Reklama

Siły zbrojne

Porozumienia MBDA i Thales z polskim przemysłem

Koncerny MBDA i Thales, wchodzące w skład konsorcjum Eurosam podpisały listy intencyjne z Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia w Grudziądzu. MBDA zawarła również porozumienia z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych i spółką PIT-Radwar. Sygnowała także list intencyjny z ZM Tarnów. Umowy dotyczą współpracy związanej z realizacją programu systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, przeznaczonego dla Wojska Polskiego.

Zakres pierwszej z umów obejmuje przejęcie przez WZU w Grudziądzu odpowiedzialności za wytwarzanie wyrzutni pocisków Aster 30 Block 1 i Aster 30 Block 1 NT. W Polsce ma powstać linia montażu końcowego wyrzutni. Zgodnie z treścią dokumentu w Grudziądzu ma się ponadto odbywać produkcja elementów wyrzutni i systemów załadowczych, we współpracy z innymi polskimi przedsiębiorstwami.

Porozumienie zakłada także udział polskiej spółki w pracach rozwojowych oraz prowadzenie przez WZU szkoleń i usług z zakresu utrzymania wyrzutni i systemów załadowczych podczas ewentualnej eksploatacji w Siłach Zbrojnych RP. Drugi z dokumentów obejmuje współpracę w zakresie wsparcia logistycznego dla systemu rakietowego Wisła. Zgodnie z jego treścią spółka będzie podstawowym punktem kontaktu dla użytkownika zestawów w zakresie usług czy szkoleń związanych z eksploatacją zestawów. Wreszcie, zakres odpowiedzialności zakładów z siedzibą w Grudziądzu obejmie integrację, montaż oraz utrzymanie pojazdów wsparcia zestawów Wisła.

MBDA podpisała z kolei porozumienia z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych oraz spółką PIT-RADWAR, dotyczące przekazania technologii symulacji systemów rakietowych Hardware In The Loop (HWIL). Pozwoli to na rozszerzenie możliwości ITWL w zakresie przygotowywania strzelań bojowych oraz ćwiczenia skomplikowanych scenariuszy wykorzystania systemów obrony powietrznej. PIT-RADWAR otrzyma z kolei zdolność do pełnej oceny warunków użycia systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła.

Służby prasowe europejskiej spółki podkreślają, że obydwa listy intencyjne związane są z przygotowaniem do realizacji zestawu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego średniego zasięgu dla Wojska Polskiego i stanowią potwierdzenie decyzji MBDA o „rozszerzeniu” współpracy z ITWL i PIT-RADWAR w odniesieniu do pocisków Aster 30 Block 1NT. Realizacja porozumień pozwoli na uzyskanie dostępu do oprogramowania pokładowego systemów rakietowych oraz układów naprowadzania.

Koncern MBDA podpisał także list intencyjny ze spółką ZM Tarnów odnośnie kooperacji przy wytwarzaniu wyposażenia, wykorzystywanego do transportu i przechowywania pocisków rakietowych, które mają być elementem oferty w ramach programu Wisła.

Reklama

Komentarze (14)

  1. echo

    Porozumienia cenna rzecz. Brakuje mi informacji o samych pociskach a to przecież sedno całości. Jak nie będziemy u siebie ich produkować (nawet w niewielkich ilościach patrząc na nasze "moce") to tak jakoś reszta specjalnie zasadna nie jest. Nawet dostęp do oprogramowania do czegoś na co być może zabraknie kasy albo cena będzie zaporowa wydaje się nic nie wart, podobnie jak produkcja wyrzutni do czegoś czegoś być może nie będziemy mieli.

  2. elvis

    Najlepiej dogadać się z Żydami

  3. Wojmił

    To oczywiste, że nikt krytycznych dla systemu technologii nam nie sprzeda nie nauczy... Pozostaje montaż jedynie... ale krok po kroku - od tego trzeba zacząć...

  4. zdzich

    Proponuje w związku z tym ANULOWAĆ CAŁY PRZETARG.I rozpisywać do momentu aż pojawią się POWAŻNE OFERTY.W przypadku akceptacji takich ofert to zwykłe MARNOTRAWIENIE PUBLICZNEGO grosza.Turcy potrafią walczyć o swoje nie oglądając się na bełkoty zachodnich koncernów i tamtejszych przywódców.Ciekawe czy tylko kłaniać się w pas nasze lizid. potrafią czy coś więcej.Już pokazali co potrafią.250 mln.$ za 40 pocisków + bliżej nie określone modernizacje.

    1. klon

      no i jak oni walczą? Przez 15 lat nie potrafią wybrac oferty...a patrioty teraz Katar zakupił, więc sprzęt coś warty być musi

  5. topick

    Meads odrzucony, patriot bez finbanowania rozwoju i przestarzaly. Ci nie dają technologi.pozostaje sie skupic na własnej produkcji.. łuków

  6. olo

    Mydlenie oczu a wyjdzie jak zawsze czyli zagraniczny sprzęt a my produkujemy co najwyże gwoździe.

    1. Jacek

      Jak zawsze to bedzie gdy zamiast konkretnych propozycji wybierzemy jankeski chlam w imie decyzji politycznych. ps Gwozdzi juz dawno nikt w Polsce nie produkuje tylko sprowadzaja z Chin.

  7. zdzich

    Czyli generalnie NIC nie dostaniemy.ŻADNEJ TECHNOLOGII.Otwieranie hydrauliczne klap to chyba jakiś XIX wiek?

  8. marian

    a thales sprzedaje rosjanom termowizję do czołgów. czy tego nikt nie widzi?

  9. enk1

    Amerykanie tną raz za razem kasę na rozwój Patriot, więc to rozwiązanie jest już jedynym sensownym i zarazem przyszłościowym.

  10. Astra

    Nareszcie dobra wiadomośc,........ten system ma przyszłość.Jest nowoczesny,i rakiety produkujemy u siebie.! Rasputin będzie nie zadowolony. .

    1. Wojtekus

      Astra, gdzie jest napisane że rakiety produkujemy u siebie?

    2. Łukasz

      Napisane jest, że będziemy składać wyrzutnie do rakiet i tylko końcowy etap - czyli z gotowych podzespołów.

  11. Cenzor

    Najbardziej ciekawe jest to, że na współpracę z MBDA zdecydowały sie WZU, czyli przyczółek Rytheona w Polsce. Czyżby amerykański "offset" był niewiele wart?

  12. sirplaski

    Przejecie procesu produkcji wyrzutni rakiet ? Wygląda to na dosyć ubogi transfer technologii , szczątkowy wręcz . Rozumiem ze nie przekażą całego know How ale to brzmi jak kiepski żart . No chyba ze się mylę i jest to tylko jedno z wielu porozumień dotyczących transferu technologi ?

  13. patriot

    Zakres pierwszej z umów obejmuje przejęcie przez WZU w Grudziądzu odpowiedzialności za wytwarzanie wyrzutni pocisków Aster 30 Block 1 i Aster 30 Block 1 NT. W Polsce ma powstać linia montażu końcowego wyrzutni. Wygląda to na błahy udział polski w produkcji i serwisowaniu rakiet co jest rzeczą najkosztowniejszą .

  14. Patriot

    Zakres pierwszej z umów obejmuje przejęcie przez WZU w Grudziądzu odpowiedzialności za wytwarzanie wyrzutni pocisków Aster 30 Block 1 i Aster 30 Block 1 NT. W Polsce ma powstać linia montażu końcowego wyrzutni. Wygląda to na dosyć ubogi transfer technologii , wiem ze nie przekażą nam calej technologii produkcji systemu ale to wygląda na szczątkowy udział w produkcji i serwisowaniu rakiet co jest chyba najkosztowniejsza sprawą. . Może ktos bardziej zorientowany w tym temacie mógłby mnie wyprowadzić z błędu

Reklama