraz ponad dziesięć statków powietrznych ze Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Niderlandów, Norwegii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.