Siły zbrojne
Poprady do naprawy
Jak wynika z opublikowanego przez 3. Regionalną Bazę Logistyczną ogłoszenia, trwa postępowanie mające na celu wyłonienia realizatora prac naprawczych i konserwatorskich samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad.
Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej i z niego czytamy, że 3. RBLog szuka podmiotów gotowych do naprawy nieznanej ilości SPZR Poprad. Z upublicznionych informacji wiemy, że prace mają dotyczyć napraw awaryjnych i konserwacji, w tym wsparcia obsługiwania okresowego OO-2, wsparcia eksploatacji drogą elektroniczną oraz przeprowadzenia dla użytkowników SPZR szkolenia.
Czynności powinny zostać zrealizowane do końca listopada 2025 roku. W związku z koniecznością rozliczenia usług przed końcem roku budżetowego jednostki użytkujące Poprady będą zgłaszały konieczność napraw do dnia 10 października danego roku, zaś 3. Regionalna Baza Logistyczna powinna zaakceptować kosztorys w terminie do dnia 30 października, by potencjalny wykonawca mógł zrealizować i zakończyć wykonywanie niezbędnych prac do 30 listopada każdego roku obowiązywania umowy.
Czytaj też
Nieznana jest ilość zestawów przeznaczonych dla serwisu, jednakże zauważmy, że logistycy z Krakowa zastrzegają możliwość skorzystania z prawa opcji aczkolwiek tylko w pewnej części obowiązywania umowy, a mianowicie w trakcie obowiązywania bieżącego roku. Decyzja ta będzie uzależniona od zapotrzebowania 3. RBLog.
Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu podmioty, które spełniają wymagania wyszczególnione w ogłoszeniu mogą składać do dnia 29 marca bieżącego roku, do godziny 9:00.
W 2015 roku pomiędzy PIT Radwar a Inspektoratem Uzbrojenia zawarto umowę o wartości ponad miliarda złotych na zakup systemów Poprad. Obejmowała ona dostawę 79 SPZR. Realizację kontraktu zakończono w połowie grudnia 2021 roku. Oznacza to, że ostatnie egzemplarze trafiły sześć lat po podpisaniu umowy, do 19. Brygady Zmechanizowanej.
Czytaj też
SPZR zbudowany został na podwoziu pojazdu AMZ Żubr z Kutna i jest używany w wybranych brygadach Wojsk Lądowych oraz we wszystkich istniejących dywizyjnych pułkach przeciwlotniczych. Korzysta z czterech wyrzutni pocisków bardzo krótkiego zasięgu Grom lub Piorun zwalczając cele powietrzne w postaci śmigłowców, samolotów, pocisków manewrujących oraz BSP (za pomocą metod niekinetycznych), oddalonych od wyrzutni do 5,5 kilometra na pułapie do 3,5 km.
Zaznaczmy też, że powstała idea stworzenia pocisku Piorun 2, o zasięgu przekraczającym 10 km. Mogłyby on zwiększyć zdolności przeciwlotnicze zestawów Poprad.
PRS
,,Rakieta używana przez Poprada ma za małe osiągi by się nadawała do "opędzania się nią od wroga". Poprad jako pasywny system na kołach z rakietami o stosunkowo małym zasięgu jest pomyślany jedynie do zasadzek przeciwlotniczych, i tylko w takiej roli powinien występować." @Extern. miało być bardzo drogo i nieefektywnie. Stąd pojazd wielkości małej stodoły przewożący 4 rakietki z bardzo małą głowicą bojową i o bardzo małym zasięgu. To się do ,,zasadzek" nie nadaje. Na defilady jak najbardziej. Efekt wizualny jest! Do zasadzek była by doskonała Kusza na tańszym, uproszczonym nośniku. Ile to lat temu Mesko przedstawiło taki produkt na MSPO ? A na początku XX w była zademonstrowana mina przeciwśmigłowcowa - działała akustycznie.
Był czas_3 dekady
"powstała idea stworzenia pocisku Piorun 2, o zasięgu przekraczającym 10 km. " Jakie to budujące. To kiedy? Po wojnie NATO-Rosja?
Extern.
Nie będzie niestety w nadchodzących latach w Polsce klimatu na kupowanie czegoś krajowego. Decydenci zapowiedzieli przecież niedawno że co się tylko da kupią za granicą, tak drogo jak się tylko da. W końcu wiadomo że czas wojenny, broń będzie teraz bardzo droga.
Pz
Czy ktoś wyciągnąl wnioski z walk na Ukrainie i będzie więcej rakiet zamontowanych na wysięgniku gotowych do strzału? Jak się chcecie opędzać od chmary helikopterów VDV?
Extern.
Rakieta używana przez Poprada ma za małe osiągi by się nadawała do "opędzania się nią od wroga". Poprad jako pasywny system na kołach z rakietami o stosunkowo małym zasięgu jest pomyślany jedynie do zasadzek przeciwlotniczych, i tylko w takiej roli powinien występować.
Zawisza_Zielony
To jest jakaś ABERACJA żeby prawie nowy sprzęt już do naprawy kierować i to w jakim trybie ? Przy podpisywaniu umowy związanej z dostawami nie można było już zapisać warunków serwisu u producenta ? Było by i taniej i efektywniej i bez błazeńskiej kwitologii na sprzęt który powinien być w linnii.
Hamak
Kabaret. Ile minelo od zakupu? Rok? Juz do naprawy?. A jakas gwarancja producenta? Po co ten cyrk jak wiadomo ze tylko pfoducent dokona napraw a nie znajomy znzjomego w przyfomowym garazu. Cos trzeba z takimi zamówieniami zrobic bo to osmiesza MON.
luka
Rozbrajają mnie takie "postępowania". Po kiego grzyba organizować jakieś postępowania jak producent jest jeden i tylko on może cokolwiek serwisować - zlecić serwis bez zbędnych ceregieli i tyle...
Sidematic
Jak to po kiego? Dla kasy. Każde postępowanie to kasa, premie, nagrody, awanse...
Tani35
Ja chce zu-23 z Tarnowa. Najlepiej zeby był poczwòrny jak Szyłka. Oddam wam wszystkie Pioruny. 1000 zu'-23 to na dzisiaj na kazdej ciezarowce
KPS1
A kiedy ten Piorun 2 będzie wiadomo?
PGR
Lepszego momentu na to chyba juz nie bedzie, polowa Leopardow juz rozkrecona to teraz trzeba Poprady wyslac do remontu.
Tryglaw
Piorun 2 powinien się nazywać Grzmot.